Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs Literacki „Z Trylogią Sienkiewicza za pan brat” w Elblągu

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Konkurs Literacki w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu
Konkurs Literacki w I Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu Adrianna Adamek-Świechowska
W I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Elblągu z okazji Roku Henryka Sienkiewicza 11 marca 2016 r. odbył się Międzyszkolny Konkurs Literacki „Z Trylogią Henryka Sienkiewicza za pan brat”.

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Elblągu z okazji Roku Henryka Sienkiewicza odbył się Międzyszkolny Konkurs Literacki „Z Trylogią za pan brat”. Organizatorką konkursu i autorką pytań była dr Adrianna Adamek-Świechowska. 11 marca 2016 r. turniejowa rozgrywka, dotycząca dzieła uznawanego jeszcze w XX wieku za „Biblię narodową”, zainaugurowała cykl zamierzonych w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Elblągu przedsięwzięć, związanych z popularyzacją twórczości Patrona Roku 2016.

W konkursie adresowanym do wszystkich uczniów klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych ze szkół w regionie wzięły udział trzy dwuosobowe drużyny reprezentujące Gimnazjum nr 3 w Elblągu: Zofia Wojtaś, Katarzyna Górska, III Liceum Ogólnokształcące w Elblągu: Julia Borowik, Marta Fisikowska z klasy o profilu humanistycznym oraz I Liceum Ogólnokształcące w Elblągu: Patryk Lange i Damian Pawłowski z klasy o profilu matematycznym. Uczestnicy konkursu przyznawali, że na lekturę poszczególnych części Trylogii decydowali się samodzielnie pod wpływem rozmaitych bodźców, które zwróciły ich uwagę na walory tego cyklu.

Zmagania uczestników oceniało jury pod przewodnictwem pani Adrianny Adamek-Świechowskiej (I Liceum Ogólnokształcące). Komisję tworzyli nauczyciele – opiekunowie drużyn: pani Małgorzata Rydelek (Gimnazjum nr 3), pani Beata Orzech (III Liceum Ogólnokształcące).

Konkurs „Z Trylogią za pan brat” odbył się w Auli im. Euzebiusza Słowackiego w I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu na scenie, którą okolicznościowo zdobiła wystawa przygotowana przez panią Danutę Pabich-Kamasz. Na ekspozycję składały się edycje Trylogii, jej opracowań, np. album Kto jest kim w Trylogii Władysława Zawistowskigo, ilustracji powieści oraz związanych z autorem Trylogii pocztówek.

Uczniowie losowali pytania, a następnie ustnie na nie odpowiadali. W pierwszej rundzie zmierzyli się z zadaniami dotyczącymi światów literackich „Ogniem i mieczem”, „Potopu” i „Pana Wołodyjowskiego” Henryka Sienkiewicza. Rozwiązywali zagadki związane z fabułą i bohaterami cyklu powieściowego, na przykład rozstrzygali, o jakiej postaci mowa we fragmencie, charakteryzowali protagonistów, rozpoznawali bohaterów na podstawie ich wypowiedzi, określali ich herby i powiedzonka, przedstawiali zwrotne momenty w ich dziejach, wskazywali dowódców wybranych bitew. Z większością szczegółów fabuły wszystkich części Trylogii drużyny radziły sobie bardzo dobrze. Tylko nieliczne pytania o epizodyczne figury napotkały na luki w pamięci.

Druga runda pozwalała zaprezentować orientację w cyklu filmowej Trylogii w reżyserii Jerzego Hoffmana oraz powiązanego z nią serialu Przygody pana Michała w reżyserii Pawła Komorowskiego.Bez większych trudności i niemal nieomylnie uczestnicy konkursu rozpoznawali na podstawie kadrów filmowych postacie poszczególnych opowieści, przedstawione sceny oraz tytuł filmu, z jakiego pochodzi ujęcie. Ta spektakularna część konkursu okazała się ciekawa także dla widzów konkursowych zmagań: uczniów klasy 2 b i 3 f, z których niektórzy oferowali chęć spróbowania swych sił w tej kategorii.

Zwieńczeniem turnieju były odpowiedzi na konkursowe pytania o biografię i twórczość autora „Trylogii”. Oprócz zwyczajowych pytań o najważniejsze fakty z życia pisarza, o miejscowości, z jakimi był związany, o jego ulubione lektury oraz odniesione przez niego sukcesy, zawodnicy stanęli przed odczytaniem fragmentów listów pisarza do przyjaciół, aby rozpoznać, którą część Trylogii miał on wówczas „na warsztacie”.

Czas między poszczególnymi etapami umilały utwory muzyczne stanowiące filmową muzykę „Ogniem i mieczem”, „Potopu” i „Pana Wołodyjowskiego”.

Wszystkie drużyny wykazały się wyjątkową, imponującą znajomością literackiej Trylogii Henryka Sienkiewicza, a w szczególności doskonałą orientacją w jej filmowych adaptacjach. Konkurencyjna walka turniejowa była wyrównana. Drużyny dzieliła różnica 2-3 punktów. Na początku prowadziła drużyna chłopców z I Liceum Ogólnokształcącego, następnie prowadzenie objęły dziewczęta z III Liceum Ogólnokształcącego. Szereg zadań został zrealizowany przez wszystkie drużyny w dziewięćdziesięciu procentach.

Wyniki Konkursu „Z Trylogią za pan brat”:
I miejsce
III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Elblągu: Julia Borowik i Marta Fisikowska
II miejsce
I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Elblągu: Patryk Lange i Damian Pawłowski
III miejsce
Gimnazjum nr 3 w Elblągu: Zofia Wojtaś i Katarzyna Górska

Wszyscy zwycięzcy otrzymali ufundowane przez Radę Rodziców przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Elblągu karty upominkowe Empiku, zaś od organizatorki konkursu pamiątkowe bibliofilskie wydanie „Krotochwil i maksym imć pana Zagłoby”.

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto