Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31287 miejsce

Konkurs "Lodołamacze 2008" rozstrzygnięty

Znamy już laureatów konkursu dla pracodawców wrażliwych społecznie. Wielka gala finałowa odbyła się, podobnie jak rok temu, w Podchorążówce w Łazienkach Królewskich. Konkurs organizowany jest już po raz trzeci przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON). W tym roku w szranki stanęło ponad 350 firm z całej Polski.

Po raz kolejny wielka gala konkursu "Lodołamacze" odbyła się w Łazienkach Królewskich. / Fot. Krzysztof OstanówkoKim są "Lodołamacze"? To ludzie, firmy, instytucje które angażują się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych. Tworzą nowe miejsca pracy. Tworzą coraz lepsze warunki pracy, bo nie tylko ilość jest ważna. Lodołamacze dają przykład i pokazują, że człowiek niepełnosprawny może być doskonałym pracownikiem. Pracownikiem zaangażowanym w budowanie sukcesu firmy.
Drugi rok galę uświetniła swoją obecnością małżonka prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Maria Kaczyńska, która wzięła udział w akcji "Cała Polska miga".

Tegoroczni laureaci oraz uzasadnienia Kapituły.Kategoria: Zakład Pracy Chronionej - Przedsiębiorstwo Simet S.A. z Jeleniej Góry


Członkowie Kapituły uznali, że Przedsiębiorstwo Simet S.A. jest nowoczesnym producentem osprzętu elektronicznego, bardzo dobrze przygotowanym do zatrudniania osób niepełnosprawnych. Firmę wyróżnia duża liczba osób niepełnosprawnych na kierowniczych stanowiskach - 45 osób. Na szczególne uznanie zasługuje również fakt, iż w przedsiębiorstwie Simet ponad 50 pracowników posiada schorzenia specjalne. Firma udowodniła, że zatrudniając 70 procent osób niepełnosprawnych można być producentem liczącym się na rynku krajowym i europejskim.

Kategoria: Otwarty Rynek Pracy - Przedsiębiorstwo Społeczne "Gospoda Jaskółeczka" Sp. z o.o. z Radomia

Poseł Marek Plura. / Fot. Krzysztof Ostanówko
Kapituła przyznając tytuł Lodołamacza w tej kategorii pragnie zwrócić uwagę na wysoki współczynnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych ze schorzeniami specjalnymi. Osobom z niepełnosprawnością psychiczną szczególnie trudno powrócić do funkcjonowania w społeczeństwie. Dzięki pracy w Gospodzie Jaskółeczka powrót ten jest znacznie łatwiejszy i trwa krócej. Kapituła doceniła również fakt, iż firma w krótkim czasie osiągnęła sukces ekonomiczny i środowiskowy.

Lodołamacz w kategorii Pracodawca Nieprzedsiębiorca - Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych z Łodzi. / Fot. Krzysztof Ostanówko

Kategoria: Pracodawca Nieprzedsiębiorca - Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych w Łodzi


Za przełamywanie barier i oporów społecznych wobec osób niepełnosprawnych, zwłaszcza w kryzysie psychicznym, oraz nowatorstwo, kreatywność i odpowiednią politykę w zakresie ich integracji społecznej, aktywizacji zawodowej i zatrudnienia. Kapituła zwraca uwagę, iż TPN z Łodzi wyróżnia konsekwencja w działaniu, zaś kilkunastoletnie doświadczenie w pracy z niepełnosprawnymi stanowi wzór do naśladowania dla innych podobnych instytucji.

Kategoria: Pracodawca Osoba Niepełnosprawna - Andrzej Rudek, właściciel NZOZ "Rudek" Gabinet Rehabilitacji Medycznej


Zatrudnia 54 osoby w tym 11 niepełnosprawnych (również osoby niewidome). Aktywnie udziela się również w działalności charytatywnej. Jak sam mówi: - Jestem zadowolony, że zdecydowałem się na samodzielną działalność, dzięki której mogę sam realizować swoje marzenia, a także pomóc innym dając im pracę. Kapituła uznała, iż pan Andrzej Rudek jest przykładem osoby niepełnosprawnej, która wyróżniając się kreatywnością i inicjatywą, nie tylko sam jest aktywny zawodowo, ale stwarza również możliwość aktywizacji innym niepełnosprawnym.

Kategoria: Zakład Aktywności Zawodowej - "U Pana Cogito" Pensjonat i Restauracja


Pensjonat i restauracja "U Pana Cogito" jest modelowym przykładem przedsiębiorstwa, które prowadzi skuteczną rehabilitację zawodową osób chorujących psychicznie. Praca i bezpośredni kontakt pracownika z klientem pozwala czuć się potrzebnym, daje szanse zaistnienia w innej niż dotąd roli, co w rezultacie wpływa pozytywnie na funkcjonowanie w najbliższym środowisku. Kapituła szczególnie doceniła fakt, iż działalność Zakładu Aktywności Zawodowej "U Pana Cogito" przełamuje opór pracodawców przed zatrudnianiem osób ze schorzeniami natury psychicznej i stanowi wzór oraz inspirację do powstawiania innych podobnych miejsc.

Kategoria: Super Lodołamacz - Stowarzyszenie Nautica Centrum Turystyki Podwodnej


Pierwsza dama gratuluje zdobywcom statuetki Super Lodołamacza. / Fot. Krzysztof OstanówkoKapituła wyróżniła Stowarzyszenie "Nautica" za nowatorską działalność na rzecz integracji i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, od 10 lat prowadzi ono bowiem naukę nurkowania dla tej grupy osób. Forma działalności przyjęta przez Stowarzyszenie Nautica jest przykładem niekonwencjonalnego podejścia do problemów niepełnosprawnych. Na basenie, czy w bazach nurkowych Centrum Turystyki Podwodnej "Nautica" nikogo nie dziwi już widok pozostawionych na brzegu wózków inwalidzkich lub kul, a zatrudnienie osób niepełnosprawnych w biurach firmy "Nautica" w Krakowie i Warszawie stało się naturalną konsekwencją prawdziwej integracji.

Nawet paw był zainteresowany o czym mówi ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. / Fot. Krzysztof Ostanówko

Kategoria: Lodołamacz Specjalny - ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski


Fundacja św. Brata Alberta, którą ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski założył w 1987 r. i którą kieruje nadal, obejmuje codzienną opieką 1200 osób niepełnosprawnych. Pomaga im w pełnym powrocie do życia poprzez tworzenie domów stałego pobytu zwanych Schroniskami dla Niepełnosprawnych, warsztatów terapii zajęciowej, domów dziennego pobytu i ośrodków adaptacyjnych, a także szkół i przedszkoli integracyjnych. Doskonale sprawdza się jako menadżer tych placówek. Jest osobą wymagającą od innych, przede wszystkim zaś od siebie. Swoim życiem daje przykład setkom osób jak być lepszym, bezkompromisowym, prawym - po prostu być humanistą.

Zobacz wideo na którym jest laureat Lodołamacza Specjalnego i posłuchaj co miał do powiedzenia tuż po otrzymaniu statuetki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.