Facebook Google+ Twitter

Konkurs miodów pitnych

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-08-17 13:02

W konkursie wzięło udział dwunastu wytwórców miodu pitnego z kraju. Do gminy Sztum przyjechali amatorzy, m.in. ze Szczecina, Białegostoku czy Warszawy.

Konkurs miodów pitnych W Parparach odbyły się Prezentacje Agroturystyczne Powiśle 2006. Jednym z punktów programu był konkurs miodów pitnych Stowarzyszenia Winiarzy i Miodosytników Polskich.

Wytwarzanie miodów pitnych niewiele się różni od wytwarzania win i innych napojów w drodze fermentacji alkoholowej. Podobnie jak w pozostałych wypadkach występuje tu faza przygotowania, fermentacji, i dojrzewania. Jednak zamiast cukru stosuje się miód.

Zgodnie z regulaminem stowarzyszenia wyroby oceniała nieparzysta liczba sędziów - pięcioro.
- Miody były dobre - uśmiecha się Krystyna Jankowska, która weszła w skład komisji konkursowej. - A tak na poważnie, to kilka wyrobów oceniłam bardzo wysoko, bo były świetne. Niektóre były słabsze. To produkty amatorskie, więc trudno mówić tutaj o wyższym czy niższym poziomie.

Miody ocenia się według dwunastu cech.
- Zwracaliśmy uwagę między innymi na klarowność, kolor, bukiet, moc czy kwasowość - dodaje Jankowska. - Punkty były sumowane, a na końcu odbywało się podsumowanie, w którym można było przyznać dodatkowe punkty na korzyść danego produktu.

Najlepszym miodem pitnym został Dwójniak Beziak, wytworzony przez Jakuba Ratajczaka z Bydgoszczy.
- Otrzymał on złoty medal - wyjaśnia mówi Witold Cyranowicz, prezes oddziału pomorskiego Stowarzyszenia Winiarzy i Miodosytników Polskich. - Jury przyznało także dwa srebrne i jeden brązowy. Osoby wyróżnione będą mogły wykorzystać symbol medalu na butelkach z miodem z nagrodzonej partii. Uczestnicy tego konkursu są amatorami, nie mogą sprzedawać alkoholu, ale mogą się nim pochwalić znajomym.


Jacek Skrobisz
D.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.