Facebook Google+ Twitter

Konkurs na Superbohatera zabytków zakończony!

Sztuka może być nie tylko formą przekazania wiedzy, ale i sposobem komunikacji z odbiorcą. Poprzez sztukę młodzi ludzi pokazali co sądzą o zabytkach.

Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków (KOBiDZ) z siedzibą w Warszawie przy ul. Szwoleżerów 9 zorganizował konkurs plastyczny pt. ”Superbohater”. Prace można było wysyłać do ostatniego dnia wakacji.

W konkursie udział mogli wziąć uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Ze względu na fakt, że był to projekt o zasięgu ogólnopolskim, liczba uczestników nie była ograniczona. Uczestnicy mieli do wyboru dwie techniki: rysunek na papierze lub grafikę komputerową. Ich zadaniem było stworzenie postaci, bądź loga Superbohatera. Postać i logo miały kojarzyć się z szacunkiem do zabytków, ich ochroną oraz przygodami.

Skąd pomysł na taki konkurs? - Konkurs jest jedynie częścią większego projektu. Jesteśmy zdania, że
przyszłość polskich zabytków jest i będzie w rękach młodych ludzi. Im wcześniej zrozumieją oni, że zabytki, czy szerzej, dziedzictwo kulturowe, należy także do nich, tym większe prawdopodobieństwo, że będą opiekować się nim i szanować je w przyszłości. Co to oznacza w praktyce? Szacunek do lokalnych zabytków, tradycji, i opiekę nad nimi (np. konserwacja, porządkowanie), a także promowaniem swojego lokalnego dziedzictwa - jak odpowiedział Adam Lisiecki z KOBiDZ.

Wyniki ogłoszono na początku października. Komisja wyłoniona przez organizatorów wyróżniła pracę: Katarzyny Wyrzykowskiej z Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Wałczu, której postać stanie się ikoną kolejnych projektów skierowanych do dzieci i młodzież, zachęcających do troski o dziedzictwo kulturowe.

Wszyscy uczestnicy nadawali swoim postaciom pomysłowe imiona, m.in.: Waleczny Mirko, Leonek Ukłonek, Ryszard Protektor czy Zamkonella.

- Postać, o jakiej myślimy, ma nam ułatwić komunikację z młodymi ludźmi. Jej stworzenie oddaliśmy właśnie w ich ręce, zakładając, że będą wiedzieli, jaka postać najlepiej będzie do nich przemawiać. Z wielką przyjemnością oglądaliśmy nadsyłane propozycje. Zwycięski rysunek autorstwa Katarzyny Wyrzykowskiej przedstawia ciekawą postać, którą można kojarzyć z przygodami i szacunkiem do zabytków. Gratulujemy pomysłowości - to właśnie do takich odważnych, mądrych ludzi należy opieka nad polskimi zabytkami. Postać zostanie opracowana i wykorzystana - będzie naszym sprzymierzeńcem w edukacji młodych ludzi – potwierdza Lisiecki.

Jury oprócz przyznania pierwszej nagrody wyróżniło także autorów siedmiu prac: Aleksandrę Czarnacką ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Białej Podlaskiej, Gabrysię Stasiełuk ze Świetlicy Terapeutycznej nr 1 w Olsztynie, Marcina Zienkiewicza, Aleksandrę Szczęsną i Patrycję Krasuską ze Szkoły Podstawowej w Ulanie-Majoracie, Łukasza Wronę z Gimnazjum nr 2 w Żyrardowie i Adriannę Kaczmarczyk ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mińsku Mazowieckim, nagrodzono ich odtwarzaczem mp3 wyposażonym w dyktafon.

Prace zostały ocenione według kategorii: a) Postać, b) Logo. Nagrodzono je: obecnością zwycięskich pomysłów we wszelkich projektach związanych z ochroną zabytków skierowanych do młodych ludzi, sprzętem elektronicznym, publikacją na stronie internetowej KOBiDZ (www.kobidz.pl) oraz dyplomami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.