Facebook Google+ Twitter

Konkurs Senatu dla dziennikarzy. Nagrody: 15 tys. zł

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-03-05 15:40

Senat ogłosił konkurs dla dziennikarzy: "Mała Ojczyzna to przestrzeń, którą kształtujemy i która nas ukształtowała". Celem konkursu jest pokazanie możliwości wpływania na otaczający świat i środowisko poprzez zaangażowanie się obywateli w działalność samorządową.

Senat RP ogłosił rok 2010 Rokiem Demokracji Lokalnej. Od dwudziestu lat jesteśmy świadkami odżywania więzi lokalnych i regionalnych. Choć żyjemy w globalnej wiosce jesteśmy związani z miejscem urodzenia, edukacji, zamieszkania, pracy. Naszą Małą Ojczyznę często obdarzamy sentymentem.

Źródłem siły Małych Ojczyzn są samorządy lokalne i regionalne, przywracane obywatelom od 1990 roku. Ich aktywność jest przejawem determinacji Polaków w dążeniu do budowania demokratycznego ustroju, opartego na fundamentach społeczeństwa obywatelskiego.

Utworzenie instytucji samorządowych, a więc przekazanie wspólnotom lokalnym istotnych uprawnień przypisanych dotąd urzędom centralnym – dało obywatelom wiarę we własne siły oraz możliwości wpływania na rozwój ich Małych Ojczyzn.

Odtworzenie samorządu gminnego i powiatowego oraz powołanie samorządów wojewódzkich wywołało niespotykane wcześniej zaangażowanie społeczeństwa w kształtowanie i rozwój ich Małych Ojczyzn.

Dzięki temu możliwy okazał się sukces odrodzonego samorządu, który stał się oparciem społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Osiągnięcia terytorialnych wspólnot samorządowych w dziedzinie tworzenia więzi społecznych i odrabiania cywilizacyjnych zaniedbań okazały się szczególnym wkładem w budowę nowego ładu demokratycznego Rzeczypospolitej Polskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.