Facebook Google+ Twitter

Konkurs Uzależnienia XXI Fundacji Inspiratornia rozstrzygnięty

Reportaż "Obstawiam życie" opublikowany w miesięczniku „W Drodze” autorstwa Michaliny Kaczmarkiewicz zdobył I miejsce w konkursie Fundacji Inspiratornia pt. „Uzależnienia XXI wieku”.

Maja Ruszpel,pomysłodawczyni konkursu / Fot. fot. Mikołaj TymGala konkursowa wraz z rozdaniem nagród odbędzie się 14 listopada w Warszawie w klubo-księgarni Wrzenie Świata o godzinie 11:00.
Jury konkursu, w składzie: dr Bernadeta Lelonek-Kuleta (KUL), dr hab Barbara Giza (Uniwersytet SWPS) i Mariusz Szczygieł – Przewodniczący Jury, przyznało drugą nagrodę Jakubowi Jamrozkowi za audycję radiową „Strefa prywatna”: Uzależnienie od mediów społecznościowych i Internetu" (Polskie Radio „Czwórka”). Trzecie miejsce w konkursie zajęła zaś Anna Gmiterek-Zabłocka za reportaż radiowy "Gdy klikanie staje się obłędem " (Radio TOK FM - Lublin). Jury zadecydowało również o przyznaniu wyróżnień honorowych: Katarzynie Pelc za audycje radiową „Kiedy praca uzależnia” (Radio Kraków) oraz Marcie Jarosz za wywiad „Życie nałogowego gracza bez retuszu: Inicjowałem seks i liczyłem, że ona odmówi...” (Dziennik.pl).
Była to już druga edycja konkursu „Uzależnienia XXI wieku”. Jego pierwsza edycja odbyła się w 2014 roku. – Od początku, celem naszego konkursu jest podnoszenie poziomu świadomości i wiedzy na temat uzależnień od czynności – mówi pomysłodawczyni konkursu, Maja Ruszpel z Fundacji Inspiratornia – Polacy mają świadomość istnienia nałogów, ale chemicznych: alkoholizmu czy narkomanii. Natomiast wśród uzależnień od czynności wymieniają głównie uzależnienie od hazardu. Pozostałe z uzależnień bagatelizują lub nie mają świadomości ich istnienia.
Tymczasem siecioholizm, pracoholizm, seksoholizm czy zakupoholizm to uzależnienia, które pojawiły się wraz ze zmianami kulturowymi i społecznymi ostatnich 20-30 lat. Dynamiczny rozwój nowych technologii, szybkość przepływu informacji, rosnące tempo życia miały wpływ na zmianę naszego zachowania w efekcie przynosząc tym samym stres, trudność w kontrolowaniu impulsów i chęć ucieczki od nieakceptowanych stanów emocjonalnych. Szacuje się, że od 0,3% do 10% społeczeństwa na świecie może być uzależniona od Internetu, od 1% do 10% od kompulsywnego kupowania, a aż 30% od pracy.
W ramach działań konkursowych, Fundacja Inspiratornia prowadziła nabór prac konkursowych oraz wspierała dziennikarzy, zarówno wiedzą jak i pomocą, w dotarciu do ekspertów oraz bohaterów reportaży. Na konkurs można było przesyłać prace, które powstały i ukazały się między 01.10.2015 r. a 30.09.2016 r.
W sumie w obu edycjach konkursu wzięło udział 101 dziennikarzy. Podczas pierwszej edycji I nagrodę zdobyła Agnieszka Urazińska za reportaż pt. „Nimfomanka” opublikowany w „Wysokich obcasach”. Więcej o konkursie na stronie internetowej Fundacji Inspiratornia

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.