Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11425 miejsce

Konkurs wiedzy o Grecji. Niestety, bez zwycięzców

Wiadomości24.pl wraz z biurem prasowym ambasady Grecji zorganizowały konkurs wiedzy o tym kraju. Na zainteresowanych czekały cztery pytania. By wziąć udział w losowaniu nagród, należało udzielić poprawnych odpowiedzi na wszystkie cztery. Niestety, nikomu to się nie udało.

Najwięcej kłopotu sprawiło pytanie o pierwszą stolicę Grecji nowożytnej. Wbrew obiegowej opinii nie był nią bowiem Nauplion, lecz Egina. Nikomu nie udało się udzielić poprawnej odpowiedzi. U dołu podajemy wszystkie, poprawne rozwiązania.

 / Fot. http://greeceinfo.wordpress.com/ / Fot. Wiadomości24.plNagrodami w naszym konkursie są ufundowane przez biuro prasowe ambasady cztery komplety multimedialnego kursu języka greckiego (angielsko - grecki) oraz "Historia Grecji nowożytnej" pióra Richarda Clogga w tłumaczeniu Włodzimierza Gałąski. Na odpowiedzi czekamy 24 marca włącznie. Losowanie zwycięzców przeprowadzimy we wtorek 25 marca. Wtedy też napiszemy, kto wygrał nagrody.

1. Większości z nas Grecja kojarzy sie ze słonecznymi plażami i błękitnym morzem. Nie bez racji. Niewiele osób wie jednak, że w tym południowym kraju można także znakomicie spędzić urlop zimowy.
Pytanie pierwsze: Gdzie w Grecji można jeździć na nartach? Należy wymienić przynajmniej 7 miejsc, podając zarówno nazwę kurortu, prefekturę, w której jest położony, jak i nazwę góry.

 / Fot. http://greeceinfo.wordpress.com2. Jakie miasto jest stolicą Grecji? Oczywiście - Ateny. To wiemy na pewno. Kto jednak wie, jak było po roku 1821, w dobie odrodzenia się państwowości greckiej?
Pytanie drugie: Jakie miasto było pierwsza stolicą Grecji nowożytnej?

3. Grecja słynie z zapierających dech w piersiach jaskiń. Jedna z nich, odkryta przypadkowo w 1940 roku przez mieszkańców pobliskiej wioski, szukających schronienia w czasie bombardowania, znajduje sie zaledwie 4 km od dużego miasta. Jaskinia ta, zaliczana przez niektórych do najpiękniejszych na świecie, obejmuje 14 800 metrów kwadratowych. Ponad kilometr otwarty jest dla zwiedzających i można w niej, podczas 45 minutowej wycieczki z przewodnikiem, podziwiać 19 rożnych typów stalagmitów i stalaktytów. Była to też pierwsza grecka jaskinia otwarta dla zwiedzających.
Most między Rio a Antirio. Public domain. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Greece_bridge_Rio_Antirio.jpg / Fot. KřžutPytanie trzecie: O jaką jaskinię tu chodzi? (Proszę podać nazwę jaskini, wzgórze, w którym jest ulokowana oraz miasto, koło którego leży i prefekturę).

4. Ogromnym przedsięwzięciem inżynierskim była budowa (długiego niemal na 3 kilometry) mostu, łączącego Rio na Peloponezie z Antirio. Do tej pory Peloponez z Grecją kontynentalną łączył jedynie przesmyk koryncki. Ale w Grecji są też inne, słynne mosty...
Pytanie czwarte:Gdzie leży (w jakiej miejscowości, nad jaka zatoką i w pobliżu jakiego łańcucha górskiego) słynny most, w którym, według ludowych podań, budowniczy zamurował swoją żonę; dlaczego to uczynił?

Regulamin konkursu

Odpowiedzi:

1) Przykładowe miejsca zimowego, aktywnego wypoczynku: kurort Falakro, góra Falakro prefektura Drama, Lailias, góra Vroudou w Serres, Dolina Orfea, Paggaio w Kavala, kurorot Kaimaktsalan, góra Voras w prefekturze Pella, Vigla Pissoderi, góra Verno w Florina, Vitsi na górze tej samej nazwy w Kastorii.

2) Pierwszą stolicą Grecji nowożytnej była Egina, dopiero potem Nauplion i Ateny.

3) Odpowiedź to: jaskinia Perama, niedaleko miasta Ioanina (w innych wersjach zapisu: Janena, Janina Ioannena, Joannena, Giannena), we wzgorzu Goritsa, w Epirze.

4) Chodzi o słynny most nad zatoka Amvrakikos w miejscowosci Arta, otoczonej łańcuchem górskim Tzoumerka. Według podań, most ten (w rzeczywistości zbudowany na pocz. XVII w.) budowano w ciągu dnia, a w nocy zawalał sie. Zrozpaczony budowniczy wkrótce pojął (według niektórych wersji - wiadomość przekazał mu ptak), ze ukończenie mostu wymaga ofiary – dlatego, mimo rozpaczy, zamurował w nim swoją żonę. Stracił wszystko, co kochał, ale most udało sie ukończyć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

też próbowałem to ugryźć ale nie dałem rady :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba pierwsze pytanie "wykończyło" uczestników...przynajmniej mnie:) ...dlatego nie wysłałem zgłoszenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda tylko, bo niektórzy byli naprawdę bardzo blisko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Racja

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam też drobne zastrzeżenie, ale mogę się mylić - skoro w pytaniu 3 "chodzi" o prefekturę - nie powinna to być Joanina??? ..bo Epir to region administracyjny, który dzieli się dopiero na prefektury...???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sądząc po odpowiedziach..znałem około 3/5 prawidłowych...ale szczerze - pytania były trudne...i poprzeczka zawieszona dość wysoko:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

a Jaskinia to Alistrati:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tu następne adresy:

http://www.kalavrita-ski.gr/gr/
http://www.vigla-ski.gr/html/ now.html
http://www.edessacity.gr/voras/
http://www.edessacity.gr/voras/
http://www.falakro.gr/index.php?do=map_skicenter
http://www.seli-ski.gr/
http://www.3-5pigadia.gr/eggatastaseis.asp
http://www.vasilitsa.com/default.asp

źródło: panatha1975

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znalazłem stronę, na której chyba jest coś o kurortach narciarskich.
http://www.parnassos-ski.gr/gr/pistes.asp
niestety wszystko po grecku...

Komentarz został ukrytyrozwiń

*pytanie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.