Facebook Google+ Twitter

Konopie mogą zrewolucjonizować technologię. Zastąpią grafen?

Włókna konopi mogą być wykorzystane jako superprzewodniki o właściwościach podobnych do grafenu. Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu Clarksona.

 / Fot. Autor: Fotoblog Rare z VLC, SP (Flickr) [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], undefinedDoktor David Mitlin z amerykańskiego Uniwersytetu Clarksona opracował metodę tworzenia nadprzewodników z włókien konopi. Efekt jest podobny jak w przypadku grafenu.

Metoda polega na usunięcie w procesie syntezy hydrotermalnej ligniny i hemicelulozy. Włókna tworzą nanostrukturę o właściwościach podobnych do wspomnianego już grafenu. Atutem metody jest kilkaset razy niższy koszt produkcji.

Grafen cechuje wysokie przewodnictwo elektryczności i ciepła przy niewielkim oporze właściwym. Jest to struktura zbudowana z atomów węgla. Ma ona zastępować krzem. Może też być wykorzystywana do budowy wyświetlaczy dotykowych i ogniw słonecznych. Dzięki swoim właściwościom fizycznym grafen może być zastosowany w wielu dziedzinach nauki i technologii - od urządzeń medycznych po budowę tranzystorów.

Jedną z technologii pozyskiwania grafenu opracowali naukowcy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych i Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Dzięki niej możliwa jest produkcja tej struktury na skalę przemysłową.

Jeżeli metoda Davida Mitlina okaże się efektywna konopie mogą zrewolucjonizować naukę i technikę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.