Facebook Google+ Twitter

Konrad Majewski. Z lilijką w życiorysie

Zawsze był uśmiechnięty, pogodny i pełen życzliwości. Tak zapamiętali go bliscy i znajomi. Lubił pomagać, doradzać lub po prostu rozmawiać - pocieszać. Jego odejście na wieczną wartę było dla wielu zaskoczeniem.

Hm. Konrad Majewski / Fot. Darek SzczecinaWiadomość o odejściu harcmistrza Konrada Majewskiego, działacza Polonii Gdańskiej, harcerza i żołnierza Armii Krajowej, dla wielu było zaskoczeniem. Uśmiechnięty, pogodny i pełen życzliwości. Tak zapamiętali go bliscy i znajomi. Lubił pomagać, doradzać lub po prostu rozmawiać - pocieszać. W ostatnich dniach życia pomagał mi w załatwianiu formalności związanych z odsłonięciem na Kwaterze Armii Krajowej w Sopocie tablic poświęconych poległym w czasie Powstania Warszawskiego harcerzy z Wolnego Miasta Gdańska - braci Milewskich. Później widziałem się z nim kilka razy, ale już narzekał na zdrowie, nie mógł wychodzić dalej.

W ostatniej drodze na sopockim cmentarzu obok rodziny towarzyszyli mu harcerze, kombatanci, przyjaciele i znajomi. Nad mogiłą pochyliły się sztandary. „Żegnając Cię Druhu Konradzie, dziękuję za Twoją rzetelną ponad 70-letnią służbę harcerską dla dobra Rzeczypospolitej - żegnał druha Konrada komendant Kręgu Instruktorów Seniorów Korzenie hm. Sylwester Glapiak - dziękuję za przyjaźń i braterstwo harcerskie, które łączyło nas przez szereg długich lat, dziękuję za wieloletnią współpracę”. Natomiast przewodnicząca sopockiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Zofia Jokiel przypomniała konspiracyjną działalność ppor. Konrada Majewskiego, który od 1940 roku współredagował konspiracyjną prasę w języku niemieckim „Soldatenzeitung”. Wspomniała też o działalności w ŚZŻAK i pełnionej funkcji przewodniczącego komisji rewizyjnej miejscowego koła.

Konrad Majewski urodził się 22 sierpnia 1923 roku w Poznaniu. Jego ojcem był Wojciech Majewski - prawnik, w czasie studiów zaangażowany w akcję plebiscytową na Śląsku oraz na Warmii i Mazurach. Ojciec Konrada brał też udział w Powstaniu Wielkopolskim, w którym stracił jedną nogę. Rodzina Majewskich przeniosła się do Gdańska gdyż Wojciech Majewski został skierowany do Wolnego Miasta na stanowisko radcy prawnego w Komisariacie Generalnym RP. Do wielkich zasług ojca Konrada należy opracowanie i wdrożenie w życie Ustawy Celnej regulującej stosunki między Polską a Wolnym Miastem Gdańskiem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.