Facebook Google+ Twitter

Konrad Swinarski ością w gardle?

Po ponad czterdziestu latach pracy na scenie mam więcej pokory i szacunku dla ludzi innych profesji. To tak - na marginesie. Ad rem !

 / Fot. Grzegorz Petka, domena publicznaWydaje się, że Narodowy Teatr Stary w Krakowie "zabrnął w ślepą uliczkę" i miota się w rzekomych oparach własnej tradycji, jak... Już sam pomysł nowej dyrekcji, żeby "odnowić" instytucję poprzez rozliczenie się z jej chlubną przeszłością, jest tyle wart, co niechlubna komisja sejmowa Macierewicza... I równie zajadły. Gorzej - jest przejawem pychy i braku szacunku dla ludzi,którzy zbudowali wysoką pozycję krakowskiego teatru na teatralnej mapie Polski. Ale tradycją w tej potyczce z tradycją jest tradycyjne deprecjonowanie przez nowych dyrektorów pracy i osiągnięć ich poprzedników. Dzieje się to w wielu teatrach... Ale zamilczmy.

Dyrektor Jan Klata wymyślił program artystyczny na lata - będzie wszystkich "rozliczał" za brak artyzmu i społecznego zaangażowania. Wolno mu, bo ma stanowisko. I tyle. Klata "wziął na widelec" wybitnego reżysera Konrada Swinarskiego. I diabli wiedzą - po co ? Po co robić premiery, żeby skompromitować i ośmieszyć twórczy dorobek starszego i już nieżyjącego kolegi-reżysera ? Po co jego "Nie-boskiej komedii" przypisywać antysemickie intencje ? Z zawodowej zawiści i gówniarskiego przeświadczenia, że to wszystko szajs, bo Ja jestem ten "większy" na tym podwórku ?

Że chce być "większy" zaświadcza sygnowana przez niego kwietniowa premiera "Geniusz w golfie", sklecona przez reżyserkę Weronikę Szczawińską. Tutaj już nie chodzi o polemikę z inscenizacjami Swinarskiego, nie chodzi nawet o "odbrązowienie" biografii Artysty... Chodzi o prymitywny i prześmiewczy atak na podobno ciążący nad teatrem mit mistrza Konrada, którego podobno uważa się do dziś za "geniusza", choć chodził przecież w...golfie ! Czy taki geniusz może chodzić w golfie? A z irokezem?

Skonstruowano ironiczny portret teatralnego guru z najmniej istotnych elementów / plotek, jakie pozostały w pamięci po tragicznie zmarłym reżyserze. Aktorzy w trójkolorowych, jaskrawych wdziankach i na poziomie telewizyjnych kabaretów wyśmiewają nawyki i charakterystyczne zachowania Swinarskiego, uznawanego bezzasadnie za geniusza teatru / no bo w golfie ! /. Wyśpiewują przed jego popiersiem i portretem: "Konradzie, nastrój mnie !" Aktorka Zawadzka przedrzeźnia wibrujące "R" reżysera, wypowiadając słowa z pominięciem tej zgłoski... Jest śmiesznie. Po czym aktorzy wzdychają znacząco: "Ten to potrafi w jednym geście zmieścić wszystko". No właśnie - potrafił. Warto docenić, a nie kpić. Ale w dobie bezsensownego "wielo-geścia" obscenicznego, jest to rzeczywiście poważny mankament. I jeszcze niesmaczne przywoływanie chwili śmierci reżysera w rzekomym śnie aktora Czackiego... I aktorka Paluch wypalająca papierosa za papierosem z komentarzem: "ale ja nie palę". Bo wyszydzany reżyser dużo palił w czasie pracy. Wszystko to puste i głupie.

Szczawińska powiada publicznie, że nienawidzi romantycznej ideologii. Może brakuje jej chłopa. Ma to za złe Swinarskiemu / nie -chłopa, ale romantyzmu /. Nie wie, małolata, że to właśnie Swinarski, jak nikt inny, rozprawiał się artystycznie z romantycznym paradygmatem w swoich "Dziadach" czy "Nie-boskiej..." Montowanie portretu wybitnego twórcy z lichych i śmiesznych okruchów pamięci o nim jest haniebną manipulacją. Nie zaszkodzi pamięci o Konradzie Swinarskim. Jan Klata winien wspinać się do "wielkości" po własnych plecach... Tylko jak to zrobić bez krzykliwych ekshumacji ?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Jan Klata winien wspinać się do "wielkości" po własnych plecach... Tylko jak to zrobić bez krzykliwych ekshumacji?"

Autor doskonale uchwycił istotę problemu. Mam smutne wrażenie, że Klata, ongiś cudowne dziecko teatru dla jednych, a enfant terrible dla drugich, przeżywa okres wypalenia i ogranicza się do burzenia, nie wznosząc niczego na gruzach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.