Facebook Google+ Twitter

Konserwacja polskiego cmentarza na Monte Cassino

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-05 16:00

W przyszłym roku rozpocznie się konserwacja polskiego cmentarza wojennego na Monte Cassino. Niektóre prace powinny zostać ukończone przed przypadającą w maju 65. rocznicą jednej z najsłynniejszych bitew II wojny światowej.

Inicjatorem remontu cmentarza jest Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która pokryje jego koszta. Szacuje się, że wyniosą one około 2,5 miliona złotych.

Jak poinformowała polska ambasada w Rzymie, do maja powinny być gotowe najważniejsze miejsca, w których odbywać się będą uroczystości z okazji 65-lecia bitwy. Po nich renowacji poddane zostaną płyty nagrobne.

Na Monte Cassino pochowanych jest 1051 żołnierzy 2 Korpusu oraz zmarły w 1970 roku jego dowódca, generał Władysław Anders. W pobliżu cmentarza planuje się budowę niewielkiego pawilonu, w którym przedstawiona zostanie historia bitwy o wzgórze i opactwo benedyktyńskie oraz polskich sił zbrojnych, biorących udział w kampanii włoskiej w 1944 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Właśnie wróciłem z wycieczki z Włoch. Była wspaniałym przeżyciem na wielu polach. Jednym z nich była wizyta na cmentarzu polskich żołnierzy na wzgórzu Monte Casino. I znowu smutek... nie tylko smutek izaduma z tytułu poświęcenia i heroizmu żołnierza polskiego i jego ofiary złorzonej w tym miejscu, miejscu tak ważnym dla nas polaków, ale smutek z tytułu stanu i wygladu cmantarza. Wynosimy nasze zasługi ( i słusznie ) ponad żołnierzy innych narodoów a nie potrafimy zadbać o to miejsce. Cmentarz jest zaniedbany, świeci wielka smutą i widocznym brakiem opieki. Podobno pieniądze przeznaczane przez rząd polski na opieke nad tym miejscem nigdy nie docierają. Cmentarz nabiera powierzchownego wygladu przed wizytami ważnych polityków.... coś mi to traca komunistycznym rygorem malowania trawy na zielono przed przyjazdem władz z wizytą.........
I tu po modlitwie i zadumie zawstydziłem się za władzę polską.........

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.