Facebook Google+ Twitter

Konserwatyści wygrali wybory na Litwie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-26 22:47

Według wstępnych danych, drugą turę wyborów parlamentarnych na Litwie wygrała konserwatywna partia opozycyjna Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci. Może dostać ponad 30 mandatów w 141-miejscowym Sejmie.

Na drugim miejscu jest Partia Odrodzenia Narodowego - 14 mandatów po pierwszej turze i 5 albo 6 po drugiej turze wyborów. Akcja Wyborcza Polaków na Litwie wygrała w okręgu wileńsko-szerwińskim, gdzie mandat zdobył prezes Związku Polaków na Litwie, Michał Mackiewicz. Polacy uzyskali też mandat w okręgu wileńsko-trockim. Akcja Wyborcza Polaków będzie miała co najmniej 3 mandaty, gdyż jej przywódca Waldemar Tomaszewski wygrał już w pierwszej turze. Polakom nie udało się zdobyć mandatu w okręgu orańsko-ejszyskim, gdzie kandydował mer rejonu solecznickiego Leonard Talmond. Nieznane są jeszcze wyniki głosowania w okręgu Nowej Wilejki, skąd kandydował doradca premiera, Tadeusz Andrzejewski.

Przywódcy litewskich partii rozpoczęli już rozmowy o utworzeniu koalicji rządowej. Prawdopodobnie będzie to koalicja centroprawicowa z konserwatystami na czele. Raczej nie poprą jej Polacy, którzy uważają, że w tej partii jest zbyt wielu polonofobów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.