Facebook Google+ Twitter

"Konspiratorki" Paula Meyera. Dokument o Polkach-żołnierkach

Mało znane fakty o Polkach, walczących w Powstaniu Warszawskim oczami niemieckiego reżysera. Fragmenty filmów z niemieckich archiwów z czasów okupacji.

 / Fot. Paul MeyerW 1944 r do obozu w Oberlagen przywieziono 1728 kobiet, walczących w Powstaniu Warszawskim. Nigdy przedtem nie istniał obóz wyłącznie dla kobiet. Kobiety opowiadają, jak przebiegało codzienne życie w obozie. Są tu aktorki, muzyczki, profesorki, wszystkie możliwe zawody. Opowieści dopełniają fotografie i filmy z tamtego okresu, pieczołowicie zrekonstruowane.
Uderzyła mnie prostota narracji Mayera. Bez zbędnego patosu i zadęcia. Anegdoty, wspomnienia, humor. Bohaterki, a pokazane w zwykły, ludzki sposób. Nie robiące ze swojego bohaterstwa żadnego dramatu, nie mające do nikogo żalu za całkowite zapomnienie po zakończeniu wojny.

Wiele scen ukazywanych jest po raz pierwszy. Jedna z kobiet opowiada o ludziach z łapanki, rozstrzeliwanych na ulicy : "...mieli zawiązane oczy, zagipsowane usta, żeby nie krzyczeli, bo niektórzy krzyczeli : niech żyje Polska! Krew zmywali hydrantami ulicznymi. Natychmiast zjawiają się tłumy ludzi z kwiatami. Ludzie maczali chusteczki do nosa w tej wodzie z krwią i nieśli jak relikwie do domu...".

Opowieści o zasadach i praktyce konspiracji brzmią wręcz sensacyjnie. Lepsze to niż "Stawka większa niż życie", bo całkowicie autentyczne. I na koniec: film zrobiony został przez niemieckiego reżysera, za niemieckie pieniądze. To krok w stronę normalności oraz przykład dla obecnych czasów, przypominający sens prawdziwego bohaterstwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Na pewno obejrzę, bo interesuje się taką tematyką;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, film kupiłem Saturnie, w Krakowie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy gdzieś jest dostępny ten film?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z zainteresowaniem przeczytałam i dowiedziałam się o istnieniu tego dokumentu. Serdeczne dzięki!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.