Facebook Google+ Twitter

Konstruktorzy stworzyli robota, który potrafi kochać i być zazdrosnym

Grupa konstruktorów z Narodowego Uniwersytetu w Singapurze opracowała robota, który potrafi przejawiać podobne uczucia do ludzkich. Ponadto może w pewnych sytuacjach zastąpić prawdziwego zwierzaka.

Przedsięwzięcie ma na celu stworzyć taką maszynę, która będzie nawiązywać relację uczuciową z człowiekiem. Obecny projekt nazywa się Lovotics i maszyna ta potrafi kochać, być zazdrosna, a nawet może się obrazić na właściciela.

Relacje uczuciowe pomiędzy człowiekiem a robotem będą nawiązywane za pomocą przytulania, głaskania. Ma to na celu uwolnić w naszym mózgu tzw. „hormony szczęścia”. Nasz nastrój przełożyć się ma na reakcję robota.

Co ciekawe, obecny projekt jest już i tak bardzo zaawansowany technologicznie. Robot Lovotics potrafi być nawet zmęczony czy poczuć się odrzucony. Naukowcy zaprogramowali w nim tzw. sztuczną inteligencję, co pozwala na imitację niektórych emocji podobnie jak u zwierząt np. za pomocą kolorów, czy ruchu. To pozwala robotowi określić, czy powinien zbliżać się czy oddalać, a nawet uciekać od pewnych sytuacji, czy zdarzeń.

Podczas konstruowania tego robota naukowcy wzięli pod uwagę badania ludzkiego mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego. Konstruktorzy spróbowali również z całkiem niezłym skutkiem odnieść się do odwzorowania emocji, jakie towarzyszą w codziennym życiu ludziom i zwierzętom.

Z praktycznej strony projektu naukowcy podkreślają, że tego typu robot może być substytutem żywego zwierzaka, którego nie można zwyczajnie wyłączyć, gdy staje się kłopotliwy. Nie będzie więc potrzebna kuweta, jedzenie, szczepienia, odpadnie również problem z pozostawieniem zwierzaka samego w domu.Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Cybermaniak
  • Cybermaniak
  • 07.07.2012 10:05

Najlepszym przyjacielem człowieka jest ciepła kobiełka

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czytanie ze zrozumieniem się kłania - skoro piszę "inteligentne istoty i biologiczne i mechaniczne", to oczywistym jest, że mam na myśli istoty i myślące i czujące.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Teresa
  • Teresa
  • 07.07.2012 00:02

Inteligencja ma się nijak do emocji i uczuć, panie Wink.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie przesadzajmy - uczuć nie można zatracić, bo są naturalną częścią umysłu. Po prostu jak tak dalej pójdzie będziemy mieli na Ziemi inteligentne istoty i biologiczne i mechaniczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żywego stworzenia nic nie zastąpi. Niemniej jednak warto pozazdrościć zdolności, pomysłu i zaangażowania konstruktorów z Singapuru.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taliesin! Nie to jest niezwykłe, że tak go zaprogramowali, ale to, że ludzkość zatraca ludzkie uczucia, że trzeba tworzyć sztuczne twory, by przypomnieć sobie, jak powinny wyglądać międzyludzkie relacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Taliesin
  • Taliesin
  • 05.07.2012 20:30

Tak go zaprogramowali.Co w tym niezwykłego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.