Facebook Google+ Twitter

Konstytucja ciała we wrocławskim Instytucie Grotowskiego

Już 16 maja w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego rozpocznie się wyjątkowe seminarium praktyczne poświęcone fenomenowi ludzkiego ciała. W BodyConstitution wezmą udział wybitni specjaliści z całego świata.

 / Fot. archiwum prywatneWśród zaproszonych gości nie zabraknie aktorów i tancerzy, a także filozofów czy fizjoterapeutów. W programie przewidziano treningi i warsztaty, prezentacje pracy, wykłady, a także pokazy spektakli. Seminarium stanowi część długoterminowego programu realizowanego w Instytucie w latach 2013–2016.

Program BodyConstitution to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, łącząca praktykę i refleksję na temat ludzkiego ciała. Stanowi on twórcze rozwinięcie działań wokół technik aktorskich podejmowanych w Instytucie Grotowskiego od 2004 roku. BodyConstitution to całoroczna działalność studiów, których celem jest analiza w praktyce wybranych tradycji ruchowych także w treningu aktora i performera. To również platforma umożliwiająca świadomą, spójną i odpowiedzialną pracę z ciałem poprzez stworzenie „słownika” analizy i opisu technik oraz praktyki ruchu. Kulminacją dotychczasowej działalności BodyConstitution będzie majowe seminarium praktyczne, na które złożą się m.in.: treningi i warsztaty, wykłady, prezentacje pracy i spektakli.

Wśród zaproszonych do udziału w tegorocznym seminarium gości znalazła się Vivien Wood, uznawana za jedną z najwybitniejszych tancerek tańca współczesnego w Wielkiej Brytanii. Występowała ona na scenach m.in. w Montrealu, Sydney, Paryżu i Hong Kongu w spektaklach Michael Clark Company oraz DV8 Physical Theatre. 18 i 19 maja Wood poprowadzi warsztaty „Teatr fizyczny” poświęcone podstawowym kompetencjom pracy aktora.

W tym samym terminie warsztaty poprowadzi także czołowy współczesny filozof, nauczyciel i terapeuta metody Feldenkrais – Richard Shusterman. Podczas sesji skupi się on
na rozwijaniu świadomości ciała uczestników oraz doskonaleniu ich warsztatu aktorskiego. 18 maja Shusterman wygłosi również wykład
„Pamięć mięśniowa i jej somatyczne niebezpieczeństwa”.
W BodyContitution udział weźmie także znany wrocławski terapeuta – Piotr Bursiewicz, który specjalizuje się w rehabilitacji polskich reprezentantów wielu dziedzin sportowych, od wielu lat współpracując m.in. z Kadrą Narodową Lekkiej Atletyki. 17 maja opowie o behawioralnej terapii układu ruchu, podczas którego skupi się na
roli, jaką odgrywa świadomość wewnętrzna, oparta na wyobrażeniu i znajomości zjawisk zachodzących we wnętrzu organizmu.

W piątek, sobotę oraz niedzielę (17–19 maja) w porach rannych odbędą się treningi prowadzone przez uczestników programu BodyConstitution. Kalarippajattu, sztuki walki pochodzącej z południowoindyjskiego stanu Kerala nauczać będą Sankar Lal Sivasankaran Nair i Justyna Rodzińska-Nair – założyciele wrocławskiego Studia Kalari. Trening obejmie naukę tradycyjnego pozdrowienia, podstawowych sekwencji ruchowych i kręcenia kijem bambusowym. Całość dopełnią ćwiczenia rozciągające i wzmacniające. W tym samym czasie potrwa „Spotkanie Dwóch Ścieżek”, czyli trening na pograniczu capoeiry i aikido, poprowadzony przez Przemysława Błaszczaka i Jakuba Gontarskiego, liderów Studia Dwóch Ścieżek.

Oprócz warsztatów i wykładów w programie BodyConstitution znalazły się prezentacje teatralne. W środę i czwartek (15 i 16 maja) odbędą się pokazy ciepło przyjętego przez wrocławską publiczność spektaklu Studia Matejka „Awkward Happiness or Everything I Don’t Remember About Meeting You”. Przedstawienie ukazuje historię dwóch par, które wyruszają w niełatwą życiową podróż w poszukiwaniu szczęścia. Widz będzie świadkiem konfrontacji czterech punktów widzenia na to, czym jest szczęście i jak je osiągnąć. W czwartek i piątek (16 i 17 maja) w Sali Teatru Laboratorium zaprezentowane zostaną dwa spektakle solowe w wykonaniu aktorek ze Studia Matejka. Przedstawienie Gemy Galiany „The Woman Decomposed” to opowieść o samotnej kobiecie, której psychika rozpada się i odbudowuje wciąż na nowo. „Charmolypi” Alexandry Kazazou natomiast to historia kobiety dążącej do transcendencji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To jest prawdziwe Odrodzenie. Szczęścia i pomyślności na nowej drodze! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.