Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

33809 miejsce

Konstytucja jest najwyższym prawem w Rzeczpospolitej Polskiej

Rok 2009 był niezwykle ciężkim okresem dla świata i dla Polski. Nas Polaków szczególnie interesuje to co dotyczy naszego podwórka, dlatego o ostatnich wydarzeniach rozmawiam z byłym uczestnikiem opozycji niepodległościowej Panem Rachowskim.

Marcin Godziński: 1 grudnia w życie wszedł Traktat Lizboński. Co w praktyce oznacza dla Polski jego obowiązywanie?
Jerzy Rachowski / Fot. prywatna galeria Jerzego RachowskiegoJerzy Rachowski: Przede wszystkim Traktat Lizboński, jako zmodyfikowana Konstytucja dla Europy, ustanawia ponadnarodowe superpaństwo europejskie, posiadające własną osobowość prawną, którego prawo, na mocy deklaracji 17. o pierwszeństwie, jest prawem nadrzędnym w stosunku do całego prawodawstwa państw członkowskich, włącznie z ich konstytucjami. To oznacza, że państwa członkowskie, stając się swego rodzaju prowincjami owego superpaństwa, przestają być suwerennymi państwami narodowymi. Wraz z zanikiem owych państw zanikać również będzie naturalna ochrona dla tożsamości kulturowej narodów, w tym także dla tysiącletniej tożsamości kulturowej narodu polskiego. Należy zarazem pamiętać o tych wszystkich siłach antynarodowych, antypolskich, jakie już wcześniej w naszym kraju dały znać o sobie. Z pewnością wraz z wejściem w życie traktatu lizbońskiego uzyskają one nowy bodziec do działania.

Ale to nie jedyny problem. Pod sporym znakiem zapytania staje zarówno interpretacja polskiego prawa wewnętrznego, jak też podstawowe zasady moralne obowiązujące w życiu publicznym. Za przykład może służyć kwestia wprowadzenia w Polsce euro. Rząd Donalda Tuska, konkretnie minister finansów wyraził na początku roku 2009 opinię, iż wprowadzenie euro, równoznaczne z likwidacją polskiej jednostki monetarnej, złotego, jest w naszym kraju możliwe i zgodne z konstytucją. Posunięcia tego nie dokonano z jednego zasadniczego powodu: z obawy, iż Unia Europejska nie uznałaby za spełniony warunku konwergencji - dostosowania prawa polskiego do przyjęcia euro. Tylko zatem obawa, że Unia Europejska potraktowałaby bardziej serio zapisy konstytucji RP, niż sam rząd RP, powstrzymała polskie władze wykonawcze od pogwałcenia polskiej ustawy zasadniczej. Pojawia się zatem problem lojalności rządu polskiego, polskich polityków w stosunku do władz Unii Europejskiej, zdającej się przeważać nad lojalnością w stosunku do Konstytucji RP, na którą ten rząd przysięgał i w stosunku do Narodu, z którego woli ów rząd uzyskał mandat do działania, oczywiście w ramach określonych przez Konstytucję.
Dlatego też można powiedzieć, iż częścią walki o utrzymanie polskiej tożsamości narodowej oraz dotychczas obowiązującego systemu wartości etyczno-moralnych będzie zdecydowane przeciwdziałanie reinterpretacji przepisów zawartych w Konstytucji RP w sposób z nią sprzeczny. W szczególności dotyczy to interpretacji art. 8. ust. 1 Konstytucji, stanowiącego, iż "Konstytucja jest najwyższym prawem w Rzeczpospolitej Polskiej".


Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.