Facebook Google+ Twitter

Konstytucja według PiS broni krzyża i rodziny

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-15 07:27

"Rzeczpospolita" pisze o projekcie konstytucji autorstwa PiS, która zakłada wzmocnienie prezydenta, ochronę symboli religijnych i rodziny. Gazeta dotarła do głównych założeń tego dokumentu, który dziś ma zostać złożony w Sejmie.

Według dziennika, "Konstytucja IV RP" znacznie wzmacnia władzę prezydenta w kwestiach dotyczących wymiaru sprawiedliwości. Rozwiązuje między innymi Krajową Radę Sądownictwa, powołując na jej miejsce niezależną od rządu radę ds sądownictwa, na której czele miałby stać prezydent RP. W ten sposób głowa państwa miałaby na przykład prawo do usunięcia ze stanowiska sędziego na wniosek kierowanej przez siebie rady.

PiS - owski projekt konstytucji daje również prawo żądania usunięcia z przestrzeni publicznej symboli, pomników i treści pochwalających ideologię komunistyczną i nazistowską. Jednocześnie gwarantuje ochronę "obecności symboli kulturalnych i religijnych istniejących w sferze publicznej zgodnie z miejscowymi zwyczajami".

Projekt definiuje małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny. Wprowadza też zapis, dzięki któremu będzie można odmawiać rejestracji związków homoseksualnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zabrakło mi czegoś.
Co z konstytucyjnym zapisem o miłości do USA?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.