Facebook Google+ Twitter

Konstytucja wg Bronisława Komorowskiego. Kolejna wpadka prezydenta

Prezydent, zapraszając wszystkich Polaków na "majówkę z Polską" stwierdził, że Konstytucja 3 Maja była "drugą na kontynencie europejskim konstytucją nowoczesną".

 / Fot. Jacek Turczyk (according to EXIF data), CC 2.0, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bronisław_Komorowski.jpg"Trzeci dzień maja to piękna tradycja polskiego parlamentaryzmu, polskiej dumy z budowy jednej z... - powiedział prezydent wahając się, po czym dokończył swoją myśl: - ... drugiej na kontynencie europejskim konstytucji nowoczesnej" - podaje serwis tvn24.pl.

Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że polską ustawę zasadniczą z 1791 roku uznaje się za historycznie pierwszą przyjętą w Europie. Drugą zaś konstytucją jest ustawa zasadnicza Francji z 1799 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (34):

Sortuj komentarze:

Michaił Nietuszczący
  • Michaił Nietuszczący
  • 07.06.2011 22:16

Czego się spodziewać po osobniku, który Islandii szukał w Afryce a gaz łupkowy chciał wydobywać łopatą i transportować taczką. Ja myślę, że coraz większa część rodaków zwyczajnie "po ludzku się wstydzi" i "za Chiny'; nie przyzna się, że oddała głos na taką MIERNOTĘ. a on fałszywie ośmieszał naszego Prezydenta

Komentarz został ukrytyrozwiń
bombka dla PO
  • bombka dla PO
  • 27.04.2011 23:56

Jak długo jeszcze będziemy musieli znosić tego gamonia?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prezydent popełnił kolejną gafę. To fakt. Można sobie pożartować, podobnie jak Francuzi z gaf Sarkozego, a Amerykanie z Busha.

Ale należy pamiętać, że Bronisław Komorowski nadal jest Prezydentem RP, legalnie i demokratycznie wybranym przez ogół obywateli i żadne, najbardziej zjadliwe i wrogie uwagi nie zmienią tego stanu rzeczy....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dani masz rację.Dyskutujący odbiegli daleko od tematu tekstu, ale nie ma tego złego co....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Piotrze, tak to już jest z historią - wydawałoby się, że opiera się na faktach i jest niezmienna, ale dochodzi kwestia interpretacji tych faktów, która rzadko jest obiektywna, a na dodatek często zmienia się z upływem czasu, gdy na wydarzenia zaczynamy spoglądać bez emocji.
Tak mi się nawet skojarzyło z Korsyką i najbardziej znanym Korsykaninem - szwoleżerowie Kozietulskiego czy Legioniści Dąbrowskiego i Kniaziewicza dla nas są symbolem walki o niepodległość - a dla Hiszpanów i Haitańczyków?
A skoro mowa o Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki, to warto wspomnieć Wielkie Prawo Pokoju - zbiór praw Konfederacji Irokezów, ratyfikowany przez pięć narodów, z których ostatni uznał go 31 sierpnia 1142 roku (zdaniem Barbary Mann i Jerry'ego Fieldsa z Uniwersytetu Toledo). Prawo to zawierało ideę państwa federacyjnego, określało szczegółowo prawa, obowiązki i kwalifikacje sachemów, przyznawało określone prerogatywy radom kobiet, gwarantowało swobodę wypowiedzi, wolność wyznania i wypowiedzi oraz nienaruszalność domu. I co z tym zrobimy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wydaje mi się, że jeśli uznalibyśmy konstytucje Republiki Korsyki z 1755r. lub też wspomnianą przez Panią Martę konstytucję Pyłypa Orlyka z 1711r. to wielu konstytucjonalistów miało by teraz bardzo poważne kłopoty:)
W literaturze tematu jako o pierwszej konstytucji (w konstytucjonalizmie opartym na konstytucji) wspomina się o Deklaracji Praw Wirginii z 12 czerwca 1776r. oraz jako jej efekt konstytucję Stanów Zjednoczonych Ameryki uchwalonej 17 września 1787 (weszła w życie 4 marca 1789).
Teoretycznie o konstytucjach możemy mówić już w starożytnej Gracji czy Rzymie, w nowożytności - XVIw. (tzw. konstytucjonalizm nowożytny). Konstytucje pojawiały się w Polsce w postaci wszystkich ustaw sejmowych, dotyczyły również uniwersałów (ustawy dotyczące podatków). Ustawy rządowe tworzące zbiór wszystkich ustaw (jako ustawa niezwykła) obecnie nazwano by konstytucją w znaczeniu formalnym.
Zagłębiając się w temat możemy nawet dojść do wniosku że pierwszą konstytucją w Polsce były przywileje szlacheckie czy też artykuły henrykowskie ( a może coś jeszcze wcześniejszego)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale przynajmniej dzięki tej małej zawierusze internauci wgryźli się głębiej w historię, więc jakiś pozytywny skutek mamy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Danielo, wybacz, ale TVN nie jest autorytetem w dziedzinie historii:) I niezależnie od tego, czy prezydent pamiętał o konstytucji Korsyki czy "strzelał" i przypadkiem trafił, skompromitowali się dziennikarze - zabrakło wiedzy historycznej i rzetelności.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ROCHO
  • ROCHO
  • 21.04.2011 11:57

"Druga"nie musi oznaczać "kolejności".Równie dobrze można powiedzieć:"jedna jak i druga konstytucja były pierwszymi konstytucjami nowożytnej Europy".
Najwidoczniej Prezydentowi "uciekło"słowo i zamiast użyć stwierdzenie:"jedną z dwóch"powiedział:"drugiej na kontynencie..."

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 21.04.2011 00:10

Nie no jak :)
Jarkacze wiedzą lepiej. Przecież wszystko wiedza lepiej. GAFA jak talala! :)
Przecież nawet historyk wiedzący najlepiej wyraził zażenowanie...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.