Facebook Google+ Twitter

Konstytucjonalistka: elekci na sędziów to nie sędziowie

Kto ma rację w sprawie TK? Czy sędziowie PiS mogą być dopuszczeni do orzekania? Czy można zignorować ostatnią nowelę ustawy o TK? Wątpliwości rozwiewa prawniczka z UŚ. Prof. Grabowska podważa stanowisko prezesa Rzeplińskiego.

 / Fot. screenshot- Prezes Andrzej Rzepliński powinien dopuścić do orzekania zaprzysiężoną piątkę sędziów Trybunału (o nich możemy mówić sędziowie). Pozostali są tylko elektami na sędziów - mówi w krótkim wywiadzie dla Rzeczpospolitej prof. Genowefa Grabowska, konstytucjonalistka z Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie.

Zmieniona ustawa – w jej opinii – obowiązuje i obliguje Rzeplińskiego do procedowania w pełnym składzie sędziowskim z włączeniem pięciu, a nie dwóch sędziów, z wyboru parlamentu zdominowanego przez obecną partię rządzącą.

- Sędziowie doskonale znają zasadę dura lex, sed lex (łac. twarde prawo, ale prawo) - tłumaczy prawniczka. Dopóki zatem Trybunał nie zmieni wyrokiem noweli obwiązuje ona także Trybunał w całości. Żadna osoba, nawet prezes TK, nie ma prawa decydować jaki przepis jest niekonstytucyjny, i że nie wiąże. Nam się wiele rzeczy i przepisów nie podoba, ale jeśli stoimy na gruncie legalistycznym, tym bardziej jako prawnicy, dopóty nie możemy kwestionować obowiązków zapisanych w ustawie.

Czytaj więcej: Biskupi świątecznie o KOD i Konstytucji

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Pani Profesor powiedziała też ,że ustawa jest totalnie niekonstytucyjna ale o tym cisza .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Istnieje jeszcze pojęcie "martwej legislatury".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.