Facebook Google+ Twitter

Konsumencki bojkot olimpiady

Jedni bojkotują igrzyska, inni apelują do Pekinu o zaprzestanie prześladowania niewinnych ludzi. A co z wspieraniem chińskiego reżimu może zrobić przeciętny Kowalski?

Publiczne egzekucje na chińskich więźniach politycznych, finansowanie wojny reżimu Omara Baszira w Darfurze, czy odbieranie życia, wolności i narodowości Tybetańczykom sprawiają, że wszystkie media zgadzają się, że udział w olimpiadzie to aprobata i promocja Komunistycznej Partii Chin i jej wodza Hu Jintao. Podobnie jak to miało miejsce w Berlinie 1936 r., gdy defilujący sportowcy odpowiadali Adolfowi Hitlerowi cesarskim pozdrowieniem.

Głośnymi przykładami sprzeciwu wobec Pekinu są ludzie sportu i kultury z USA oraz Kanady. Wśród nich są reżyser Steven Spielberg, który wycofał się z przygotowania ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk. Także ośmiu laureatów pokojowej nagrody Nobla, aktorka Mia Farrow i znakomite pływaczki Shannon Shakespeare i Nikki Dyren wysłali do prezydenta Chin Hu Jintao list w sprawie zaprzestania wspierania wojny w Darfurze.

Pytanie, co z reżimem chińskim może zrobić przeciętny obywatel? Tyczkarka Monika Pyrek przekonuje na łamach Gazety Wyborczej: "Zamiast wygodnego, bo dotykającego innych bojkotu, wyrzućmy na śmieci jakiś chiński produkt i nie kupujmy następnych. Czy wyższa cena produktu innego niż Made in ChRL, cena sprzeciwu wobec prześladowań ludzi okaże się dla nas zbyt wysoka?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

jechać nie jechać to jest problem wtórny - już możemy powiedzieć że taki bojkot z 90% pewnością sie nie obędzie. Dlaczego? Chińska gospodarka jest potęgą światową. Jeśli chcemy wolności to powinniśmy gospodarczo zbojkotować to państwo - kosztem bedzie swiatowy kryzys i tego się wszyscy boją i nie mają odwagi na nic więcej poza pustymi gestami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

są są...tylko metki trzeba czytac, ja wiem ze jest masa chinskich na rynku i szczerze nawet za bardzo pewnie nie przywiązuje,my wagi czy buty Adidasa jest made in china czy made in USA...ale lepszym sprzeciwem, formą protestu byłoby nie pojechanie na igrzyska, ja wiem ja moge nie jechac mi to tam wsio ryba(i tak bym nie pojechał) a dla wielu sportowców to wielkie przezycie i żal rezygnować...dla tego myslę że sami powinni zdecydowa co jest słuszne a co nie...nie naciskajmy naszych sportowców...maja rozum, sumienie i serca

Komentarz został ukrytyrozwiń

kto zna jakieś niechińskie towary? ciuchy, elektronika,...?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.