Facebook Google+ Twitter

Konsumpcyjna duchowość demokracji

Wielu z nas pamięta jeszcze system komunistyczny, który był sztywnym mechanizmem organizacji społeczeństwa, ale był też (wbrew temu co myślą inni) zewnętrzny wobec człowieka, nie wchodzący daleko w mentalność i duszę.

Wielu z nas pamięta jeszcze system komunistyczny, który był sztywnym mechanizmem organizacji społeczeństwa, ale był też (wbrew temu co myślą inni) zewnętrzny wobec człowieka, nie wchodzący daleko w mentalność i duszę, jak ten dzisiejszy - "demokratyczny", wychwalany jedynie przez tych, którzy są przy władzy i tych, których stać, aby tę władzę opłacać dla swoich indywidualnych potrzeb.

System komunistyczny sterował zazwyczaj z zewnątrz, ten zaś, w którym przyszło nam żyć obecnie, steruje nami od wewnątrz. W tamtych czasach oddawało się kierowniczą rolę zewnętrznemu mechanizmowi i człowiek był wolny, wolny przynajmniej wewnętrznie. Wolność ta np. objawiała się tym, że mógł rozmawiać z najbliższymi, robić w swoim domu co chciał i myśleć o czym tylko chciał. Nic go już wtedy nie przymuszało, nie kazało myśleć - tak jak teraz - skąd zdobyć pieniądze i co zrobić aby nie umrzeć z głodu, albo aby go nie wyrzucono z mieszkania do jakiś slumsów.

Teraz myślimy rano, wieczór, we dnie i w nocy, myślimy i liczymy, bo gdzie rządzi pieniądz tam liczenie jest podstawową umiejętnością człowieka.

Totalitaryzm chciał wniknąć w głąb człowieka, lecz na całe szczęście to mu się nie udało. Wykorzystywał tylko nas i rozdwoił - na część własną, wewnętrzną i tę na pokaz, zewnętrzną.

Totalitaryzm demokratyczny pieniądza i mass-mediów przeniknął człowieka do kości. Steruje nami już w każdym miejscu i w każdym czasie, przez całe życie i to nie na zasadzie prostych jednoznacznych poleceń, bo wtedy ludzie prędzej czy później by się otrząsnęli, tylko przez różne sygnały stwarzające poczucie wolności i wyboru, zawsze jednak w tym samym kierunku: wzmożonej konsumpcji i wzbogacania już bogatych.

Ludziom posiadającym wodę zamiast mózgu - telewidzom - serwuje się różne propozycje, dość sprawiedliwie rozdzielone w czasie przez różne koncerny, o ile te potrafią ze sobą się dogadać. W końcu nie ważne dla nich jest co ludzie kupują, byleby kupowali. Potrzebują czy nie potrzebują - nie ma żadnego znaczenia. A wiemy, że raczej nie potrzebują. A już na pewno nie aż tyle, ile kupują. Człowiek początku XXI wieku nie ma już czasu ani siły, aby być sobą. Stał się maszyną roboczą i workiem konsumpcyjnym.

Mówi się już dzisiaj, że wszystkie sposoby dotarcia do celu są dobre. Jednak mówi się również, że egoizm w dzisiejszym społeczeństwie przyjął rozmiary nieosiągnięte nigdy przedtem przez inne systemy polityczne goszczące na polskiej ziemi.
Podziwiać zaczynam coraz częściej ludzi, którzy w dość sprytny sposób swoje porażki, błędne wybory potrafią zamienić na swój sukces. Wyciągnąć siłą to, co - jak twierdzą - im się należy z samej racji tego, że są, oczywiście nie dając przy okazji w zamian nic, na co pozwala im maska, atrybut białych skrzydeł zakupionych gdzieś w "supermarkecie kłamstw".

Wiemy jednak, że zło, a do tego również zalicza się egoizm, przychodzi najczęściej w postaci dobra. Szatan to istota bardzo inteligentna, potrafiąca wykorzystać wszystkie dostępne elementy do osiągnięcia swojego celu. A demokracja w takim wydaniu doskonale pomaga mu w tym.
Widać więc, że wartości, które dominowały w reżimie totalitarnym notabene socjalistycznym, były duchową wartością człowieka i stymulowały go do rozwoju i myśli. Ale to właśnie wróg potrafi czasami działać na naszą korzyść czyli stymulować, a tym samym pobudzać do działania.

"Niby" przyjazna nam demokracja, która ma na swoim sztandarze reklamowy slogan "wolność" nie spełnia tej roli. Duchowość w demokracji ograniczona została do roli konsumpcyjnej, a wyższe wartości szukamy w jakiś serialach telewizyjnych, które z czasem stają się naszym duchowym przewodnikiem w drodze do... Właśnie, w drodze do? Czego i po co? A może dla kogo...?

(W pokłonie Panu Stefanowi Pastuszewskiemu)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.