Facebook Google+ Twitter

Kontakt Improwizacja w Warszawie

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-07-07 13:36

Od 10 lipca w Centralnym Basenie Artystycznym odbywa się pierwszy w kraju międzynarodowy festiwal improwizacji kontaktowej - Poland Contact Festival - Warsaw Flow. Potrwa do 16 lipca. Całe przedsięwzięcie realizowane jest w ramach starań Warszawy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

 / Fot. Tomasz KaczorTancerka i pomysłodawczyni - Paulina Święcańska - opowiada o tym, że Poland Contact Festival różni się od pozostałych festiwali.

Polega na czymś zupełnie innym niż na prezentacji poszczególnych zespołów: "Jest wyrazem społeczno-artystycznym". Uczestnicy festiwalu wspólnie mieszkają (szkoła przy ul. Hożej), jadają razem posiłki, a przede wszystkim tańczą- nawet 15 godzin dziennie! Tańczą w przestrzeniach teatralnych, miejskich i na łonie natury. Organizatorzy chcą wyjść z tańcem do ludzi, zwłaszcza, że nie jest dość znany w Polsce, a przy okazji pokazać Warszawę. Jak mówi Paulina Święcańska: "Ważne jest dzielenie się emocjami, przeżyciami i na to właśnie chcemy otworzyć Polaków. Aby zgłębiać proces musimy się czuć bezpiecznie, dlatego wchodzą w to takie techniki, jak: psychologia czy nawiązywanie kontaktu". Do wzięcia udziału w projekcie zaproszony jest każdy bez względu na wiek, płeć czy umiejętności taneczne. Edyta Sudoł, PR, zapytana o to, kto może zostać uczestnikiem festiwalu odpowiada: "Głównym założeniem jest brak jakichkolwiek ograniczeń. Chodzi o otwarcie mentalne."

Sam taniec Contact Improvisation powstał 38 lat temu, a jego pomysłodawcą był Steve Paxton - amerykański tancerz i choreograf. Jest propozycją do tańców klasycznych i choreografii. Oparty na ruchu naturalnym: siedzeniu, staniu, skokach, wymachiwaniu, elementach sztuk walki a nie np. na wyuczonych pozycjach baletowych. Taniec jest całkowicie spontaniczny i kreatywny. Powstaje bez planowania i jest podróżą w nieznane. Poprzez ciało człowiek poszukuje i odkrywa świat. Odkrywa przestrzeń swojego ciała, emocji, zmysłów i intuicji. W tańcu nie ma przestrzeni wieku, czy języka, ponieważ jest on językiem międzynarodowym. Partnerzy są w ciągłym ruchu, a ich punkt odniesienia względem siebie nieustanie ulega zmianie - mówi Paulina Święcańska. Kontakt improwizacja jest lustrem. W tańcu widzi się to, jak człowiek zachowuje się w życiu.  / Fot. Tomasz Kaczor

Nauczycielami tańca są: Ray Chung, Martin Keogh, Milan Kozanek, Ingo Rosenkranz, Yaniv Mintzer i Hary Salgado. Uczniowie Steve'a Paxtona rozpowszechnili ten styl na cały świat. Festiwale są organizowane od lat w wielu miejscach Ameryki Południowej, Brazylii, Argentyny, Europy. W Freiburgu odbędzie się najstarszy - XI festiwal improwizacji kontaktowej.


Nasuwa sie pytanie - po co nauczyciel skoro człowiek improwizuje i robi co chce? To bardzo proste. Taniec jest formą. Działają w nim zasady fizyki, akrobacji, bezpieczeństwa. Łatwo można zrobić sobie krzywdę, dlatego nauczyciele wskazują odpowiednie ruchy i dzielą się własnym doświadczeniem.

Dla osób, które z różnych przyczyn nie bedą mogą wziąć udziału w festiwalu, a bardzo by chciały zasmakować improwizacji tanecznej lub chociażby się jej przypatrzyć, organizatorzy przygotowali cykl warsztatów tanecznych. Będą się one odbywać w przestrzeni miejskiej.Daty i miejsca warsztatów:
11.07 godz. 15-18 – Kama Jankowska, wąwóz przy Centralnym Basenie Artystyczym,
12.07 godz. 10-13 – Ingo Rosenkranz – miejsce warsztatów zostanie wkrótce podane na stronie www.polandcontactfestival.com,
12.07 godz. 15-18 – Paulina Święcańska, przestrzeń przy teatrze Buffo (schody),
13, 14, 15.07 godz. 15-18 – Hary Salgado, przestrzeń nad Wisłą przy barce transFORM,
15.07 godz. 10-13 – Michał Ratajski, miejsce warsztatów zostanie wkrótce podane na stronie www.polandcontactfestival.com.

Festiwal jest świetnym sposobem na spędzenie urlopu w mieście. Biorąc w nim udział Warszawiacy mogą zgłębiać taniec Kontakt Impriowizacji, nawiązać nowe znajomości i świetnie się przy tym bawić.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.