Facebook Google+ Twitter

Kontakt seksualny księdza z uczennicą. Ruszyło śledztwo

Współżycie księdza z uczennicą zostało nagłośnione na forum sesji Rady Miasta. Ksiądz po przeżyciach seksualnych zerwał kontakty ze szkołą. Nagle zachorował i wziął roczny urlop zdrowotny.

 / Fot. Wikimedia CommonsKsiądz Piotr F., do końca minionego roku szkolnego, był katechetą w szkole gimnazjalnej. W czerwcu 2013 r. wyjechał z młodzieżą katolickiej szkoły gimnazjalnej im. św. Józefa w Częstochowie, na wycieczkę zagraniczną. Tam – w sprzyjających okolicznościach - miało dojść "do pełnego kontaktu seksualnego" katechety z uczennicą. Po wycieczce ksiądz Piotr starał się zapomnieć o szkole. Nie pojawił się w niej do dziś. Nagle zapadł na ciężką chorobę. Przełożonych poprosił o roczny urlop zdrowotny. Urlop otrzymał.

Sprawa trafiła dopiero niedawno, droga okrężną, do Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. Kanclerz Kurii podpisał natychmiast decyzję o suspendowaniu księdza Piotra. W swoim komunikacie zaznaczył, że przestępstwo takie ma odniesienie do kanonu 1395 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Kuria prowadzi postępowanie wyjaśniające

Kanon ten dotyczy wykroczenia przeciwko szóstemu przykazaniu dekalogu, które głosi "nie cudzołóż", w połączeniu z użyciem "przymusu lub gróźb, albo publicznie lub z osobą małoletnią poniżej lat szesnastu i przewiduje sprawiedliwą karę, zawiesila.

Mocą decyzji kanclerza ks. Krzysztofa Dziuba, Kuria Częstochowska zakazała posługi księdzu Piotrowi F., jak na razie podejrzewanemu o kontakt seksualny z uczennicą, drugiej klasy gimnazjum katolickiego im. św. Józefa. Kuria prowadzi jednocześnie postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Zapowiada, że gdy podejrzenia potwierdzą się - akta sprawy "zostaną przekazane do Stolicy Apostolskiej". Działania w tej sprawie prowadzą też prokuratura i kuratorium.

Ksiądz został suspendowany

Informacja o suspendowaniu księdza, podpisana przez kanclerza Częstochowskiej Kurii Metropolitalnej, została opublikowana na stronie internetowej archidiecezji. Suspensa w świetle kodeksu kanonicznego oznacza bezwzględny zakaz wykonywania czynności kapłańskich takich, jak odprawianie mszy, używanie stroju duchownego, udzielanie spowiedzi i rozgrzeszenia, a także prowadzenie nauczania i pobieranie dochodów.

Sprawa dotycząca wydarzeń seksualnych księdza, która miała nastąpić przed wakacjami roku szkolnego 2012/2013, nagłośniona została przez częstochowską radną SLD, Ewelinę Balt, na sesji Rady Miasta Częstochowa. Radna pytała władze miasta o konsekwencje, jakie grożą nauczycielowi, który miał stosunek płciowy z uczennicą drugiej klasy gimnazjum.

Radna po namyśle doprecyzowała, że chodzi o księdza, który prowadzi katechezę w gimnazjum niepodlegającym miastu, a stowarzyszeniu katolickiemu. Chciała wiedzieć czy władze miasta znają sprawę i co z nią zrobiły. Jak mówiła dziennikarzom – była w obawie, że temat, który do niej dotarł od rodziców uczniów gimnazjum, będzie zamieciony pod dywan.

Medialne doniesienia poruszyły prokuraturę

O sprawie powiadomiono dyrektora szkoły i Kuratorium Oświaty w Katowicach, które zwróciło się do szkoły o wyjaśnienia i zapowiedziało sprawdzenie opieki nad uczniami w trakcie czerwcowej wycieczki zagranicznej. Medialne doniesienia z sesji Rady Miasta były podstawą podjęcia przez Prokuraturę Rejonową Częstochowa-Południe, postępowania sprawdzającego, które ma charakter wstępny formalnego wszczęcia śledztwa.

- Chodzi o wyjaśnienie, czy istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa. Uznaliśmy, że podniesione w mediach informacje są na tyle istotne, że należy je sprawdzić - powiedział rzecznik częstochowskiej prokuratury, prokurator Tomasz Ozimek. Podkreślił, że do prokuratury nie dotarło żadne zawiadomienie o przestępstwie w tej sprawie.

Prokuratura – jak wyjaśnił - prowadzi postępowanie pod kątem przestępstwa doprowadzenia do obcowania płciowego, w wyniku nadużycia stosunku zależności, za co - w przypadku, gdy poszkodowaną jest osoba małoletnia - może grozić kara do 5 lat więzienia. Prokurator prowadzący postępowanie, wrócił się do przewodniczącego Rady Miasta, urzędników miejskich i dyrekcji szkoły, o przekazanie materiałów dotyczących sprawy. Zdaniem śledczych, potencjalna poszkodowana w chwili zdarzenia, miała ukończone 15 lat.

Wyrok sądowy trafi do Watykanu

Po zebraniu dowodów i wszczęciu śledztwa przez prokuraturę, a następnie skierowaniu aktu oskarżenia do sądu i gdy zapadnie wyrok, wówczas będzie on dla nas wiążący - zapewnia ks. Piotr Zaborski, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. Wyrok sądowy, zgodnie z normami Stolicy Apostolskiej, zostanie przesłany do Kongregacji Nauki Wiary.

Według rzecznika ks. Zaborskiego, decyzji Kurii nie należy traktować równoznacznie z wydaniem wyroku na księdza Piotra F. Dopiero Kongregacja Nauki Wiary w Watykanie wyda ostateczne orzeczenie w tej sprawie – powiedział rzecznik. A, jeżeli ksiądz Piotr F. zostanie oczyszczony z zarzutu, będzie jednocześnie cofnięta suspensa wobec niego.

Prokuratura mówi: nie było gwałtu

W rozpoczętym prokuratorskim śledztwie w sprawie kontaktów seksualnych księdza i 15-letniej uczennicy z Częstochowy, śledczy – po pierwszych przesłuchaniach nauczycieli z niepublicznego, katolickiego gimnazjum, w którym ksiądz pracował jako katecheta – stwierdzili, że do kontaktu seksualnego księdza i uczennicy nie doszło na drodze gwałtu.

Prokurator powiedział mediom, że nie ma mowy o gwałcie, bo nic nie wskazuje na użycie przemocy. - Chodzi natomiast o sytuację, w której jedna ze stron jest uzależniona od drugiej, a w tym wypadku mamy do czynienia z relacją uczennica-nauczyciel. Śledztwo podjęto nie przeciwko księdzu a z urzędu w sprawie. Na razie ksiądz nie ma żadnych zarzutów i nie był przesłuchiwany.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Trudno uwierzyć, aby ten ksiądz był aż tak nierozsądny, mówiąc delikatnie.
Reakcja przełożonych natychmiastowa, to fakt.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.