Facebook Google+ Twitter

Konterfekty życzliwe Marka Judyckiego

Współautorzy: Barbara Podgórska

W karykaturach Marka Judyckiego nie ma szyderstwa, ani złośliwości. Jest niekiedy ironia, a zawsze głęboka życzliwość wobec portretowanych postaci. Judycki wydobywa z każdego to, co w nim najciekawsze i najbardziej wartościowe.

Zaproszenie / Fot. PodgorskiW Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej otwarto wystawę karykatur piórka Marka Judyckiego. Dwie sale wystawiennicze zajęły antyramy z ponad 220 rysunkami, przedstawiającymi Polaków znanych ze świata polityki, kultury i sztuki, mediów, działalności publicznej. Najwięcej było oczywiście życzliwych konterfektów Rudzian, którzy przybyli obejrzeć wystawę nadzwyczaj licznie, czasami w składzie trzech pokoleń rodzinnych.

-Chcieliśmy pokazać znacznie więcej z przeogromnego dorobku Marka Judyckiego, ot, choćby na przykład jego rysunki satyryczne - mówi Bernard Szczech, dyrektor muzeum. - Ale nie starczyło miejsca. Więc jeszcze w kilku gablotach prezentujemy tylko jego dokonania ilustratorskie: okładki i rysunki do kilkunastu książek.

Multiartysta! Tak jednym słowem można scharakteryzować Marka Judyckiego. Z urodzenia kielczanin (... z tych Judyckich), z wyboru Ślązak. Pracował w przemyśle węglowym, uczył w szkole. Dopiero na emeryturze oddał się swym artystycznym pasjom i... pozwolił odkryć liczne talenty, najpierw przyjaciołom, potem szerszemu gronu odbiorców. Pisze opowiadania, wiersze, felietony, fraszki, inne utwory satyryczne, rysuje i maluje, recytuje i -jak pokazał na tej wystawie- także znakomicie śpiewa, uprawia konferansjerkę, jest znakomitym gawędziarzem. - Talent samorodny! - twierdzi z przekonaniem Jerzy Szczerbiński, prezes stowarzyszenia Forum Inicjatyw Kulturalnych. - Marek tworzy przepiękne grafiki, ilustracje bajek dla dzieci, grafiki prasowe. Nie ma tematu, którego by nie podjął i z wielkim efektem nie zrealizował. Zawsze ma czas dla każdego, nigdy i nikomu nie odmawia stworzenia potrzebnych „obrazków”.

Mistrz Judycki / Fot. Adam PodgórskiMarek Judycki jest „twórcą” unikatowej techniki artystycznej, tak zwanego "ażuru", łączącego walory wyrafinowanej grafiki i pospolitej - zdałoby się - wycinanki z papieru. W efekcie powstają jednak dziełka wysublimowane i urodziwe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.