Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11151 miejsce

Kontrabanda i wszelki przemyt mają się dobrze

 • Autor usunął profil

 • Data dodania: 2009-10-14 17:04
 • Creative Commons

Nieprawdą jest, że w Polsce liczba palących papierosy gwałtownie spadła. Natomiast prawdą jest, że palacze coraz częściej sięgają po papierosy pochodzące z przemytu.

Papierosy bez Polskich znaków akcyzy. / Fot. Fot. A. NadzikowskiOd 2007 roku, gdy Polska weszła do strefy Schengen, staliśmy się wschodnią granicą współczesnej Europy. Pojawiły się związane z tym pewne utrudnienia, gdyż główny kierunek wszystkich organizacji zajmujących się procederem przemytniczym wiedzie przez Polskę i dopiero tu się rozgałęzia na różne kierunki, pomimo że placówki straży granicznej oraz służby celne wyposażono w najnowocześniejszy sprzęt. Praktycznie nie powinno być możliwości przemycenia przez granicę czegokolwiek. Niestety pod jednym względem nic się nie zmieniło. Nadal wartkim strumieniem przez polskie granice płyną wyroby tytoniowe i alkoholowe bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Na bazarach bez problemu można kupić papierosy i alkohol po cenach znacznie niższych niż w sklepach. Chociaż na bazarach i ulicach policja oraz straż miejska walczą z handlarzami papierosów i alkoholu z przemytu, to walka ich przypomina raczej walkę z wiatrakami.
Od dnia, gdy Litwa przystąpiła do strefy Schengen, służby graniczne Litwy borykają się z podobnymi problemami. Wystarczy przeczytać choćby artykułyZnikniecie granicy polsko-litewskiej i
Dziki bazar Białystok
.

Niesłusznym jest winienie polskich służb granicznych, gdyż nie mają one wpływu na taki stan rzeczy. Przykładami operatywnego działania służb granicznych jest sukcesywne i skuteczne udaremnianie przemytu przez granicę, vide Udaremniony przemyt i Kolejny udaremniony przemyt . Służby celne dwoją się i troją w walce z przemytnikami, a mimo to, ci okazują się sprytniejsi i nadal uprawiają swój niecny proceder (Urząd Celny ).
Dochodzi nawet do tego, że przemytnicy papierosów terrorem chcą zmusić służby celne do uległości. Jednym z przykładów jest próba zastraszania celników z przejścia granicznego w Gronowie w woj. warmińsko-mazurskim (Próby zastraszania ). Chcąc uniknąć takiego stanu rzeczy zachodzi konieczność zaostrzenia wielu obowiązujących przepisów. Wystarczyłoby zapoznać się z obecną sytuacją i statystykami, żeby podjąć radykalne kroki w celu ukrócenia tego procederu. Tu niestety napotykamy na kolejną przeszkodę - są nią pieniądze. Większość urzędników nie wprowadzi takiego prawa w życie, ponieważ zgadza się z tezą, że polski rząd po prostu ich okrada poprzez podwyższanie cen i nakładanie na te towary akcyzy. Czy ktoś potrafi przerwać ten niecny proceder? Moim zdaniem raczej nie, gdyż tak długo jak będą ludzie korzystający z tych używek, tak długo będzie na to zapotrzebowanie. Dochodzi jeszcze kwestia łatwego, szybkiego zarobku, a przy bezrobociu stanowi to nie lada gratkę. Tymczasem budżet państwa traci, a przemytnicy rosną w siłę i maja się dobrze.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

 • Autor usunął profil
 • 28.10.2009 20:33

Nadal kontrabanda lawiną spływa do kraju http://www.podlaski.strazgraniczna.pl/tekst.php?id=518 :) http://www.podlaski.strazgraniczna.pl/tekst.php?id=517 :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Palić nie palić oto jest pytanie? Jarosławie święte słowa tak właśnie jest polak zawsze sam sobie szkodził, szkodzi i będzie szkodził już się z tym rodzi i basta klapa na całej linii.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 18.10.2009 12:01

Dzięki lukom prawnym w przepisach akcyzowych granice nasze nadal są niezbyt szczelne http://fakty.interia.pl/polska/news/celnicy-byli-szybsi-od-cba,1383171

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 17.10.2009 22:27

Kolejna próba zastraszenia celnika. W Braniewie podpalono kolejny samochód należący do celnika z przejścia granicznego w Gronowie http://braniewiak.wm.pl/Probuja-zastraszyc-celnikow,530

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowni Przedmówcy!
przemytu nie zlikwidujemy tym bardziej w kraju o długich "tradycjach" w tej kwestii ale możemy znacząco ograniczyć gdyż walka z przemytem jest tylko jedna - alternatywa - kochani "nie palacze" jeszcze nie dawno paczka rosyjskich fajek na podlasiu kosztowała 4 zł ale alternatywą był tytoń po 22 zł za 250 gram i tym sposobem można było zrobić paczkę papierosów za 3 zł , tytoń szedł jak świeże bułeczki , podatek był uiszczany , dochody kioskarzy spore i wszyscy byli zadowoleni a tu nagle z 22 zł tytoń podrożał do 54 zł - SZOK?????? , ktoś w ministerstwie wpadł na super pomysł i bańka pekła , dziś trzeba zapłacić za ruskie fajki 5 zł a robiąc własnym sumptem 5,20 zł za paczkę i gdzie tu sens i gdzie logika , już straciły polskie firmy , polska mała przedsiębiorczość i polski budżet - i po co to komu było
zyskali przemytnicy i rosjanie a my wyszliśmy na przysłowiowego "głupka" jak to Pawlak mówł "bylebyśmy na tych drugich nie wyszli" a jednak wyszliśmy jak zawsze!

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 15.10.2009 16:21

W mieście z którego pochodzę, jest parę "cichych" miejsc, gdzie można nabyć przemycane papierosy i alkohol. Wszyscy dobrze o tym wiedzą i jest to tzw. tajemnica poliszynela. Nikt z tym ci nie robi tak na prawdę. Moi koledzy palą dzięki temu papierosy, na które z przekorą mówimy "zagraniczne", a ja dodaje do tego, że są z zawartością wschodniego uranu ;) Tak jest i będzie przez najbliższy czas, może nawet i dłuższy. Wiadomo, że gdyby każdego palacza było stać na Marlboro ze sklepu to takie papierosy by palił. Pali więc przemycane co powoduje mniejszy dochód z wyrobów akcyzowanych. Błędne koło... <bezradny>

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czarno to wszystko widzę. Pieniądz wszystkich terroryzuje i determinuje poczynania wszystkich. Zważcie, że coraz mniej ludzi jest w strefach produkcyjnej i usługowej (Produkt to nie tylko przedmiot, który można dotknąć i zważyć). A tylko te strefy pomnażają dobra materialne. Wszystko inne to międlenie, to spekulacja, to pasożytnictwo, z którego bogacą się cwaniacy nie dając, żadnego produktu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 14.10.2009 20:09

W kwestii zużywania się klawiszy, polecam białą klawiaturę, mniej się wycierają literki :) Narzekamy na górę, a skąd bierze się góra jak nie z samych dołów, przez wyborców wybrana i postawiona na szczytach władzy? Gwoli naiwności, to wciąż mam nadzieję, że chociaż nasze wnuki będą miały kiedyś lepiej i jak zaznaczyłem wcześniej - potrzeba zmiany pokoleń. :))))

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 14.10.2009 19:16

Gdybyśmy mogli zmienić mentalność niektórych Polaków, na takich "standardowych" przedstawicieli naszego narodu, to jacy by oni byli? To pytanie pozostawiam do rozważenia Czytelnikom. Sprawa wyciekających miedzy palcami pieniędzy z dochodu akcyzowego, to zaledwie kropelka w morzu błędów naszego systemu i na szpitale, fabryki czy wyposażenie ZUS nie miało by bezpośredniego udziału, ale było by poważnym zastrzykiem w morzu potrzeb.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 14.10.2009 18:27

Ponadto jak wynika z czystej ekonomii, jeżeli wszyscy palcze kupowali by papierosy z legalnego źródła, to obroty w przemyśle tytoniowym były by większe, tak jak dochód z podatku akcyzowego. Nie zachodziła by potrzeba stosowania tak drastycznych podwyżek i do budżetu bez przeszkód wpływały by pieniążki. Potrzeba pokoleń żeby zmienić mentalność Polaków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.