Facebook Google+ Twitter

Kontrola ZUS i... miliony wstrzymanych świadczeń chorobowych

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-08-05 11:47

Ponad 76 mln zł wstrzymanych lub cofniętych wypłat świadczeń chorobowych – to efekt przeprowadzonej przez ZUS w I półroczu 2010 r. kontroli zwolnień lekarskich.

Kontrola prowadzona jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dwutorowo. Po pierwsze kontrolowana jest prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy, po drugie – prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich.

Tylko w zakresie kontroli orzekania o czasowej niezdolności do pracy ZUS wstrzymał wypłatę zasiłków chorobowych na łączną kwotę 3,6 mln zł. W drodze kontroli lekarze orzecznicy ZUS przebadali 154,1 tys. osób. Następstwem było pozbawienie świadczeń 15,9 tys. z nich. Blisko 11,5 tys. ubezpieczonych skierowano na rehabilitacje leczniczą. Liczba ograniczonych w wyniku kontroli dni absencji wyniosła 80,9 tys.

W ramach kontroli wykorzystania zwolnień lekarskich Zakład wstrzymał wypłatę zasiłków chorobowych 1197 osobom, spośród 33,1 tys. skontrolowanych. Efekt to wstrzymanie wypłaty świadczeń na kwotę 2,2 mln zł.

Dodatkowo ZUS ograniczył w I półroczu 2010 r. kwotę wypłacanego zasiłku chorobowego do 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia osobom, którym ustał tytuł do ubezpieczenia. Kwota ograniczony w ten sposób świadczeń sięgnęła 65,6 mln zł.

Jednocześnie Zakład obniżył o 25 proc. wysokość wypłacanego zasiłku chorobowego i opiekuńczego osobom, które nie dostarczyły pracodawcy w terminie siedmiu dni zwolnienia lekarskiego. Kwota obniżonych świadczeń w tej materii wyniosła 4,6 mln zł.

Łącznie w całym I półroczu 2010 r. ZUS obniżył lub cofnął wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę 76,05 mln zł.

Co ważne Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi kontrolę wykorzystania zwolnień lekarskich pośród osób, którym sam wypłaca zasiłek oraz na wniosek pracodawcy – pośród osób przez niego wskazanych. ZUS przypomina, że prawo do prowadzenia formalnej kontroli zwolnień lekarskich oraz kontroli ich wykorzystania mają również pracodawcy zatrudniający powyżej 20 osób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.