Facebook Google+ Twitter

Kontrolerzy obywatelscy zmonitorują fundusze "korkowe”

Współautorzy: Barbara Podgórska

Fundusz "korkowy", fundusz "kapslowy", "pieniądze alkoholowe", to potoczne, żartobliwe określenia funduszu, stanowiącego cześć budżetu każdej gminy, pozyskiwanego z opłat za udzielanie pozwoleń na handel detaliczny napojami alkoholowymi.

 / Fot. Adam K. PodgórskiPieniądze trafiające na ten fundusz powinny być w całości przeznaczane na profilaktykę i zapobieganie alkoholizmowi oraz narkomani, zgodnie z gminnymi planami rocznymi. Czy są przeznaczane? W jakim rozmiarze są przeznaczane, czy są wydawane mądrze i skutecznie? Czy są należycie rozliczane?

To wszystko i jeszcze więcej sprawdzą działacze obywatelscy, którzy od połowy czerwca przystąpią, w całej bez mała Polsce, do monitoringu funduszu „korkowego”. W minioną sobotę i niedzielę, w Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” na ulicy Brackiej, przeszli gruntowne szkolenie. Realizatorem programu oraz organizatorem szkolenia jest Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich, uczestniczące w programie Mocna Straż skupionym na rozwoju kontroli obywatelskiej. Wsparcie finansowe zapewnia Fundacja im. Stefana Batorego.

 / Fot. Adam K. PodgórskiSzkolenie profesjonalnie i sprawnie poprowadziły Katarzyna Batko-Tołuć i Agnieszka Podgórska, wtajemniczając szkolonych w istotę monitoringu „korkowego”. O miejscu funduszu korkowego w budżecie gminy opowiedział Rafał Trykozko, z Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku, który sprawozdaniami gmin w tym zakresie zajmuje się na co dzień.

 / Fot. Adam K. PodgórskiSocjolożka, dr Agnieszka Kłoskowska-Dudzińska z Instytutu Studiów Politycznych PAN, reprezentująca jednocześnie Stowarzyszenie „Nie-grzeczne dzieci”, poświęciła wystąpienie wykorzystaniu metod badań społecznych w działaniach strażniczych. Emocjonalne, ale równocześnie kompetentnie, ze zwróceniem uwagi na wiele kwestii kontrowersyjnych o metodach zapobiegania alkoholizmowi i wydatkowaniu środków z funduszu „korkowego” mówiła Agnieszka Czerkawska-Kopiel, z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.