Facebook Google+ Twitter

Kontrolerzy w Smoleńsku byli przeciwni lądowaniu Tu 154M

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-09-23 09:43

Kontrolerzy ruchu na wieży w Smoleńsku konsultowali się z Moskwą. Czy otrzymali polecenie, aby mimo fatalnej pogody zezwolić na lądowanie prezydenckiego Tu-154?

 / Fot. Wikimedia CommonsKontroler ruchu na lotnisku Smoleńsk-Siewiernyj nie chciał, aby prezydencki Tu-154M podchodził do lądowania - wynika z informacji, do których dotarła "Polska". Zgodnie z naszymi ustaleniami kontrolerzy 10 kwietnia od początku byli przeciwni lądowaniu polskiej delegacji i mieli zamiar skierować samolot na lotnisko zapasowe, a decyzja o wyrażeniu zgody na lądowanie tupolewa mogła być wynikiem
bezpośrednich rozmów z rosyjskimi wyższymi urzędnikami państwowymi lub funkcjonariuszami służb specjalnych. Nowe, być może przełomowe informacje dla polskiego śledztwa znajdują się w nagraniach rozmów z wieży kontroli ruchu. - To materiały zawierające bardzo dużo niezwykle wartościowych informacji - podkreśla płk Edmund Klich, szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, polski akredytowany przy rosyjskiej komisji badającej katastrofę (MAK).

Edmund Klich przyznaje w rozmowie z "Polską", że kontrolerzy kilkukrotnie kontaktowali się telefonicznie w sprawie lądowania prezydenckiego samolotu z ośrodkiem nadrzędnym. Szef PKBWL nie chce zdradzić, o jaki ośrodek nadrzędny chodzi. Według naszych informacji kontrolerzy rozmawiali z kimś w Moskwie i Twerze, komu bezpośrednio podlega wojskowe lotnisko w Smoleńsku. Jakie są personalia osób, z którymi rozmawiała wieża? - Wystąpiłem do MAK o ustalenie nie tylko tożsamości, lecz także funkcji i roli tych osób w całym procesie podejmowania decyzji. Na razie nie otrzymałem odpowiedzi - mówi Edmund Klich.
Polski akredytowany mówi jednak, że w trakcie rozmowy używano pseudonimów. Zdaniem Krzysztofa Zalewskiego, eksperta i publicysty miesięcznika "Lotnictwo", możliwe są trzy scenariusze. - Kryptonim może wskazywać, że kontaktowali się z nadzorem ruchu lotniczego. Niewykluczony jest jakiś wewnętrzny kanał MSZ lub komórka służb specjalnych. Same telefony, biorąc pod uwagę rangę wizyty, nie są niczym nadzwyczajnym. Liczy się treść rozmów - uważa Krzysztof Zalewski, który dodaje, że cały czas nie wiadomo, jaką funkcję pełnił trzeci z obecnych na wieży mężczyzn.

Cały artykuł w dzienniku Polska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Stefan Kap 23.09.2010 20:36
"Więc nawet tego nie wiecie?"

Wiemy, wiemy że wylądowali na skutek zamachu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najnowsze - i to jest chyba clou całego nieszczęścia:

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Nowe-fakty-ws.-ladowania-Tu-154----moze-im-sie-uda,wid,12696855,wiadomosc_prasa.html
"Gdy 10 kwietnia nad smoleńskim lotniskiem zaległa mgła, wieża w panice pytała Moskwę: czy prezydencki Tu-154M może lądować? Moskwa w obawie przed skandalem przerzuciła decyzję na Polaków - akcentuje "Gazeta Wyborcza". W Moskwie uznano, że samolot powinien lądować mimo trudnych warunków, bo "może się uda".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Usunięcie komentu Roberta Ramarka - typowa cenzorska nadgorliwość.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stefan Kap
  • Stefan Kap
  • 23.09.2010 20:36

Więc nawet tego nie wiecie?
Przecież oni musieli wylądować w Smoleńsku, bo musieli wziąć udział w uroczystościach katyńskich. Wszak Tusk już pochylił się nad spoczywającymi tam ofiarami a nawet uczynił to Putin. Kaczyński nie mógł być więc gorszym patriotom i tego nie zrobić. No i stąd cala ta tragedia... ale także wynikające z niej koszty moralne i materialne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe, czy "ustalili" już ostateczną godzinę katastrofy...?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kozminski
  • Roman Kozminski
  • 23.09.2010 15:02

Nasz rząd jak również rosjanie będą próbowali zrzucić wine na pilota lub na Prezydenta!!Wiele ogłupiających informacji wychodziło do mediów zaraz po katastrofie.Czemu to miało służyć ???Mam nadzieje że katastrofe wyjasni nasz prokuratura już niedługo-jest nadzieje że nie trzeba będzie czekać 70lat jak na wyjaśnienie mordu Katynskiego!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To samo zostało napisane zaraz pokatastrofie link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świat wie kto odpowiada za śmierć 96 ludzi w tym osób istotnych dla suwerenności energetycznej i gospodarczej Polski. Będzie próba zrzucenia winy na Prezydenta Lecha Kaczyńskiego lub na pilotów.Podobnie działo się wówczas kiedy wymordowano Polskich oficerów kiedy też chcieli zrzucić odpowiedzialność na innych.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.09.2010 11:09

Informacje o braku możliwości lądowania na tym lotnisku wieża podawała kilka razy. Nie mogło być oficjalnego zakazu z uwagi na skład delegacji (prezydent RP). Kto lub co zmusiło kapitana samolotu do podjęcia decyzji o lądowaniu? Czy dowiemy się prawdy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.