Facebook Google+ Twitter

Kontrowersja, intryga, stereotyp - jakie one mają DNA?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-03-06 10:36

Czy święto kobiet może stać się świętem sztuki? Galeria DNA we Wrocławiu postanowiła je połączyć i 8 marca organizuje wernisaż pod hasłem "DNA Kobiety".

Uroczysty wernisaż zapoczątkuje trwającą dwa tygodnie wystawę, na którą będą się składać dzieła ośmiu młodych, utalentowanych artystek. Zaprezentują one prace z dziedziny malarstwa, rysunku i grafiki. Wszystkie będą oscylować wokół tematyki kobiecej.

Tym projektem Galeria DNA chce pokazać, że choć obraz kobiety w sztuce na przestrzeni wieków był głównie kreowany przez mężczyzn, kobiety-artystki również znakomicie potrafią przedstawić ten temat w swoich pracach.

Na wystawę "DNA Kobiety" będą się składać dzieła Agaty Czeremuszkin-Chrut, Gosi Herby, Anny Taut, Justyny Jabłońskiej, Martyny Paluchiewicz, Ewy Zwarycz, Agnieszki Karwowskiej i Martyny Zimoń. Wszystkie artystki były wielokrotnie doceniane przez ekspertów z różnych dziedzin sztuki.

Na szczególną uwagę zasługują kontrowersyjne grafiki Martyny Paluchiewicz. Artystka w dosadny sposób ukazuje stereotyp kobiety-damy, której nie przystoi okazywanie potrzeb najbardziej pierwotnych.

Równie intrygujące są prace Gosi Herby, ilustratorki m.in. "Charakterów", „Rity Baum”, „Przekroju”, „Twojego Stylu” i „The Spot Magazine”. Artystka m.in. ukazuje kobietę zmechanizowaną, karykaturalną, uwikłaną w sieć powinności, nakazów i zakazów. Jak twierdzi Gosia - „wszystkie nadinterpretacje mile widziane, ale nie bardzo mnie one obchodzą”.

„Prace naszych artystek są jednoznacznym dowodem na to, że kobieta, mimo niezliczonej ilości prób określenia jej natury, w dalszym ciągu jest bytem nieodgadnionym i nieustannie dostarczającym nowych inspiracji. To niewątpliwie czyni te dzieła wyjątkowymi i wartymi inwestycji” - mówi Piotr Wawrzynów, właściciel Galerii DNA.
(Paulina Olinowicz)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.