Facebook Google+ Twitter

Kontrowersje wokół ESK. Kulturalna porażka Katowic

Wybór Europejskiej Stolicy Kultury wzbudził wiele kontrowersji i emocji. Przede wszystkim wśród mieszkańców miast konkurencyjnych, a szczególnie wśród tych, którzy przegrać nie potrafią ... kulturalnie.

 / Fot. materiały prasowe Kiedy we wtorek, parę minut po godzinie szesnastej, przewodniczący międzynarodowej komisji Austriak Manfred Gaulhofer ogłaszał wybór Wrocławia na Europejską Stolicę Kultury w 2016 roku największe zainteresowanie werdyktem można było zaobserwować w Katowicach. Dlatego nie dziwią liczne komentarze mniej lub bardziej znanych katowiczan. Dziwią swoim rozgoryczeniem graniczącym z pomówieniami.

Kamil Durczok, znany redaktor i publicysta, rodowity katowiczanin, bez ogródek formułuje w dzisiejszym wydaniu Gazety Wyborczej (katowicki dodatek lokalny) stwierdzenie: "Wygrała polityka, ale my wcale nie przegraliśmy". W swoim felietonie, bez najmniejszego wahania, decyzji jury przypisuje inspiracje polityczne. W szczególności zarzuca ministrowi Bogdanowi Zdrojewskiemu, iż kierując się planami politycznymi przyznał Wrocławiowi 100 milionów, co miało wpłynąć na werdykt komisji. Pisze wprost, że dotacja ta miała pokazać jakim dobrym politykiem dla miasta jest minister, co rzekomo ma pomóc mu w zbliżających wyborach.

Durczok o ESK: Wygrała polityka w najbardziej prymitywnym wydaniu


Niestety małostkowość pana Durczoka i kompletny brak znajomości zasług Bogdana Zdrojewskiego dla Wrocławia w latach jego prezydentury, zupełnie kompromituje redaktora jako znawcę politycznych uwarunkowań. Jego wywody nie mają żadnego poparcia w faktach (100 milionów przyznało ministerstwo dla kilku miast, w tym dla "konkurencyjnej" Warszawy) i są obraźliwe, przede wszystkim dla mieszkańców Wrocławia. Przypisując konotacje polityczne nawet nie zauważył, iż panowie: Zdrojewski (minister kultury) i Rafał Dutkiewicz (obecny prezydent miasta) nie należą do tej samej partii, a w ostatnich wyborach samorządowych ich obozy ze sobą zawzięcie rywalizowały. Wiarygodność tezy upolitycznienia wyboru Wrocławia dyskredytuje też sam jej autor. Używając stwierdzenia: "Pewnie Wrocław miał świetną ofertę..." Pewnie? Szkoda, że nie dokonał przynajmniej próby zapoznania się z ofertami miast i porównania ich dorobku.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Chwla Wroclawiowi, Szkoda, że Katoice przegrały, bowiem bardzo ciekawa byla koncepcja przniesienia części imprez ESK do miast ościennych. Skorzystałaby cała metropolia.
A co do emocji, to były, są i pozostaną. Pozwolmy je mieć ludziom!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Durczok już pokazał swoją klasę, m. in. prowadząc Fakty po faktach z objawami choroby filipińskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie się wydaje, że już sama kandydatura świetnie zrobiła Katowicom. Ogromnie zyskały. Katowice zmieniają się w oka mgnieniu. Zrobiły milowy skok do przodu!
Dzieje się więcej, jest ładniej i sympatyczniej. Niestety pewnych rzeczy przeskoczyć się nie da. Dlatego nie ma winnych tej "niby porażki katowickiej".
Tak trzymać kurs Katowiczanie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zawsze rywalizacja o cokolwiek budzi wiele emocji. Ale trzeba mieć klasę by umieć przegrywać. Durczok i wielu innych jej nie ma a chełpią się mienić autorytetami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.