Facebook Google+ Twitter

Kontrowersje wokół powstania Partii Ochrony Zwierząt

Nie można świata zwierząt rozpatrywać w oderwaniu od świata ludzi, ideałem byłoby doprowadzenie do harmonijnego współżycia ludzi i zwierząt, w którym zaspokajane będą potrzeby ludzi i potrzeby zwierząt z poszanowaniem praw obu stron.

"Wielkość narodu i jego poziom moralny można ocenić po tym, jak traktuje zwierzęta"
Mahatma Gandhi


W ciągu ostatnich tygodni całą Polskę obiegła informacja, że powstaje Partia Ochrony Zwierząt. Nowo powstająca formacja polityczna, będzie pełnowymiarową strukturą, która jako priorytet stawia ochronę praw zwierząt i przyrody, jednak nie będzie formacją monotematyczną. Opracowywany jest całościowy program, w którym uwzględnione będą wszystkie sfery funkcjonowania społeczeństwa. Nie można świata zwierząt rozpatrywać w oderwaniu od świata ludzi, ideałem byłoby doprowadzenie do harmonijnego współżycia ludzi i zwierząt, w którym zaspokajane będą potrzeby ludzi i potrzeby zwierząt z poszanowaniem praw obu stron.

Nowatorskim rozwiązaniem w Partii Ochrony Zwierząt będzie też wymóg zrzeczenia się połowy pensji netto przez przyszłych parlamentarzystów POZ na rzecz działalności statutowej, jak również prowadzenie biur głównie w formie elektronicznej, co umożliwić ma przeznaczanie
pieniędzy podatników na cele statutowe.

Dotąd nie patrzono w ten sposób na społeczne problemy. Być może POZ będzie pierwsza?

Przebudzeni miłośnicy zwierząt

Pojawiło się wiele komentarzy na temat tworzącej się Partii Ochrony Zwierząt. Wiele jest entuzjastycznych - te witają nową partię z ogromną ulgą, mając nadzieję na zmianę sytuacji zwierząt, oczekując możliwości wyegzekwowania respektowania prawa, które jest lekceważone, gdy w grę wchodzą przestępstwa wobec zwierząt, nawet te ze szczególnym okrucieństwem. Przeważają jednak komentarze mało pochlebne...

Stawiane są w nich zarzuty, że partia będzie się zajmować zwierzętami podczas gdy tyle jest dzieci, które chorują na ciężkie choroby i nie mogą doczekać się pomocy, jest tyle przemocy wobec ludzi ze strony różnych organizacji, instytucji, osób prywatnych czy wręcz - zdaniem niektórych - państwa.

Wynika z tego, że tak naprawdę to człowiek powinien być chroniony, a nie zwierzęta.

Oto garść faktów. Wymieniane najczęściej powody, dla których powinno chronić się ludzi, dotyczą przestępstw lub nadużyć popełnianych na ludziach przez ludzi, a nie przez zwierzęta... Te ostatnie natomiast padają niestety ofiarami tych samych sprawców, czyli ludzi, czego dowodem była ostatnio głośna sprawa bestialskiego zamordowania psa rasy Husky, którego jego właściciel i zabójca wziął ze schroniska, aby kilka dni później okrutnie pozbawić życia.

Mały chłopiec maltretujący kota na filmie. Burza w internecie

Kolejnym przypadkiem jest zabicie psa rasy Bernardyn, którego właściciel przywiązał do płotu i zatłukł siekierą... Wreszcie trwające kilka lat kuriozum, które ujrzało światło dzienne dopiero dzięki interwencji NIK: metoda pozbywania się nadmiaru bezpańskich zwierząt w powiecie starachowickim poprzez wyłapywanie i poddawania eutanazji psów i kotów (w tym również suk i kocic z małymi).

Aż strach przytaczać opisy tego, co potrafi zrobić człowiek...

Fora internetowe zajmujące się pomocą zwierzętom pękają w szwach od takich informacji. Wiele jest też zwierząt takich, których życie udało się uratować dzięki temu, że ktoś zareagował i udało się zwierzę odratować. Wiele jest również zwierząt odebranych interwencyjnie właścicielowi po tym, jak został przyłapany na znęcaniu się nad psem czy kotem.

Czy więc nie ma realnej potrzeby powstania partii, która będzie zajmowała się szeroko rozumianą ochroną zwierząt, albo - mówiąc mniej oględnie - wpływała poprzez uczestnictwo w działaniach władzy legislacyjnej na respektowanie ich praw?

Czy jest to powód do oburzenia społecznego? Czy w jakikolwiek sposób fakt, że być może mniej zwierząt domowych dotknie przemoc, a te w rzeźniach będą umierały w mniejszych męczarniach; że trochę tego, co uważamy za podstawę w postępowaniu wobec człowieka, wprowadzimy w traktowanie zwierząt - czy to zaszkodzi ludziom?

Byłoby dobrze, aby w świadomość społeczną dostał się fakt, że zwierzęta nie są przedmiotami należącymi bezwzględnie do swoich właścicieli; iż są istotami czującymi, podobnymi w tym ludziom, którzy mają te same zmysły, pozwalające odczuwać ból i cierpienie.
Przemoc natomiast i zachowania bestialskie, do których część ludzi ma być może wrodzone lub wpojone predyspozycje, mają to do siebie, że same z siebie nie znikają - one raczej ulegają eskalacji...

Pod jednym z apeli dotyczących ukarania sprawców mordu psa Husky przeczytałam taką uwagę:
„dziś bestialsko zabili psa, zareaguj, bo jutro to może już być twoje dziecko...”

Wiadomość z ostatniej chwili:

W wydziałach prewencji komend wojewódzkich policji powołano koordynatorów do spraw przestępstw wobec zwierząt. Można do nich zgłaszać również odmowę przyjmowania zgłoszeń poprzez dyżurnych policjantów.

Jak z każdą nową formą reagowania mogą wiązać się nieporozumienia; dobrze by było uwrażliwić interweniujących, aby (podobnie w początkach interwencji dotyczących
znęcania się nad dziećmi) nie przyczynili się do pogorszenia losu zwierzęcia przez jego uśpienie lub dalsze maltretowanie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

dldicgqs
 • dldicgqs
 • 14.07.2011 23:40

oDAHVa <a href="http://ezarvlmovrew.com/">ezarvlmovrew</a>, [url=http://kptrvpupjsfx.com/]kptrvpupjsfx[/url], [link=http://dnjlplzkivqr.com/]dnjlplzkivqr[/link], http://bpmlkicduazg.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest Pani bardzo dzielną osobą! Życzę dużo siły i powodzenia. Pozdrawiam serdecznie!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Małgorzata Frąc
 • Małgorzata Frąc
 • 06.03.2011 21:11

Pani Izabelo Mea Culpa!!!!Rzeczywiście w pierwszym szybkim czytaniu Pani tekstu i robieniu kilku rzeczy na raz, nie bardzo skupiłam się na rzeczywistym kontekście artykułu...jakby z rozpędu i z doświadczeń,że trzeba często bronić własnych poglądów i wartości oraz zaangażowania emocjonalnego,braku czasu przyznam,że szczerze,że nie dotarłam do sedna.Hominis est errare, insipientis in errore perseverare:))))Przepraszam, Zwracam honor:))Serdecznie pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli w każdym dialogu zaczęlibyśmy od przemyślenia i spokojnego uznania prawa do wypowiedzi swojego rozmówcy to być może już teraz ten ideał czyli " doprowadzenie do harmonijnego współżycia ludzi i zwierząt" byłby możliwy. Pozdrawiam serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Małgorzata Frąc
 • Małgorzata Frąc
 • 06.03.2011 20:54

Jednak z samego tekstu, piszącej Pani Izabeli Ćwiki można wysnuć wniosek,że popiera taką inicjatywę tylko tak naprawdę nie bardzo rozumiem sensu tek artykułu?Do jakich konkluzji i wniosków miał nas doprowadzić ten tekst ?Bo to,że są i będą zwolennicy i przeciwnicy zahacza o banał, że ludzie zanim zapoznają się z czymkolwiek wydają opinię na zasadzie,ten film był obrzydliwy,obraża uczucia religijne, widząc tylko tytuł filmu i trailer...ale nigdy go nie oglądną,patrząc na okładkę i będą dalej wyrażać swoje opinie na podstawie własnych projekcji.A to,że "Nie można świata zwierząt rozpatrywać w oderwaniu od świata ludzi, ideałem byłoby doprowadzenie do harmonijnego współżycia ludzi i zwierząt, w którym zaspokajane będą potrzeby ludzi i potrzeby zwierząt z poszanowaniem praw obu stron." jest oczywiste tylko niestety jeszcze nie teraz,nie z tą świadomością...jesteśmy realistami, robimy pierwszy krok może kiedyś wiedząc więcej o sobie samych i zwierzętach zapanuje taki stan,oby tak się stało!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Małgorzato, proszę jeszcze raz bardzo uważnie przeczytać mój artykuł. Proszę tez zwrócić uwagę na kontekst w jakim zacytowane są zarzuty wobec POZ, które również Pani cytuje. Pozdrawiam serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Małgorzata Frąc
 • Małgorzata Frąc
 • 06.03.2011 20:19

Stawianie zarzutów,że jest tyle innych potrzeb jest również hipokryzją dlatego,że to często zwierzęta łagodzą objawy chorób dzieci .Przykładem może być fakt,że dzieci chore na autyzm bardzo dobrze reagują na kontakt ze zwierzęciem,że są tzw.psy asystujące,dla ludzi niewidomych, że psy pracują w policji na rzecz poszkodowanych lub bezpieczeństwa...że często u dzieci z stanami depresyjnymi bardzo dobrym czynnikiem w leczeniu choroby jest posiadanie zwierzęcia itp.Polecam doskonały wywiad z Wojciechem Eichelbergiem http://sasha-skaza.blog.onet.pl/Wywiad-z-Wojciechem-Eichelberg,2,ID401613725,n
Najłatwiej jest krytykować ale gorzej wziąć się za własne poletko,zrobić coś dla innych.I proszę mi uwierzyć,w całym swoim życiu staram się pomagać Wszystkim jeśli tylko mogę i mam taką możliwość.Więc zanim będziemy pisać o tym co inni robią,najpierw powiedzmy co my zrobiliśmy sami...krytykanctwo jest często najprostszym wytłumaczeniem swojej bierności...i frustracji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Małgorzata Frącx
 • Małgorzata Frącx
 • 06.03.2011 20:02

Odpowiadając na tekst Pani Izabeli Ćwik, można by się pokusić o domniemanie,że nie przeczytała nawet krótkiej notki na stronie fan page.Nie oglądała mojego wywiadu dla jednej z stacji telewizyjnej,gdzie zdecydowanie zaznaczyłam,że nie tylk...o będziemy głosem tych,co nie mogą przemówić ale także wszystkich istot,które potrzebują pomocy,dzieci,ludzi wykluczonych itp.Mówiłam o gospodarce,że będziemy mieć swój program....Mówiłam o sprawach społecznych jak tolerancja wobec różnych wyznań religijnych,ras,preferencji seksualnych,odmienności.Że chcemy być dla ludzi,którym życie nie dało możliwości bycia zdrowym ( i tu nie lubię słowa niepełnosprawni) partnerami,którym chcemy pomóc nie z poczucia litości ale z poczucia partnerstwa i tego,że jak każdej istocie potrzebującej pomocy mamy obowiązek pomóc.Partia Ochrony Zwierząt

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli uważasz, że czegoś "nie warto z takimi emocjami tej polemiki ciągnąć", to tylko uprzejmie informuję, iż sam byłeś tej polemiki inicjatorem, anonimie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
i
 • i
 • 06.03.2011 14:35

A, to bardzo przepraszam, odebrałam Pana post/posty jako początek polemiki. Moja pomyłka :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.