Facebook Google+ Twitter

Kontrowersje wokół szczytu ONZ. Tomaszewski: Wynajęcie Stadionu Narodowego to przekręt

Polska w listopadzie ma być gospodarzem tegorocznego szczytu klimatycznego ONZ. W tym celu Ministerstwo Środowiska postanowiło wynająć Stadion Narodowy za niebagatelną sumę 26,4 mln złotych.

 / Fot. Mateusz WłodarczykKonferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu - COP-19 odbędzie się w Polsce, w dniach 11-22 listopada 2013. Cel choć szczytny – opracowanie nowej polityki i rozwiązań w kwestii ochrony klimatu i redukcji emisji gazów cieplarnianych na świecie, to kwota jaką ma zapłacić resort środowiska budzi kontrowersje.

Opozycja grzmi

Grzmi przede wszystkim opozycja. Po słowach Jana Tomaszewskiego dla Super Expressu: „Dlaczego Ministerstwo Środowiska zapłaciło za to tak gigantyczną sumę?! Może chce ratować ministrę Muchę i pokazać, że wreszcie jest finansowy sukces?! Tutaj prokuratura powinna wejść z urzędu i prześwietlić całą sprawę! (…)to bardzo duży przekręt!”, zareagował Leszek Miller, szef SLD. Oprócz zgody ze słowami posła PiS dodał: „Szokuje suma, która ma być użyta na rzecz przygotowanego kongresu. SLD uczyni wszystko, żeby dowiedzieć się, dlaczego to jest tak olbrzymia kwota i czy nie można kongresu przeprowadzić za znacznie niższą, bardziej racjonalną cenę" czytamy w wyborcza.pl. Na konferencji prasowej zapowiedział interpelację w tej sprawie.

Ministerstwo Środowiska odpowiada

Rzecznik Ministerstwa Środowiska oświadczył PAP, że pieniądze zwrócą się warszawianom i trafią z powrotem do ich kieszeni. Ponadto zauważa on, że tego rodzaju wydarzenie jest doskonałą formą promocji miasta: "Możemy liczyć na to, że kwota ta - szacujemy, że może być to co najmniej 120 mln złotych - trafi do przedsiębiorców w Warszawie: hotelarzy, restauratorów. Szczyt ma też oczywiście ogromne znaczenie promocyjne dla Polski, bo mówimy tutaj o największym w tej chwili międzynarodowym spotkaniu ONZ, odbywającym się regularnie, w którym uczestniczy blisko 200 państw" - podkreślił Mikusek.

Jednak wciąż spory wywołuje kwota, którą Ministerstwo Środowiska zapłaci Ministerstwu Sportu i Turystyki – to niejako przelewanie pieniędzy podatników z jednego resortu do drugiego. Tomaszewski informuje, że „PZPN płaci ok. 600 tys. zł za cały stadion. Konferencja klimatyczna ma trwać dwa tygodnie. Czyli ci od tego szczytu powinni wedle tej stawki zapłacić około 8 mln zł za wynajęcie całego”. Jednak należy liczyć się z tym, że pieniądze nie są tylko przeznaczone na wynajem Stadionu. Kwota ta pokryje koszty związane m.in. z przygotowaniem infrastruktury na potrzeby tej imprezy – sale spotkań czy biura dla personelu ONZ. Mowa też o tym w oświadczeniu spółki PL.2012+ : „W kosztach tych znajdują się takie pozycje, jak dostosowanie przestrzeni i pomieszczeń Stadionu Narodowego do potrzeb konferencji zgodnie z wymogami logistycznymi Organizacji Narodów Zjednoczonych, a także zapewnienie serwisów niezbędnych do sprawnego przeprowadzenia tej konferencji" - czytamy.

Konferencja ONZ ds. Zapobiegania Zmianom Klimatu to na pewno prestiżowe wydarzenie dla Warszawy. Inicjatywę poparła także Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Poza Stadionem Narodowym część wydarzeń odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki. W Polsce odbywała się już tego rodzaju impreza. 14. szczyt klimatyczny ONZ miał miejsce w Poznaniu w 2008 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (22):

Sortuj komentarze:

Jeszce dwa tygodnie temu, chuligani z 11 listopada, przy ulicy Żurawiej, to nie byli ''nieodpowiedzialni organizatorzy'' , którzy przyzwolili na zamieszki z policją.
Tylko prowokatorzy, którzy chcieli rozbić wielką niepodległościową manifestację, prowokację Tuska i policji - czy to nie jest ''cieszenie się'' i wykorzystywanie sytuacji?.
Teraz, jak PiS chce spić śmietankę z nie swojego kubeczka, okazuje się, że to jednak łobuzerka, nieposkromiona przez zbyt słabych organizatorów.
Bartłomieju to ty wygrzebałeś pomocne ci do argumentowania zagrożeń antifę :).
Raczej nie ty, a ''niezależni''.
To nie są moje tezy.
Daję spokój, mam nadzieje, że Marsz, kto by go nie organizował przebiegnie godnie i w swoim przesłaniu podkreśli doniosłość święta.
Mam też nadzieje, że Polska coś ugra na arenie międzynarodowej po organizacji tak dużej konferencji.
Żyje w stolicy 40 mln. państwa.
Bardzo bym chciał, abyśmy pokazali, że jesteśmy w stanie zorganizować tyle imprez w jednym czasie, że Polska stolica to nie zaścianek z jedną ulicą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do tego że to nie antifa zaatakuje to doszedł pan w dyskusji z samym sobą, bo ja nic takiego nie twierdziłem. Nie wydaje mi się żeby opozycje cieszyły zamieszki i starcia z policją, więc cała teza raczej wydumana przez pana bez podstaw. A skoro teza jest bzdurna to obalenie jej jest banałem.
Miejmy nadzieje że antyglobaliści przestraszą się przewagi liczebnej Polaków obchodzących święto niepodległości i nie będą wszczynać rozrób.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bartku, jeszcze raz.
Teza :
Wielcy patrioci poczuli zagrożenie, bo są tak prawicowi, że patriotyzm im nawet nogawkami wychodzi i oni się tak bardzo obawiają, że ich antyfia zaatakuje ( czytaj antyglobaliści, bo już doszliśmy do porozumienia, że to nie antifa będzie protestować). Antyglobaliści co najwyżej narusza szczyt i będą się potykać z policja, co powinno cieszyć opzycje ( bo ostatnio zawsze cieszy).

Anty-dowód:
Więc ja im mówię, że o nich antyglobaliści nie mają zielonego pojęcia. Mówiąc kolokwialnie antyglobaliści zlewają polskich ''prawdziwych i jedynych'' patriotów.
Więc jeżeli sami ich nie zaatakują to nie będzie żadnej zadymy.
Naprawdę, odrobina dobrej woli i można zrozumieć jakie brednie opowiadają te media co to mówią prawdę a inni kłamią :)
Ponownie ta megalomania :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie ma w tym spisie antyglobalistów na szczytach ONZ . Ostatni szczyt w Polsce w 2008 r organizowany w Poznaniu był spokojny .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tomku, racja, antyglobalisci to spokojni ludzie. To poczytajmy trochę:

WP - "Londyn areną walk - antyglobaliści kontra policja"

SE - "Demonstracja antyglobalistów przeciwko odbywającemu się w Toronto szczytowi
G20, który skupia przywódców najbogatszych państw na ziemi, zamieniła się w regularną wojnę."

GW - "Rostock: setki rannych podczas protestów antyglobalistów Setki rannych - to bilans zamieszek ulicznych, do których doszło w sobotę w Rostocku przy okazji demonstracji antyglobalistów, protestujących przeciwko szczytowi G8, który rozpocznie się 6 czerwca w pobliskim kurorcie Heiligendamm."

RMF24 - "Do późnych godzin wieczornych trwały starcia policji z przeciwnikami globalizacji w Neapolu. Bilans zamieszek to ponad 120 osób rannych, 16 aresztowanych, rozbite witryny sklepowe w centrum miasta. Takie manifestacje towarzyszyły ostatniemu dniu obrad Forum Globalnego."

INTERIA - "W centrum Pragi ponownie doszło dziś rano do starć policji z kilkudziesięcioma agresywnie zachowującymi się przeciwnikami globalizacji."

Tomek Staszewski - "Chodzi mi właśnie o tworzenie iluzorycznych zagrożeń."
"Uważam więc, że ucierpi jeżeli patrioci spod znaku kija bejsbolowego i zakrytej twarzy nabiorą ochotę do ''integracji'' z protestującym antyglobalistami :)
Tylko tyle.
Po prostu nie widzę zagrożenia w drugą stronę."

Mogę polecić dobrego okulistę:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bartłomieju, nic nie udowadniam, próbuje tylko zrozumieć, co ma straszenie antifą skoro będą protestować antyglobaliści.
Chodzi mi właśnie o tworzenie iluzorycznych zagrożeń.

PiS próbuje budować dramaturgię zamieszek na 11 listopada, w których ma rzekomo ucierpieć marsz niepodległości.
Uważam więc, że ucierpi jeżeli patrioci spod znaku kija bejsbolowego i zakrytej twarzy nabiorą ochotę do ''integracji'' z protestującym antyglobalistami :)
Tylko tyle.
Po prostu nie widzę zagrożenia w drugą stronę.
Po poście Elżbiety, który daje do myślenia, że to może być dobra promocja Polski.Zaczynam się zastanawiać, czy to nie dobre rozwiązanie, choć ryzykowne, bo zawsze coś się może przydarzyć, jak ktoś bardzo będzie chciał..... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Mateuszu , zbyt często wraca Pan do PRL -u . Nie potrzeba daleko szukać , Anglicy też nie wiedzą gdzie leży Polska.Co do pieniędzy ...centusie przebijają Szkotów :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Drogi Tomku, dlaczego usilnie próbujesz dowieść, że napisałem, że antifa protestuje przeciw ONZ? Bawisz się w Brzezickiego? A może nie zrozumiałeś kontekstu w jakim użyłem słowa antifa? Szanuję twoją inteligencje i nie będę tłumaczył ci mojej wypowiedzi wyraz po wyrazie:) A odnośnie twojego umniejszania "zasług" antify w Polsce wypowiadał się nie będę. W końcu Polacy nie powinni chodzić z flagami po mieście...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Elu, myślę że czasy w których myślano o Polsce, że jest to kraj w którym po ulicach chodzą białe niedźwiedzie, mamy już za sobą. Ja również nie lubię malkontenctwa, ale moja radość z wydawania pieniędzy kończy się, gdy je wydaje ktoś za mnie. Najbardziej promujemy Polskę nie z okazji jednorazowych zjazdów, tylko przez turystykę i budowanie zaplecza dla gości zza granicy. Tu jest jeszcze sporo do zrobienia, chociażby budowa autostrad o której dziwnie ostatnio cicho. Jeżeli Pani była np w Chorwacji, to dojdzie Pani szybko do wniosku, jak daleko nam do nich brakuje w tym temacie. Wydajemy ogromne pieniądze na jednorazowe imprezy, zamiast inwestować w infrastrukturę. Gotowe rozwiązania leżą jak na dłoni, ale wolimy trwonić i marnować pieniądze, których i tak nie mamy za dużo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przedstawiciele 200 krajów będą z nami obchodzić Święto Niepodległości . To promocja na cały świat. Możemy pomyśleć pozytywnie i nie przeliczać na kasę ?
200 krajów pozna naszą historię i drogę w dążeniu do wolności . Możemy dawać przykład .
Podejrzewam ,że mieszkańcy krajów , których przedstawicieli będziemy gościć nie wiedzą gdzie leży Polska . Będą transmisje , depesze . Poznają nasz kraj.
Czy musimy być wiecznymi malkontentami ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.