Facebook Google+ Twitter

Kontrowersje wokół wyboru Europejskiej Stolicy Kultury 2016

Od wtorku wrocławianie mogą cieszyć się ze zdobytego tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Jednak werdykt jury nie wszystkim przypadł do gustu. Nie milkną dyskusje na temat, a głos zabrał nawet Minister Kultury Bogdan Zdrojewski.

 / Fot. www.um.wroclaw.plJako pierwszy publicznie skrytykował decyzję jury dziennikarz Kamil Durczok. W liście, który został opublikowany w katowickim wydaniu "Gazety Wyborczej stwierdził", że zwycięstwo Wrocławia było decyzją polityczną. Minister Kultury pochodzi bowiem z Wrocławia i w jesiennych wyborach będzie otwierał w stolicy Dolnego Śląska listę Platformy Obywatelskiej.

Według redaktora "Faktów" Zdrojewski wpłynął na wyniki ESK poprzez przekazanie dodatkowych środków na realizację projektów, o które ubiegały się władze miejskiej, tj. rozbudowę Opery Wrocławskiej oraz Pawilonu Czterech Kopuł. Zdaniem Durczoka obecny minister zwycięstwem Wrocławia w ESK chciał zagwarantować sobie sukces wyborczy. Warto dodać, że dziennikarz pochodzi z Katowic i w swoim liście sugerował, iż to jego rodzinne miasto powinno zwyciężyć.

Czytaj też:


Zdrojewski o ESK: Nie wiem dlaczego Wrocław został zaatakowany

Durczok o ESK: Wygrała polityka w najbardziej prymitywnym wydaniu


Również środowiska twórcze z Lublina na czele z dyrektorem Galerii Labirynt Waldemarem Tatarczukiem wysłały list do ministra, w którym wskazywały na niejasne kryteria przyznawania pieniędzy przy powszechnej opinii o problemach finansowych państwa i braku środków na kulturę.

Reakcja Bogdana Zdrojewskiego była natychmiastowa. Wyjaśnił, że dodatkowe fundusze przyznane ministerstwu za bardzo dobre wykorzystanie dotacji unijnych zostały również przyznane innym miastom min. Warszawie, Poznaniu czy Krakowie. Fakt, iż decyzja o przyznaniu pieniędzy została ogłoszona na kilka dni przed werdyktem jury ESK wynikał z procedur administracyjnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

adsenior
  • adsenior
  • 25.06.2011 17:24

100% racji Panie Kazimierzu, 100%!

Komentarz został ukrytyrozwiń
kaziu
  • kaziu
  • 25.06.2011 09:25

a ja pogodzę Zdrojewskiego i tego no durczoka.
polską stolicą kultury europejskiej powinien być ...................
Tel Aviv.
teraz to nawet Szechter (zwyczajnie skwaszony) jest zadowolony

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.