Facebook Google+ Twitter

Kontrowersyjna inscenizacja powstańczych walk w Warszawie

 • Autor usunął profil

 • Data dodania: 2007-07-26 17:42

4 sierpnia z okazji 63. rocznicy Powstania Warszawskiego na warszawskim Czerniakowie odbędzie się inscenizacja walk powstańczych, która już teraz budzi kontrowersje. W inscenizacji mają być uwzględnione sceny gwałtu, powieszenia i rozstrzeliwania cywilów.

Oficjalny plakat imprezy. / Fot. www.radoslaw1944.plInscenizacja organizowana jest przez Biuro Promocji Miasta Warszawa i rozpocznie się 4 sierpnia o godzinie 17 w Parku Sapera na ulicy Wilanowskiej. Jest ona przeznaczona dla widzów od 12 roku życia. Na miejscu ma być przygotowanych ok 4000 miejsc i trybuna publiczna. Poza tym będzie jeszcze druga trybuna dla kombatantów i zaproszonych gości. Zapowiada się bardzo ciekawie, ale i kontrowersyjnie.

Wszystko dlatego, że w inscenizacji miały być uwzględnione sceny gwałtu, powieszenia i rozstrzeliwania cywilów. Na forach grup mających w niej wystąpić wybuchły dyskusje, ponieważ część osób nowe pomysły przyjęła z oburzeniem. Zwracali oni uwagę, iż może to zostać źle odebrane przez widzów i środowisko kombatanckie. Zwolennicy natomiast twierdzą, że w inscenizacja powinna być zgodna z faktami historycznymi i wiernie ukazywać tamten okres historii Polski. Jak będzie dowiemy się dopiero 4 sierpnia, ponieważ ostateczny scenariusz jest znany tylko organizatorom i uczestnikom. Wiadomo jedynie, że sceny gwałtu i powieszenia mają być "domniemane", tzn. nie będą one pokazane, a jedynie zasugerowane.

Dla niezdecydowanych polecam obejrzenie inscenizacji zdobycia Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych z zeszłego roku.

Źródła:
"63. rocznica Powstania Warszawskiego" z www.forum.1944.pl
"Rozstrzeliwanie ludzi - nowy standard rekonstrukcji" z www.odkrywca.pl, www.radoslaw1944.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Historia to zbiór faktów. Inscenizacja jest jedną z form ich teatralnego przedstawienia. Są różne inscenizacje nie tylko te które pokazują tragiczne losy naszego Kraju i jego Obywateli, ale też i takie, które pokazują jego wielkie Victorie. W sezonie wakacyjnym jest Grunwald i Bitwa Warszawska. Piszecie o inscenizacji pogromów, a dlaczego do chwili obecnej nikt się nie upomniał o polskich żołnierzy zamordowanych po 17 września przez prosowiecką milicję ( złożoną z obywateli polskich ) na Kresach - to też temat na inscenizację myślę, że dużo mniej znany polskiej młodzieży.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Beato - nie nawiązałaś do części mojej kwestii, zatem powtórzę ją -
*Czy w Jedwabnem również odbędzie się inscenizacja? A w Kielcach (pogrom Żydów)? Moga Żydzi zapłacić polskim znanym aktorom i reżyserom za taką insenizację? I nie dojdzie do rozruchów z tego powodu?*
Czy jesteśmy za pokazywaniem historii czy za pokazywaniem historii, w których jesteśmy stroną poszkodowaną?

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 28.07.2007 19:30

Też nie miałabym oporów przed graniem Niemca w takiej rekonstrukcji.

Granaty były takie wybuchające i w ogóle ze wszystkimi bajerami. Dużo sprzątania mieli panowie z Zarządu Dróg Miejskich czy czegośtam.

Co do scen gwałtu, uważam, że jeśli będą "niedopowiedziane" to bardzo dobrze. Pokazywanie ich "live" jest bezzasadne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 27.07.2007 15:49

(+) Jesli mam byc szczery nie widze tu zadnych kontrowersji... wrecz przeciwnie, to swietny pomysl... pod warunkiem, ze sceny agresywne beda odpowiednio zakamuflowane...

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 27.07.2007 13:40

E tam kontrowersje. Kontrowersje to będą dopiero jeśli aktorzy tak, jak w zeszłym roku na reducie PWPW za bardzo się wczują. Wtedy rzucali granatami w prasę (serio), teraz może zaczną się na serio gwałcić, wieszać i rozstrzeliwać.

A co do grania Niemców, to chyba nigdy inscenizatorzy nie chcą być tymi złymi. Ale jak mi ktoś powiedział rok temu "a co to by była za rekonstrukcja, gdyby powstańcy strzelali w powietrze".

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 27.07.2007 12:41

A jeśli chodzi samą inscenizacje, to uważam, iż taki właśnie przekaz pokazujący prawdę historyczną będzie odpowiedni. Po co komu oglądać dwie grupy młodzieży ubranej po wojskowemu, biegającej po ulicy i strzelającej do siebie z "pukawek"? Młody widz może wtedy pomyśleć, że to Powstanie to nawet całkiem fajowe było.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 27.07.2007 12:33

Zapomniałem poruszyć jeszcze jedną kwestię. Część grup mających odgrywać role Niemców ma opory i zastanawia się, czy wystąpić w inscenizacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Można zapytać - czemu ma służyć owa inscenizacja, bo że prawdę przekazuje to pewne. Ale czemu ma służyć? Mamy wielka wolną kochającą się (w zamyśle) Europę, to dlaczego takie obrazy (bez obrazy pytam). Ambasadorzy z Niemiec i Austrii oraz z Ukrainy będą? Zaproszono ich? A E. Steinbach
Czy w Jedwabnem również odbędzie się inscenizacja? A w Kielcach (pogrom Żydów)? Moga Żydzi zapłacić polskim znanym aktorom i reżyserom za taką insenizację? I nie dojdzie do rozruchów z tego powodu?
Co innego filmy - mało kto je oglada i nie wzbudzają takich emocji. Udawać można, że ich nie ogląda się. Ale ta inscenizacja wzbudzi żywe dyskusje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ ciekawa sprawa! Myślę, że i wtym roku się odbędzie, ta zamieszczona na toutube była bardzo prawdziwa i świetnie przygotowana.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdzie tu kontrowersja? Jeżeli taka była prawda, to w takiej formie należy przedstawić tą inscenizację. Kontrowersyjnym byłoby pokazanie niemieckich żołnierzy obsypujących kwiatami kobiety i jedzących lody wspólnie z dziećmi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.