Facebook Google+ Twitter

Kontrowersyjna kandydatka na unijnego komisarza rezygnuje

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-19 13:06

Bułgarka Rumiana Żelewa desygnowana na unijnego komisarza, która wzbudziła kontrowersje w europarlamencie, wycofała swoją kandydaturę. Szef chadeków Joseph Daul poinformował, że zrezygnowała ona też ze stanowiska ministra spraw zagranicznych i wycofała się z życia politycznego.

Przeciwko kandydaturze Bułgarki protestowała część deputowanych, głównie socjaliści, zieloni i liberałowie. Europosłowie zarzucali jej zatajenie informacji w oświadczeniu majątkowym o udziałach w jednej z firm. Ponadto, podczas przesłuchania w Parlamencie Europejskim, deputowani obnażyli brak jej kompetencji i uznali, że nie nadaje się na komisarza do spraw rozwoju i pomocy humanitarnej.

W krótkim oświadczeniu dla prasy szef Komisji Europejskiej Jose Barroso napisał, że szanuje decyzję Rumiany Żelewej. Dodał, że bułgarski premier Bojko Borysow zaproponował już inną kandydaturę - Krystaliny Georgiewej, która obecnie jest jednym z wiceprezesów Banku Światowego. Zamieszanie wokół bułgarskiej kandydatury na komisarza spowodowało, że głosowanie nad nowym składem Komisji Europejskiej nie odbędzie się - jak wcześniej planowano - 26 stycznia. Deputowani muszą bowiem najpierw przesłuchać nową kandydatkę i ocenić wiedzę oraz przygotowanie, zatem głosowanie odbędzie się w późniejszym terminie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.