Facebook Google+ Twitter

Kontrowersyjna konferencja o homoseksualizmie jednak się odbędzie

Współautorzy: Agata Luśtyk rafał dagon

Rektor warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego odwołał kontrowersyjną konferencję pt. "Homoseksualizm z naukowego i religijnego punktu widzenia". Jako przyczynę podał obronę dobrego imienia uczelni. Mimo to spotkanie odbędzie się jutro. Organizatorzy - Koło Naukowe Myśli Politycznej i Prawnej UKSW, podjęli decyzję o przeniesieniu wydarzenia w inne miejsce.

 / Fot. Materiały prasoweKonferencja odbędzie się jutro, 7 maja, o godzinie 11 w Domu Rekolekcyjno - Formacyjnym w Warszawie, w auli przy ul. Dewajtis 3.

Zapowiedź konferencji organizowanej przez Koło Naukowe Myśli Politycznej i Prawnej UKSW im. Wojciecha Wasiutyńskiego pt. "Homoseksualizm z naukowego i religijnego punktu widzenia", wywołała prawdziwą burzę wśród działaczy ruchu LGBT. Na plakacie zachęcającym do udziału w konferencji można było przeczytać m.in. że sprawcami 1/3 wszystkich przypadków molestowania seksualnego dzieci są homoseksualiści.

Organizatorzy konferencji na stronie uniwersytetu nie podali oficjalnej przyczyny odwołania konferencji:
"Decyzją prof. UKSW dr hab. Marka Kowalskiego – prorektora Uniwersytetu została odwołana mająca odbyć się w maju br studencka konferencja naukowa.: Homoseksualizm z naukowego i religijnego punktu widzenia".

Wiadomosci24.pl dowiedziały się, że konferencja została odwołana za względu "na dobre imię uczelni".
Jutro odbędzie się konferencja prasowa z udziałem zaproszonych prelegentów.

Mimo wszystko organizatorzy twierdzą, że problem który chcieli poruszyć w murach uczelni jest bardzo ważny. Wciąż chcą zorganizować taką konferencję tylko na neutralnym terenie.

- To oczywiste, że gdyby organizatorzy chcieli ująć problem ze wszystkich stron, zaprosiliby też nas - działaczy organizacji walczących o prawa mniejszości seksualnych - twierdzi Krzysztof Kliszczyński z Lambdy Warszawa. - Takiego zaproszenia jednak nie dostaliśmy więc to świadczy o pewnej tezie, którą organizatorzy z góry założyli, a która jest bardzo krzywdząca i nieprawdziwa - dodaje Kliszczyński.

Jeszcze przed decyzją o odwołaniu konferencji Marcin Musiał, prezes Koła Naukowego Myśli Politycznej i Prawnej UKSW tłumaczył w rozmowie z Agatą Luśtyk, Autorką Wiadomości24.pl:
- Koło Naukowe Myśli Politycznej i Prawnej UKSW od dłuższego czasu planowało organizację konferencji poświęconej homoseksualizmowi od strony naukowej i religijnej, w żadnym wypadku nie jest to stanowisko uniwersytetu ani żadnej z jego jednostek. Konferencja jest inicjatywą w 100 proc. oddolną, pochodzącą wyłącznie od studentów.

O kontrowersjach wokół konferencji mówił: - Konferencja na pewno nie ma na celu potępienia ani publicznego znieważenia kogokolwiek. Tematy dotyczące np. terapii, którym poddają się osoby homoseksualne niezadowolone ze swojej orientacji, nie są na szerszą skalę poruszane w Polsce. Nagłówki w mediach podające informacje, że na uniwersytecie będziemy uczyć "jak leczyć homoseksualizm" są manipulacją.

Kontrowersje, które budzi konferencja, przestają być tak wyraźne w momencie, gdy dokładniej przyjrzymy się planowanym odczytom. Podczas dyskusji o homoseksualizmie z religijnego punktu widzenia czymś naturalnym wydają się prelekcje na temat stanowiska Kościoła katolickiego w sprawie homoseksualizmu i praktyk homoseksualnych, które jest jasne i stanowcze - stwierdza Musiał.

Czytaj także:
UKSW: Geje molestują dzieci i żyją krócej

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (24):

Sortuj komentarze:

Jeżeli ulotka, reklamująca konferencję, wpisuje się w przekłamany nurt utożsamiania homoseksualizmu z pedofilią, to tak- cieszę się, że nie doszła do skutku i tak uważam, że to obraza uczuć osób homoseksualnyc- głozenie takich poglądów nie jest w porządku.
W kraju z tak wielkim nasieleniem homfobii, należy ją zwalczać, nie propagować.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.05.2009 23:19

Mnie tylko zastanawia skąd księża mają takie doświadczenie w temacie.....mogą nawet innych nauczać :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.05.2009 22:50

A negowanie perspektywy etycznej pachnie heterofobią ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wolność słowa wolnością słowa, ale po przeczytaniu treści plakatu zapowiadającego konferencję nasuwają się jednoznaczne wnioski. Praktyka leczenia, perspektywa etyczna - wszystko to pachnie homofobią. Zresztą najciekawiej brzmi temat "Geneza homoseksualizmu" - na swoim Wydziale pisałam pracę roczną o homofobii i w żadnej z publikacji nie znalazłam żadnego pewnego stwierdzenia o tym, skąd się bierze orientacja homoseksualna. Możliwe są dwie opcje: genetyka i wpływ środowiska i tak naprawdę dotąd nikt nie przeprowadził rzetelnych badań, a wszelkie teorie oparte są na spekulacjach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A w metrze przeczytałam .ze konferencja została początkowo odwołana, dzięki publikacji Gazety :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mówiąc o burzy mózgów miałem na myśli pewien stan gotowości do nieustannej kontestacji rzeczywistości jaki powinien panować na uczelni, przejawiający się w umożliwianiu realizacji wszelakich inicjatyw. Niekoniecznie bitwy toczone jednocześnie w jednym miejscu i czasie. Choć to - przyznaję - zawsze ciekawsze.
Poza tym o polemistów przy możliwości zabrania głosu, zadania pytania, raczej bym się nie obawiał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Arturze, obawiam się, że coraz mniej studentów potrafi samodzielnie wyciągać wnioski;)
Burza mózgów, czego by nie dotyczyła, wymaga jednak uczestników prezentujących różne poglądy, inaczej będzie to wzajemne potakiwanie. Przy czym każdy pogląd głoszony przez Kościół dla katolików jest jedynie słusznym, co a priori wyklucza ich z dyskusji.
Co do R. Biedronia, uważam, że działacze jego pokroju robią dla osób odmiennej orientacji więcej złego niż dobrego. Przede wszystkim sami podkreślają podział na homo i hetero. Dla mnie każdy jest przede wszystkim człowiekiem, godnym szacunku albo nie, reszta mnie nie interesuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"powinien" bo każda konferencja, która ma być naukową powinna prezentować minimum dwie strony widzenia.

Jeżeli prezentuje jeden, to już nie jest naukowa. Wtedy to są pseudo wywody.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"..na takiej konferencji powinien być prezentowany różny punkt widzenia "

Dlaczego powinien ? Dobrze by było, żeby był prezentowany, ale nie, że powinien być. Nie może być warunkiem koniecznym szukanie sobie samemu adwersarza o odmiennych poglądach. Ale też z drugiej strony nie może być sprzeciwu, gdyby taki adwersarz chciał się pojawić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Burza mózgów przy jednej linii myślowej?

Poza tym, nie narzucam studentom co mają robić, to co przytoczyłeś to mój osobisty punkt widzenia do którego mam prawo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.