Facebook Google+ Twitter

Kontrowersyjna ustawa proekologiczna

Tempo wzrostu popytu na plastik jest trzykrotnie większe niż w przypadku stali i dwukrotnie większe od przyrostu popytu na papier. Rząd polski szuka rozwiązania, które regulowałoby politykę gospodarowania odpadami.

 / Fot. Tomasz Wojtasik PAPZgodnie z raportem europejskiego stowarzyszenia branżowego producentów tworzyw sztucznych, zapotrzebowanie na te materiały w Europie wzrosło z 51 milionów ton w roku 2006 do 52,5 miliona ton w roku 2007, co oznacza wzrost na poziomie 3 proc. Spośród analizowanych krajów, pierwsze miejsce zajmują Niemcy, które przetwarzają ponad 30 proc. tworzyw sztucznych w Europie. Wśród nowych państw Unii Europejskiej najwięcej tworzyw sztucznych, obecnie około 36 proc. zapotrzebowania centralnej części kontynentu, przetwarza Polska. Przedstawiciele stowarzyszenia PlasticsEurope zapewniają, że w najbliższych latach w większości państw członkowskich przewidywany jest znaczny rozwój branży przetwórstwa.
Wzrostowi popytu na tworzywa sztuczne nie towarzyszy proporcjonalny wzrost świadomości proekologicznej społeczeństwa, powierzchni wysypisk czy popularności recyklingu. Ilość tworzyw sztucznych odzyskiwanych po wykorzystaniu przez konsumentów kształtuje się obecnie w Europie na poziomie 50 proc., reszta poddawana jest utylizacji. Wskaźnik recyklingu wzrósł w roku 2007 do 20,4 proc. w porównaniu do 19,1 proc. w roku poprzednim. Recykling opakowań plastikowych w Niemczech jest obecnie na poziomie 41 proc. Polska jest nadal daleko w tyle za krajami Europy Zachodniej – odzyskuje się u nas jedynie 24 proc. tworzyw plastikowych.

Ustawa

Polski rząd pracuje nad projektem ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Ustawa przewiduje wprowadzenie tak zwanej opłaty recyklingowej nakładanej na torby z tworzyw sztucznych w wysokosci nawet 40 groszy. Faworyzowane przez ustawodawcę, czyli zwolnione z opłaty, będą torby papierowe oraz te określane jako biodegradowalne. Foliówki biodegradowalne są jednak, wbrew często na nich umieszczanych nadrukom, przeznaczone do kompostowania. Oznacza to, że ich rozkład następuje tylko w kompostowniach, których w Polsce jest niewiele i które nie są zainteresowane przyjmowaniem odpadów nieorganicznych.
Los siatki kompostowalnej, która nie trafi do kompostowni lecz na wysypisko, nie różni się niczym od losu pozostałych toreb foliowych. Krótko mówiąc – nie ulegnie zamierzonej degradacji. Jeżeli ta sama foliówka kompostowalna znajdzie się w sortowni, to jej specyficzne właściwości również nie zostaną wykorzystane, gdyż poddana zostanie recyklingowi razem z innymi opakowaniami. Wszystko dlatego, że – jak twierdzą pracownicy sortowni – bardzo trudno rozróżnić siatki biodegradowalne od pozostałych foliówek. Rozpatrując powyższe scenariusze trudno doszukać się wymiernej korzyści dla środowiska wynikającej z wprowadzenia opłaty recyklingowej. Łatwo natomiast zauważyć dyskryminację w stosunku do większości typów toreb na zakupy.

Pominięta bez przyczyny

W projekcie ustawy nie znajdziemy ani słowa na temat coraz popularniejszego rozwiązania problemu odpadów z tworzyw sztucznych – oksy-biodegradacji. Dla wielu specjalistów z branży jest to niezrozumiałe, gdyż torby oksy-biodegradowalne są przyjazne dla środowiska niezależnie od miejsca, w które ostatecznie trafią – pod koniec swojej przydatności do użycia samoczynnie ulegają nieszkodliwej degradacji. Stanowisko polskich polityków jest tym bardziej zastanawiające, że tworzywa oksy-biodegradowalne są jedną z dwóch kategorii surowców do produkcji opakowań, o których mowa w Parlamencie Europejskim.

Więcej informacji: www.ecoplastic.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Zamiast przyłożyć się do tematu UTYLIZACJA w szerokim tego słowa znaczeniu, nasi wybrańcy na różnych szczeblach władzy często są hamulcowymi!
I to jest największy problem ekologiczny. W kolejnych wyborach należy to mieć na uwadze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

w krajach europejskich to juz dawno istnieje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawy artykul

Komentarz został ukrytyrozwiń

interesujące

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.