Facebook Google+ Twitter

Kontrowersyjna wystawa Bodies Revealed od marca w Warszawie

Dla jednych nieetyczna, dla innych fascynująca. Wzbudzająca wiele skrajnych emocji wystawa Body Revealed, poświęcona ludzkiemu ciału, niedługo zawita do Warszawy. Od 12 marca będzie ją można obejrzeć w Studio Tęcza.

 / Fot. printcreen/bodiesrevealed.plBodies Revealed na całym świecie obejrzało już ponad 15 milionów osób. Jest to zbiór około 200 niesamowitych eksponatów: ludzkich ciał oraz ich poszczególnych fragmentów. Na potrzeby wystawy zostały one wypreparowane specjalną metodą plastynacji, polegającą na usunięciu z tkanek organizmu wody i tłuszczów, a następnie wypełnienie ich polimerami. Metoda ta zapobiega rozkładowi, dzięki czemu tkanki zachowują odpowiedni kształt i kolor. Ekspozycja została podzielona na 12 części, z czego każda jest poświęcona oddzielnemu układowi ludzkiego ciała. Zwiedzający będą mięli możliwość zobaczenia m.in. układu oddechowego, pokarmowego, nerwowego czy naczyniowego, a także szkieletu i mięśni. Część eksponatów jest trójwymiarowa. Ludzkie ciała zostały przedstawione w dynamicznych pozach, tak, by można było dostrzec np. pracę mięśni w trakcie wysiłku.

Zdaniem organizatorów celem wystawy jest głównie edukacja oraz zwróceniem uwagi na profilaktykę chorób cywilizacyjnych oraz palenie. Bodies Revealed zawiera eksponaty, które przedstawiają defekty ludzkiego ciała pojawiające się w przypadku braku aktywności fizycznej lub nadmiernego objadania się. Aby lepiej przybliżyć skomplikowany świat anatomii, zwiedzający będą oprowadzani przed studentów 5 i 6 roku medycyny, którzy w przystępny sposób opiszą oglądane eksponaty.

Wystawa Bodies Revealed, choć ciesząca się ogromnym zainteresowaniem, wzbudza również wiele kontrowersji. Głównie przez wzgląd na to, iż eksponaty to ludzkie zwłoki, a fakt ten może godzić w przekonania religijne lub zasady etyczne. W czasie gdy Bodies Revealed gościła w Birmingham, neurolog i aktywista Amnesty International, David Nicholl, wystąpił do brytyjskiego Urzędu ds. Ludzkich Organów o zamknięcie wystawy. Jako powód podał stwierdzenie iż ciała wykorzystywane w wystawie, to zwłoki więźniów politycznych, którzy zostali skazani na karę śmierci w Chinach. Organizatorzy Bodies Revealed zaprzeczyli tym doniesieniom, nie mniej jednak przyznali, że ciała pochodzą z Chin.

W Warszawie Bodies Revealed będzie można oglądać od 12 marca do 30 czerwca w godzinach od 9 do 19 w Studio Tęcza. Wystawa jest przeznaczona zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

Ceny biletów:

Bilety indywidualne (od poniedziałku do piątku):
Dorośli - 50 zł
Studenci / Seniorzy powyżej 65 lat - 40 zł
Dzieci (6-15 lat) - 35 zł
Bilet rodzinny (2 dorosłych i 3 dzieci) - 125 zł
Osoby niepełnosprawne - 35 zł

Bilety indywidualne (weekend):
Dorośli - 60 zł
Studenci / Seniorzy powyżej 65 lat - 50 zł
Dzieci (6-15 lat) - 40 zł
Bilet rodzinny (2 dorosłych i 3 dzieci) - 145 zł
Osoby niepełnosprawne - 40 zł

Bilety grupowe (tylko poniedziałek-piątek):
Szkoły - minimum 10 uczestników (opiekun za darmo) - 30 zł
Dorośli - minimum 10 uczestników - 40 zł


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Już nie mogę się doczekać. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.