Facebook Google+ Twitter

Kontrowersyjna wystawa „Body Worlds Vital” dostępna w Katowicach

Sonda

Czy wybierzesz się na wystawę?

Ta na pierwszy rzut oka zwyczajna wystawa anatomiczna od ponad 20 lat szokuje i na długo pozostaje w myślach każdego odwiedzającego, bez względu na jego miejsce zamieszkania, wiek czy płeć. Co jest w niej tak intrygującego? – materiał z którego wykonane są modele. Zamiast plastiku i innych tworzyw oglądamy tam… autentyczne ludzkie ciała!

O CO CHODZI?


 / Fot. FlikrWystawa anatomiczna Gunthera von Hagensa zawitała do Katowic. Można ją będzie oglądać do 14 maja 2017 roku w domu handlowym Supersam na poziomie +2.
Dr Gunther von Hagens jest wynalazcą procesu plastynacji. Polega on na zatrzymaniu rozkładu ciała przez usunięcie z tkanek organizmu wody i tłuszczów oraz nasyceniu ich odpowiednimi polimerami. Dzięki temu nienaruszony zostaje ich kształt i kolor. Zastosowanie tej metody otworzyło przed nami zamknięte dotąd drzwi, prowadzące do wizualnego doświadczenia tajemnic budowy ludzkiego ciała. Wcześniej było ono raczej domeną pracowników sektora medycznego. Twórca wystawy stworzył swego rodzaju sztukę, której interpretacja jest jednoznaczna i znana każdemu z nas.

WYCIECZKA W GŁĄB SIEBIE


Kto z nas pomyślałby, że ludzkie ciała, ułożone na kształt rzeczywistego ruchu staną się eksponatami światowej wystawy? Stojąc przed nieruchomymi postaciami możemy podziwiać każdy mięsień, każde ścięgno i inne elementy zdobiące nasze ciało o których istnieniu nie mamy pojęcia. Mimo całych sieci skomplikowanych elementów, nasze wnętrze jest przykładem niesamowitej estetyki, która prawdziwie zachwyca.

PRZERAŻAJĄCO, ALE SKUTECZNIE


„Body Worlds – Vital” to nie tylko fascynacja budową ludzkiego ciała. To również zwrócenie uwagi na zmiany chorobowe w organizmie, które często bagatelizujemy z obawy przed wizytą u lekarza. Plastynacja umożliwia nam porównanie na własne oczy ciał zdrowych i tych, które uległy wszelkim schorzeniom. Taki obraz może być też nauczką i motywacją do zmiany stylu życia.

TAK JAK KONTROWERSYJNIE, TAK I FASCYNUJĄCO


Wypreparowane ciała ludzkie, pochodzące od dawców, którzy na własne życzenie oddali ciała w ręce naukowców brzmią  / Fot. Flikrnieco nieprzyjemnie. Mimo wszystko wystawa sama w sobie jest bardzo interesującym doświadczeniem. Fascynujące elementy wystawy uzupełnione o instalacje multimedialne przenoszą nas w najlepszą podróż - w głąb siebie. Uruchamiają one wyobraźnię i tym samym pozwalają nam przejść się niczym między stronami encyklopedii. Uczymy się przez doświadczenie i tak też lepiej zapamiętujemy. Bilety można zakupić również dla dzieci. Pomyślmy więc, czy zamiast kolejnego wieczoru na kanapie nie warto wybrać się na przeżycie wspaniałej przygody?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.