Facebook Google+ Twitter

Kontrowersyjna zmiana przepisów: fundacje pod kontrolą rządu

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-08-08 16:09

Sędziowie mają decydować o wysokości kapitału potrzebnego do zarejestrowania fundacji - to jedna z kilku propozycji rządu do prawa o fundacjach. Eksperci alarmują, że mogą one zagrozić tysiącom fundacji.

Inne zapisy są próbą zamachu na duże fundacje, które środki na rozpoczęcie działania dostały z publicznych pieniędzy.

Zaprezentowany przez kancelarię premiera projekt próbuje narzucić fundacjom większą kontrolę ze strony ministrów. Część zapisów wywołała niepokój społeczników, którzy podkreślają, że sektor pozarządowy nie powinien podlegać politykom.

Jedna z propozycji może zablokować tworzenie nowych fundacji, zwłaszcza małych, lokalnych. Do teraz fundator musiał wnieść co najmniej tysiąc złotych. Małe organizacje niejednokrotnie zdobywały z czasem spory kapitał, chociażby z unijnych funduszy. Nowelizacja przewiduje, że fundacja od początku powinna mieć środki na rozpoczęcie działań wynikających z celów zapisanych w statucie. Inaczej sąd będzie mógł odmówić jej rejestracji.

- To bardzo uznaniowy zapis, sędzia będzie miał dużą dowolność w podjęciu decyzji. Trudno określić, ile pieniędzy potrzeba na rozpoczęcie działań dotyczących promocji zdrowia, a ile na ochronę przyrody - podkreśla Ewa Kulik-Bielińska, dyrektor ds. informacji i rozwoju Fundacji im. Stefana Batorego. Dodaje, że większość polskich fundacji poszukuje pieniędzy na działanie. W USA wielkie fundacje mają na tyle duże majątki, że działalność prowadzą z odsetek od kapitału.

- Rząd chce zwiększyć kontrolę nad organizacjami, ale część propozycji jest absurdalna. Skoro uchwały zarządów fundacji trafiają do Krajowego Rejestru Sądowego, po co przesyłać je dodatkowo do ministerstw? Przecież będzie trzeba zatrudnić tam dodatkowe osoby i stworzyć dublujące się archiwa - mówi Kulik-Bielińska.

Niepokoi ją też zapis w ustawie, że fundacje stworzone kiedyś dzięki publicznym pieniądzom mogłyby mieć zmieniane statut i cele działania przez bieżącą ekipę rządową.

- Ten zapis budzi silne podejrzenie, że chodzi o zamach na pieniądze dużych organizacji, takich jak Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej czy Ekofundusz. W przypadku wszystkich fundacji, fundator ustala cele działania na przy powoływaniu ich do życia, a potem decyzje co do realizacji tych celów pozostawia władzom organizacji - twierdzi Kulik-Bielińska.

OK (APP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.