Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8875 miejsce

Kontrowersyjne reklamy ze zwierzętami

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-09-17 12:48

Spoty z udziałem zwierząt mają przede wszystkim bawić i wywoływać pozytywne skojarzenia. Niektórzy twórcy reklam podążają jednak w innym kierunku, wykorzystując zwierzęta, aby wzbudzać kontrowersje.

Kontrowersyjna reklama firmy CroppTown / Fot. CroppTownJakiś czas temu głośno zrobiło się o reklamie sieci komórkowej Plus, której bohaterem jest żuk.
Początkowo widać owada leżącego na pancerzu i próbującego się obrócić. Kiedy w końcu mu się to udaje, ktoś na nim siada i zgniata żuka.

Jak ocenili reklamę widzowie? Po emisji odezwały się głosy protestu. Wiele osób uznało reklamówkę za drastyczną, a twórcom zarzucono brak wrażliwości. Pojawiły się opinie, że żuka należy traktować tak jak każde inne żywe stworzenie, nie można go więc zabijać. Przeciwników reklamy nie przekonuje informacja zamieszczona małym drukiem: "Podczas kręcenia naszej reklamy nie zginął żaden żuczek :)".


Piotr Jaworski, Krajowy Inspektor Towarzystwa Ochrony Zwierząt[/b] uważa, że reklama jest niesmaczna, ale zgodna z prawem. „Nie zachodzi w niej celowe znęcanie nad zwierzęciem, a taki czyn byłby zabroniony, nawet w kontekście wykorzystywania zwierzęcia do celów rozrywkowych, w scenach okrucieństwa wobec niego, chyba że piętnowałby działanie człowieka. Określa to art. 17 ust. 6 ustawy o ochronie zwierząt. Chłopak, który siada na owadzie, nie wie o tym, a czyn karalny byłby, gdyby zachodziło świadome znęcanie nad zwierzęciem lub zamierzone zadawanie mu bólu lub cierpienia. Mogą być zakazane obrazy, które wskazują możliwość znęcania nad zwierzęciem”. Ekspert podaje tu przykład reklamy samochodu w telewizji jednego z unijnych krajów. Kot zagląda w niej przez szyberdach do auta, a samochód zamyka go, dusząc zwierzę jako wścibskiego intruza. Stwierdzono, że taka reklama może przyczynić się do ewentualnej chęci popełnienia podobnej czynności przez człowieka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.