Facebook Google+ Twitter

Kontrowersyjne treści w książce Marka Hajoka pt. "Borelioza"

Marek Hajok wydał książkę pt. "Borelioza" budzącą zainteresowanie ze względu na formę wizualną i poezję skierowaną do wytrawnego czytelnika.

Okładka książki "Borelioza",autor Marek Hajok / Fot. Marek HajokMarek Hajok, autor zbioru „Borelioza”, wyjaśnia, skąd pomysł na taki tytuł: „Rozdałem moje teksty wielu ludziom i zaobserwowałem, że wielu z nich zostało nimi „porażonych". Jednych powaliło i stwierdzili, że się ich „boją", inni czytali je nałogowo, szukając coraz to nowych wartości (nosząc przy sobie i wielokrotnie w ciągu dnia czytając. [...] Inni zaś do dziś polemizują nad treścią w nich zawartą. Wielu bardzo mocno dotknęły, bo zobaczyli w nich siebie i to w tym „prawdziwym" świetle. Dlatego reakcje skojarzyły mi się z infekcją boreliozy. Ale byli też "odporni" na chorobę. Tytuł, moim zdaniem, bezkompromisowy; taki, jaki chciałem uzyskać w moich „przekazach". Czy mi się udało?" (Fragment z prywatnej korespondencji).
Książka zatytułowana "Borelioza" miała swoją premierę podczas drugiej już prezentacji tekstów Marka Hajoka w oprawie graficznej Jolanty Barnaś, zatytułowanej „Alienacja”, której wernisaż odbył się we wrześniu tego roku.

Marek Hajok, autor książki Borelioza - wernisaż grafik Jolanty Barnaś z prezentacją książki. / Fot. zdj.YvettePMPrzyznam, że pierwszy raz sięgnęłam po książkę z czystej ciekawości, ale zaintrygowana głębią treści, wracam do niej często i za każdym razem dokonuję nowych odkryć. Zachwyciła mnie nie tyle niezwykle trafna obserwacja życia i postać człowieka w otaczającym go świecie, co podane niejako w pigułce, esencjonalne przemyślenia autora.
Ale, by zrozumieć istotę treści, moim zdaniem, należy zgłębić własne "ja”. Bez zrozumienia samego siebie, przemyślenia autora nie zostaną właściwie odczytane. Analogia tytułu do choroby jest bardzo wyrazista. Borelioza „działa cicho, podstępnie”, sieje spustoszenie w organizmie a człowiek niejednokrotnie nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, jakie ona ze sobą niesie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

link

Link z FotorelacjI, gdzie również Marek Hajok brał udział.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marek Hajok
 • Marek Hajok
 • 26.11.2011 13:01

Bardzo dziękuję wszystkim za przychylne opinie i autorce recenzji za chęci i pracę włożoną w powstanie tego artykułu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobra recenzja. Moje gratulacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
irena.kruszewska1@wp.pl
 • irena.kruszewska1@wp.pl
 • 24.11.2011 22:48

Serdeczności dla autora, podziwiam i jestem szczęśliwa Marku, że było mi dane Cie osobiście poznać, wiersze życiowo fantastyczne, ale książka to prawdziwy diamencik.....
..Jak dobrze pomalować bezbarwny świat kroplami optymizmu.
Kolorem nadziei upiększyć, zakamarki umysłu.
Szukać iskry, co obudzi szczęście,
by w jej jasności zabiło radośniej
serce.. ...................... GRATULACJE, tak 3 MAJ

Komentarz został ukrytyrozwiń
Urszula Bremer
 • Urszula Bremer
 • 24.11.2011 20:32

myślę,że temat bardziej niż aktualny - wszystko przede mną- oczywiscie przeczytanie tej interesujacej jak sądzę ksiażki - tym samym pozdrawiam autora

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pisać nie zatracić się od zniszczenia
słowa pięknego barwnego
myśli uczuciami utkane
tchnienia nastroju
weny twórczej każdego człowieka.

autor' Yvette PM 20.11.2011

Marku & Jolu,z serca płynące gratulacje tego jakże wyjątkowego wydania.

Komentarz został ukrytyrozwiń
annaino
 • annaino
 • 23.11.2011 15:26

Zachęcam do przeczytania tytułowej "Boreliozy" sama nazwa na to wskazuje ze to choroba ,która skrycie dewastuje, niszczy ludzki organizm.Mam pytanie , czy ten proces boleriozy nie dotyka,co dnia i do tego w skrycie ,potajemnie wyniszcza to co jeszcze jest w nas...warto się zastanowić ?!?!
Pan Marek Hajok to świetnie zapowiadający sie poeta ,czytam jego wiersze z zapartym tchem ,polecam !!
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Elik Plichta
 • Elik Plichta
 • 23.11.2011 03:15

Marek Hajok to uwazny i inteligenty obserwator. Jego wiersze oraz proza nie pozostawiaja czytelnika obojetnym. Mam z nim tak jak z Lysiakiem w latach 80-tych. Na szczescie dzisiaj nie musze go czytac z latarka pod koldra (rodzice sie denerwowali, ze znow zaspie do szkoly). Jednak wypieki na twarzy i przymus przeczytania wszystkiego. w dodatku natychmiast jest taki sam. Hajok jest godny polecenia wszystkim milosnikom dobrego pisarstwa!

Komentarz został ukrytyrozwiń
KRI
 • KRI
 • 22.11.2011 23:33

Recenzja oddaje to co i mnie nasunęło się po przeczytaniu"Boreliozy".Dodam ,że album SUPER! Słowo wzmocnione grafiką ma podwójną siłę!! Oby dotarło tu i ówdzie... może wreszcie wtedy świat będzie mniej dziwny.

Komentarz został ukrytyrozwiń
toja
 • toja
 • 22.11.2011 23:16

konkretny i swietnie napisany

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.