Facebook Google+ Twitter

Kontrowersyjne zmiany w ustawie recyklingowej

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-01-09 11:29

Od 1 stycznia weszła w życie nowa ustawa regulująca kwestie zbiórki, segregacji, znakowania i recyklingu baterii. Nowe przepisy są niekorzystne z punktu widzenia zarówno wprowadzających, zbierających, jak i przetwarzających akumulatory oraz baterie. Każdy będzie mógł zbierać to co chce byle masa się zgadzała - to tylko niektóre z wad proponowanej ustawy, która przyczyni się do pogorszenia stanu obecnego.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Photo ITAR-TASS /PAPNowe zapisy prawne zastąpią ustawę o opłacie produktowej z 2001r. Dokument stanowił podstawę funkcjonowania systemu zbiórki, sortowania oraz przetwarzania baterii. Tegoroczna ustawa wprowadzi podział na baterie przenośnie i przemysłowe, który z punktu widzenia firm poddających je recyklingowi, a także środowiska naturalnego jest bezzasadny i bardzo niekorzystny.

- Wiele rodzajów i typów baterii oraz akumulatorów nie będzie uwzględnionych w tym dokumencie, a tym samym nie trafią do recyklingu, ponieważ ustawa nie reguluje tych kwestii - mówi Aleksandra Potrykus, Prezes Zarządu Polskiej Grupy Recyklingu PROEKO.

Dotychczas ten poziom kształtował się na granicy 20 procent w przypadku zwykłych baterii konsumenckich oraz 40-60procent dla akumulatorów. Od tego roku, zgodnie z nowymi restrykcjami prawnymi, będzie to zaledwie 18procent dla jednych i drugich. Regulacje wymuszą także na firmach wprowadzających na rynek, instytucjach i osobach zbierających oraz firmach przetwarzających baterie wcielenie w życie skomplikowanych procedur umożliwiających ich precyzyjne przestrzeganie. Nowa ustawa nie mówi nic o przebiegu procesu recyklingu akumulatorów, najważniejsza jest masa zebranych odpadów.

- Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, baterie i akumulatory zbierano dla poszczególnych firm zgodnie z ich linią produktową. Nowa ustawa jest źródłem pewnej dowolności. Mówiąc wprost - każdy może zbierać to co chce, byle masa się zgadzała. Konsekwencją będą sterty nie poddawanych przeróbce akumulatorów w lasach i na śmietnikach. Do środowiska będzie przenikało wiele szkodliwych substancji na przykład rakotwórczy kadm – dodaje Marek Osik, wiceprezes Polskiej Grupy Recyklingu PROEKO.

Nowa ustawa nie uwzględnia również kwestii mechanizmów rynkowych, czyli nie precyzuje, co ma się dokładnie stać ze zgromadzonymi bateriami, czy akumulatorami, w jaki sposób powinny być przerobione. Milczy również na temat recyklingu zagranicznego, co może być źródłem problemów interpretacyjnych.

----
Źródło:
Maciej Sitarski
EGZO GROUP Sp. z o.o.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

I jeszcze drugi link : <a href="link

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i co z tych przepisów ? W dniu 2 stycznia 2010 z rana, natknąłem się jak oczyszczalnia ścieków opróżnia osadniki z osadów ! Kilkadzieścia ton smrodu popłynęło do rzeki i do morza. <a href="link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.