Facebook Google+ Twitter

Kontrowersyjny wojewoda stracił stanowisko

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-01-19 21:33

Jan Dobrzyński w czwartek został odwołany ze stanowiska wojewody podlaskiego. Po roku urzędowania zastąpi go były sekretarz miasta Białegostoku Bohdan Paszkowski. Premier nie podał powodu odwołania Dobrzyńskiego.

Kiedy Jan Dobrzyński rok temu objął stanowisko wojewody podlaskiego, wzbudziło to wiele kontrowersji. Przed komisją MSWiA stanął do weryfikacji jako jeden z trzech kandydatów . Jak podawały wtedy media, żaden z nich nie uzyskał akceptacji komisji. Jednak ówczesny premier Kazimierz Marcinkiewicz powołał Dobrzyńskiego. Media spekulowały wtedy, że polecił go bliski współpracownik Kaczyńskich, ówczesny minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

W pierwszych dniach swojego urzędowania, Dobrzyński przyjął delegację Podlaskiego Klubu Biznesu. Co stało się podczas wizyty? Nie wiadomo. Biznesmeni twierdzili, że po prostu zwrócili się do niego z prośbą, aby popierał przedsiębiorczość na Podlasiu. Wojewoda groził zaś, że o przebiegu spotkania poinformuje ABW. Nie bardzo też nowy wojewoda mógł się porozumieć z urzędem marszałkowskim. W czasie, gdy urząd przeprowadzał kolejne etapy inwestycji - budowy lotniska na Krywlanach k. Białegostoku, Jan Dobrzyński wyrażał pogląd, iż na Krywlanach powinien stanąć kośćiół (stoi tam obecnie ołtarz po wizycie Jana Pawła II - red.).

Natomiast właściciele SSA Jagiellonia starali się, o przekształcenie terenu, którego klub jest wieczystym użytkownikiem ze sportowego w handlowy. Nowy plan zagospodarowania przestrzennego powstawał długo i w bólach. Jego przyjęcie przez radą miejską, oznaczało usunięcie bazaru. Sprawa była kontrowersyjna, bo każdy wariant decyzji uderzał w jakąś grupę. Brak nowego planu - w Jagiellonię. Nowy plan oznaczał zaś, że kupcy z bazaru musieliby się przenieść w inne miejsce. Jednak twierdzili, nie zarobiliby tyle, co na obecnym. Wojewoda Jan Dobrzyński, długo przed powstaniem planu zagospodarowania przestrzennego zapowiadał że zostanie on zawetowany. Jak mówił, tak zrobił. Odrzucił uchwałę Rady Miejskiej Białegostoku, stwierdzając jej niezgodność z prawem.

Jan Dobrzyński popadł także w konflikt z przedstawicielami wyznania prawosławnego, ponieważ uczestniczył w spotkaniu opłatkowym jedynie z przedstawicielami religii katolickiej, choć zapraszany był także przez prawosławnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

jak to trzeba wiedzieć - z kim łamać się opłatkeim... Te stanowiska wojewodów to całkiem podłe fuchy! Wylatujesz i nie wiesz za co...

Komentarz został ukrytyrozwiń

autor poruszyl jako pierwszy sprawe odwolania wojewody Dobrzynskiego

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miejmy nadzieje, ze nowy wojewoda zostawi po sobie lepszą opinię. Plus ode mnie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.