Facebook Google+ Twitter

Konwencja o zwalczaniu przemocy wobec kobiet budzi opory Gowina i PiS

Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej to dokument Rady Europy, otwarty do podpisu 11 maja 2011 roku w Istambule. Do tej pory podpisało ją 19 państw członkowskich UE, ale ratyfikowała jedynie Turcja.

Sonda

Czy Polska powinna ratyfikować Konwencję?

 / Fot. PAP/Radek PietruszkaPierwszą krajową część dyskusji nad Konwencją, mamy już za sobą. Odbyła się ona pod koniec maja. W dyskusji, która była de facto walką argumentów z kontrargumentami wymienianymi pomiędzy panią minister Agnieszką Kozłowską-Rajewicz, a panem ministrem Jarosławem Gowinem, ale też przy udziale innych ministrów, nie zapadła żadna konkretna decyzja. Państwo dali sobie jeszcze kilka tygodni na przemyślenia w jakim stopniu podpisanie się pod konwencją wpłynie na zapisy polskiego prawa, bo wpłynie z całą pewnością.

Art. 12. Konwencji mówi o „podjęciu koniecznych środków w celu promocji zmian w zachowaniach społecznych i kulturowych kobiet i mężczyzn w celu eliminacji uprzedzeń, zwyczajów, tradycji oraz wszystkich pozostałych praktyk, które opierają się na idei podrzędności kobiet lub na stereotypowych rolach kobiet i mężczyzn”.

Podpisanie konwencji wymagałoby wielu zmian, takich jak m.in. nowelizacja przepisów dotyczących trybu ścigania gwałtu, co obecnie czynione jest na wniosek ofiary, a nie z urzędu, zapewnienie oficjalnej infolinii działającej 24 godziny na dobę dla ofiar przemocy oraz portalu z informacjami dla ofiar przemocy, a także odpowiedniej liczby schronisk dla ofiar oraz ośrodków wsparcia; przygotowanie procedur przesłuchań policyjnych chroniących przed wtórną wiktymizacją; monitorowanie, zbieranie danych na temat przestępstw z uwzględnieniem płci; prowadzenie akcji informacyjnych w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, w tym szkoleń i informacji dla chłopców i mężczyzn, informuje gazetaprawna.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Pan Karol Kossakowski -

wyraził Pan własnymi słowami zjawisko zwane syndromem sztokholmskim.
Szczegóły tu:
http://www.kryminalistyka.fr.pl/psycho_syndrom.php

Jesli chodzi o pana ministra Gowina - wydaje sie on spełniać w rządzie misję specjalna, którą wyraził tutaj:
http://www.fakt.pl/Szok-Gowin-skrytykowal-biskupa-,artykuly,152097,1.html

"Jarosław Gowin dodał, że jedność Platformy Obywatelskiej wyraża się w niepodważaniu roli Kościoła: Niezależnie od naszego indywidualnego stosunku do Pana Boga i do Kościoła, zdajemy sobie zdanie z historycznej roli Kościoła i jego dzisiejszego znaczenia ..." .

Ile razy czytam o poglądach pana Gowina na prawa kobiet i konwencję , kojarzę sobie szanownego pana ministra z... filmem "Camino" (historia rodzina żyjącej i wychowującej dzieci wg.zasad Opus Dei) - wyświetlanym juz kilkakrotnie na kilku kanałach Cyfry+.
Tylko dla ludzi o silnych nerwach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panowie posłowie w przyszłych swoich wcieleniach będa mieli okazję mam nadzieje przekonać sie o tym co to znaczy byc kobietą prześladowaną i udręczoną przez męża i rodzinę. Wczesniej jednak mam nadzieje poznają co to strach przed ojcem katem. Tego im życzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Andrzej Chorążewicz - a co mają robić kobiety, jak gdy nie odwołają zeznań, to męża i tak nie zamkną na długo, a jak wróci to "da im popalić"? Że nie wspomnę o presji rodziny i społeczeństwa "w trosce o normalną rodzinę dla dzieci"...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof P
  • Krzysztof P
  • 03.08.2012 11:08

Oj ślepy Narodzie... dadzą ładna nazwę "o zwalczaniu przemocy wobec kobiet" i większość analfabetów zatrzyma się tylko na niej... później mówią... "Co? Ty jesteś za przemocą i znęcaniem się nad kobietą..." Nikt nie zada sobie trudu przeczytania jakie kruczki są w niej zawarte. Jak by ACTA była zawarta w tej konwencji to pewnie byście nadal jej bronili... Narodzie przejrzyj na oczy - myśl samodzielnie, czytaj, analizuj.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Paulina, nie zgadzam sie do końca. Przemoc w stosunku do kobiet, czyli wszystko to, czego dotyczy ta konwencja, to temat rzeka. Nie da się założyc klapek na oczy i rozpatrywac przemoc "od-do". Pogląd na całośc da dopiero analiza psychologiczna, socjologiczna, i inne wspomagające dyscypliny, w tym opinia seksuologa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Paulina Defemina
  • Paulina Defemina
  • 02.08.2012 22:47

a)Konwecja powinna traktować ogólnie o przemocy domowej - być neutralna płciowo [polecam przeczytać artykuł pt:"Prawo z innej epoki (o Konwencji w sprawie przemocy wobec kobiet)].

b) Być wolna z od naleciałości ideologicznych, gender studies to nie jest nauką!, nie można wprowadzać takich definicji płci do aktów prawnych podobnie jak terminów astrologiczny czy arkan ezoteryki plemienia Zulusów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, w części n.t .Gowina zgadzam się, ale co do bezzasadności ścigania gwałtów z urzedu, absolutnie , nie. Nie znam statystyk, ale sądzę , że bardzo niewielki procent zgwalconych zgłasza ten fakt na policji. Wiekszość się wstydzi, chroniąc w ten sposób bandytę !

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
  • red
  • 02.08.2012 21:21

Jeżeli ktoś zachował twarz ,z tego POwskiego towarzystwa to tylko Gowin ....li tylko Gowin!

Na resztę, jeszcze przyjdzie czas na podsumowanie przed sądami!

Komentarz został ukrytyrozwiń

No właśnie, red, to, że on wlazł do rządu z takimi pogladami, bardzo źle o nim świadczy. Stanowisko wziął od PO, kasę bierze od podatników, a gada swoje. Gdyby miał ambicję, już dawno powinien głaskać Fionę razem z preziem. Człowiek bez twarzy, bez honoru, nijaki, chorągiewka na wietrze.

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
  • red
  • 02.08.2012 21:08

Dziwię się ;co taki porządny człowiek jakim jest Gowin,robi jeszcze w tym szambie jakim jest Platforma!?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.