Facebook Google+ Twitter

Kooperatywa po polsku Edwarda Abramowskiego

Współautorzy: Barbara Podgórska

Tę pozycję, która ukazała się wprawdzie dwa lata temu, warto szczególnie polecić wszystkim teoretykom i praktykom ekonomii społecznej.

 / Fot. skanPublikacja: Edward Abramowski: Kooperatywa. Polskie korzenie przedsiębiorczości społecznej, w wyborze i opracowaniu Remigiusza Okraski, wydana przez Stowarzyszenie „Obywatele Obywatelom” przynosi prezentację najważniejszych tekstów Edwarda Abramowskiego, żyjącego w latach 1868 – 1918, wybitnego myśliciela i działacza społecznego, filozofa, socjologa, psychologa i parapsychologa, profesora Uniwersytetu Warszawskiego, krytyka zarówno kapitalizmu, jak i marksizmu, zarazem autora oryginalnych koncepcji ustrojowych i etycznych.

Był Abramowski zapalonym spółdzielcą – o czym informuje we Wstępie Adam Piechowski – założycielem Towarzystwa Kooperatystów, zwolennikiem oddolnej samoregulacji społeczeństwa oraz powszechnego braterstwa ludzi. Był realistą i idealistą zarazem, choć to na pozór paradoksalne.

Jego liczne publikacje o wielkim ładunku intelektualnym miały kapitalne znaczenie dla rozwoju spółdzielczości w Polsce niepodległej. Po drugiej wojnie światowej zastały oficjalnie zarzucone wobec jedynie słusznej koncepcji „spółdzielczości klasowej”.

Remigiusz Okraska przywraca w omawianej edycji, współczesnemu czytelnikowi najważniejsze pisma spółdzielcze Edwarda Abramowskiego, pisząc w Posłowiu, że „uderza aktualność tych rozważań nie tylko w kwestii wskazywanych propozycji, lecz także odnośnie do prognozowanych zagrożeń”.

Wybór pism poprzedzają rozważania Piotra Frączaka, prezesa Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, fana i nieustępliwego propagatora idei przedsiębiorczości społecznej. „Po co dziś czytać Abramowskiego?” – pyta Frączak, i po szerokim uzasadnieniu odpowiedzi, rekapituluje: „po to, by lepiej wykorzystać szanse, która daje nam możliwość samoregulacji społecznej”.

Edward Abramowski: Kooperatywa. Polskie korzenie przedsiębiorczości społecznej, wybór i opracowanie Remigiusz Okraska, wydana przez Stowarzyszenie „Obywatele Obywatelom, Łódź 2010, ISBN 97-83-926008-6-2, ss. 229

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawe.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.