Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kooperatywa po polsku Edwarda Abramowskiego

Redakcja
skan
Tę pozycję, która ukazała się wprawdzie dwa lata temu, warto szczególnie polecić wszystkim teoretykom i praktykom ekonomii społecznej.

Publikacja: Edward Abramowski: Kooperatywa. Polskie korzenie przedsiębiorczości społecznej, w wyborze i opracowaniu Remigiusza Okraski, wydana przez Stowarzyszenie „Obywatele Obywatelom” przynosi prezentację najważniejszych tekstów Edwarda Abramowskiego, żyjącego w latach 1868 – 1918, wybitnego myśliciela i działacza społecznego, filozofa, socjologa, psychologa i parapsychologa, profesora Uniwersytetu Warszawskiego, krytyka zarówno kapitalizmu, jak i marksizmu, zarazem autora oryginalnych koncepcji ustrojowych i etycznych.

Był Abramowski zapalonym spółdzielcą – o czym informuje we Wstępie Adam Piechowski – założycielem Towarzystwa Kooperatystów, zwolennikiem oddolnej samoregulacji społeczeństwa oraz powszechnego braterstwa ludzi. Był realistą i idealistą zarazem, choć to na pozór paradoksalne.

Jego liczne publikacje o wielkim ładunku intelektualnym miały kapitalne znaczenie dla rozwoju spółdzielczości w Polsce niepodległej. Po drugiej wojnie światowej zastały oficjalnie zarzucone wobec jedynie słusznej koncepcji „spółdzielczości klasowej”.

Remigiusz Okraska przywraca w omawianej edycji, współczesnemu czytelnikowi najważniejsze pisma spółdzielcze Edwarda Abramowskiego, pisząc w Posłowiu, że „uderza aktualność tych rozważań nie tylko w kwestii wskazywanych propozycji, lecz także odnośnie do prognozowanych zagrożeń”.

Wybór pism poprzedzają rozważania Piotra Frączaka, prezesa Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, fana i nieustępliwego propagatora idei przedsiębiorczości społecznej. „Po co dziś czytać Abramowskiego?” – pyta Frączak, i po szerokim uzasadnieniu odpowiedzi, rekapituluje: „po to, by lepiej wykorzystać szanse, która daje nam możliwość samoregulacji społecznej”.

Edward Abramowski: Kooperatywa. Polskie korzenie przedsiębiorczości społecznej, wybór i opracowanie Remigiusz Okraska, wydana przez Stowarzyszenie „Obywatele Obywatelom, Łódź 2010, ISBN 97-83-926008-6-2, ss. 229

Znajdź nas na Google+

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto