Facebook Google+ Twitter

Kopacz marszałkiem Sejmu. Nie bez kontrowersji. Pytano o Smoleńsk

Pierwszą w historii kobietą - marszałkiem została Ewa Kopacz, minister zdrowia w poprzedniej kadencji. Przed głosowaniem głos zabrało wielu polityków opozycji. Powrócił temat Smoleńska.

 / Fot. PAPKandydaturę Ewy Kopacz zaprezentował Sławomir Nowak. Przedstawił ją jako osobę "o żelaznym charakterze". Marka Kuchcińskiego, jako kandydata, zgłosił Mariusz Błaszczak, wspominając m.in. o jego solidarnościowej przeszłości.

Po zgłoszeniu kandydatur, do mównicy podszedł Ludwik Dorn. Wyraził brak poparcia dla Kopacz ze strony opozycji. Zdaniem Dorna, jedyną przesłanką, skłaniającą do tego, aby objęła ona fotel marszałkowski, jest to, że jest kobietą. Janusz Palikot nazwał wystąpienie "szowinistycznym", Dorn zrewanżował się Palikotowi, zwracając się do marszałka z prośbą o "przerwanie bulgotu pana Palikota".

Po Dornie, głos zabrała Małgorzata Gosiewska, która odczytała list przedstawicieli części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Zarzucają w nim byłej minister zdrowia m.in. wprowadzenie w błąd opinii publicznej w związku z procesem ekshumacji, badaniem miejsca katastrofy i udziałem w sprawie polskich przedstawicieli. "Zadziwiający i oburzający jest zaś fakt, iż osoby odpowiedzialne za taki stan rzeczy, zamiast ponieść konsekwencje, pretendują do najwyższych stanowisk w Państwie", napisane jest w liście skierowanym do Zespołu Parlamentarnego ds. Zbadania Katastrofy Smoleńskiej.

Następnie głos zabrali Andrzej Adamczyk i Elżbieta Kruk (oboje z PiS), pytali Kopacz m.in. o to, dlaczego polscy lekarze nie uczestniczyli w przebiegu sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej, "o czyj interes dbała". Pytania w podobnej sprawie zadawali Andrzej Duda, Ewa Arent i Bolesław Piecha. Pytano m.in. o to "jakie instrukcje dostała od Donalda Tuska, jadąc do Moskwy".

Po posłach opozycji, do głosu znowu doszedł Sławomir Nowak, ukrócił pytania o Smoleńsk: "Nie tylko wy straciliście tam przyjaciół; Kopacz starczało siły, żeby wchodzić tam, gdzie wielu nie starczało siły, żeby wchodzić."

W głosowaniu wzięło udział 453 posłów. Ewa Kopacz (PO) zdobyła 300 głosów, zostając, jako pierwsza kobieta w historii Rzeczpospolitej, marszałkiem sejmu. Równo o połowę mniej głosów uzyskał Marek Kuchciński (PiS). Trzech posłów wstrzymało się od głosu.

Od 2007 r. Ewa Kopacz była Ministrem Zdrowia w rządzie Donalda Tuska. Część rodzin ofiar smoleńskich ma pretensje do niej o to, że jej medialne zapewnienia o uczestnictwie polskich patomorfologów w sekcjach zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej były fikcją. W ich ocenie Ewa Kopacz nie zapewniła stronie Polskiej wszystkich możliwych środków do zbadania sprawy na miejscu.

Źródło: TVN24
Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (26):

Sortuj komentarze:

puchacz
 • puchacz
 • 12.11.2011 16:23

co ma wybór kopacz do smolenska ?!zupełnie nic a jednak szperacze z PIS czegoś szukaja sami nie wiedzą czego a Pani Kopacz to elokwentna osoba i zajdzie niejednym za skóra!

Komentarz został ukrytyrozwiń
bombka dla PO
 • bombka dla PO
 • 09.11.2011 22:14

Może chociaż uda jej się wyleczyć Biedronia z heterofobii. Tylko tyle i aż tyle.

Komentarz został ukrytyrozwiń
gorol
 • gorol
 • 09.11.2011 21:59

moze jestem przyglupawy ale na minister kopacz nie dam dopuscic.sprawdzila sie jako minister zdrowia sprawdzi sie jako marszalek sejmu.a co do niektorych komentarzy to trzeba najpierw wybory wygrac a pozniej snuc wizje .doradzac.a obecnie-geba otwarta uwazac by w nia nie wleciala mucha

Komentarz został ukrytyrozwiń
e
 • e
 • 09.11.2011 21:35

Prostackie czy prawdziwe ? a ten słupek o 17:20 to wszyscy twoi wrogowie ? Może to ty wypadniesz i skończysz z tropieniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
czyt
 • czyt
 • 09.11.2011 20:11

@- nie usunąłem twoich chamskich wypocin bo nie mam takich uprawnień. Wyrzuciłbym cię stąd na zbity pysk zamiast usuwać twoje prostackie komentarze. Po drugie nie zajmuję się tobą, nie interesujesz mnie na tyle żeby śledzić te wypociny niskiego poziomu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
elaszychlińska
 • elaszychlińska
 • 09.11.2011 18:44

@ Panie Łukaszu - TUTAJ - może wypowiadać się tylko perfumeria .

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 09.11.2011 18:31

>masz jakieś fobie na punkcie pań Gosiewskich?

Przeczytaj dokładnie znaczenie słowa "fobia".

Komentarz został ukrytyrozwiń
jędrzej
 • jędrzej
 • 09.11.2011 18:10

myśle ze i pani Nowicka cos wniesie nowego bo ruch palikota porusza problemy przed którymi inni ze strachu uciekają co zreszta rozumiem może nie wszystkie pomysły są dobre ale niektóre być może

Komentarz został ukrytyrozwiń
JW@
 • JW@
 • 09.11.2011 18:07

@ czyt. Polemika z tymi szambonurkami i wielbicielami PO ,jest bezcelowa.
e ,elaszchylinska ,tomek,lancet, to ludzie z klasy Ib,po podstawówkach, to widać ,po rozumowaniu....

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 09.11.2011 18:05

wybór kopacz dobrze wrózy sprawnie będą przebiegać obrady życze powodzenia marszałek i druzynie tuska obyśmy zawsze tak sie cieszyli

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.