Facebook Google+ Twitter

Kopacz nie zlikwiduje zespołu Macierewicza. Nie ma uprawnień

Ewa Kopacz i prezydium Sejmu nie będą ingerować w działalność zespołów parlamentarnych. Zdaniem konstytucjonalistów nie mają kompetencji do rozwiązania takiego zespołu. "Żyjemy w demokratycznym kraju. Demokracja kojarzy mi się przede wszystkim z wolnością" - mówiła podczas konferencji marszałek Sejmu.

 / Fot. PAP/Leszek Szymański"Pewnie nie chcieliby państwo mieć marszałka, który nie bacząc na to, co jest zapisane w tym akcie najwyższego rzędu, lekceważy te zapisy" - mówiła marszałek Sejmu cytowana przez TVN24. Ewa Kopacz nie przewiduje zmian w funkcjonowaniu zespołów parlamentarnych. "Rolę Marszałka Sejmu rozumiem jako kogoś, kto ma stać na straży przestrzegania obowiązującego i poprawności tworzonego prawa" - mówiła.

Wcześniej Kopacz rozmawiała z konstytucjonalistami i politologami. W spotkaniu wzięli udział: prof. Piotr Winczorek, dr Ryszard Piotrowski, prof. Jolanta Itrich-Drabarek i dr Tomasz Słomka.

"Żaden przepis prawny nie przewiduje kompetencji marszałka Sejmu do rozwiązania zespołu parlamentarnego i żaden przepis nie stanowi o jego nadrzędności wobec tych zespołów" - powiedział Piotr Winczorek.

Zdaniem ekspertów Marszałek Sejmu nie ma prawnych możliwości nałożenia zakazu działania zespołowi parlamentarnego. Pytany przez Gazetę.pl prof. Marek Chmaj wyraził analogiczny pogląd. "Marszałek może tylko upominać zespół, by jego działalność mieściła się w ramach wykonywania mandatu poselskiego" - powiedział.

Marszałek Sejmu postanowiła zbadać prawne ramy działania zespołu Antoniego Macierewicza po tym, gdy list otwarty do niej skierował Paweł Deresz, mąż Jolanty Szymanek - Deresz, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. ""W imię pamięci wybitnych postaci, które zginęły 10 kwietnia 2010 r. w tragicznej katastrofie w Smoleńsku, zwracam się do Pani z apelem, aby zechciała Pani dołożyć wszelkich starań w celu jak najszybszego zakończenia haniebnego spektaklu, który - niestety za przyzwoleniem kierownictwa najwyższego organu Rzeczypospolitej - toczy się w Sejmie" - pisał pisał.

W obronie zespołu Macierewicza stanęła część rodzin ofiar. "My, przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec działań Marszałek Sejmu Ewy Kopacz, które zmierzają do rozwiązania Zespołu Parlamentarnego do Spraw Zbadania Przyczyn Katastrofy Smoleńskiej" - pisali sygnatariusze listu, wśród których znalazły się mi,in. Ewa Kochanowska, Ewa Błasik, Magdalena Merta, Małgorzata Wassermann. Próby dyskredytowania zespołu podpisani pod listem nazwali "atakiem na fundamentalne prawa obywateli i osób poszkodowanych w smoleńskiej tragedii".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

"marek fruzinski" - "roman kozminski"
Ilość liter w imieniu i nazwisku, sposób zapisu (małe litery), brzmienie oraz współbrzmienie poglądów wyrażanych w komentarzach, to wszystko sprowokowało mnie do zapytania pisanego od niedawna z dużej litery Romana Kozminskiego o to, czy nie mam do czynienia z klonem "bytu internetowego".
Zadziwiła mnie ostrość reakcji zapytanego oraz brak reakcji Użytkownika "marek fruzinski"... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze jedna specialistka Rodem Donalda Dyzmy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.