Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10149 miejsce

Kopalni Soli Wieliczka otwarła sezon turystyczny 2013

W piątkowe popołudnie 12 kwietnia Kopalnia Soli Wieliczka zainaugurowała turystyczny sezon letni 2013.

Wyświetlane logo kopalni Soli w Wieliczce. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO Kraków Przed południem odbyła się pierwsza część z udziałem Pana Janusza Piechocińskiego Wicepremiera - Ministra Gospodarki, otwierając uroczyście nowa komora, którą nazwano imieniem Wincentego Witosa.

W drugiej części nastąpiło otwarcie kolejnej, którą nazwano Komorą Gwarków.Ta nowa komora znajduje się na III poziomie tj. na głębokości 135 metrów. Znajduje się niedaleko Komory Jana Haluszki. Zaaranżowana została w stylu karczmy górniczej. W tego typu miejscach spotykali się górnicy po szychcie i tam biesiadowali przy kuflu z piwem.Logo Komory Gwarków. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO Kraków

Z ciekawostek jest zrekonstruowane drewniane koło czerpakowe oraz fragment rynien przy pomocy, których usuwano wodę z kopalni. W jednej ze ścian wykonano atrapę tamy podsadzkowej przedstawiającej w jaki sposób likwidowano zbędne pustki po eksploatacji soli. Całość oświetlają stylowe lampy górnicze zwane zicherkami.

Gwarkami nazywano górników kruszcowych. Natomiast nazwę nadano jako symbol jedności wszystkich ludzi pracujących pod ziemią niezależnie od rodzaju wydobywanego przy pomocy ich rąk surowca.

Obie Komory zostały włączone w zestaw tzw. Trasy Turystycznej. Odnowiona została Komora Skarbnika.

W 2012 roku tą 600 letnią kopalnie odwiedziło 1 milion 117 turystów z 175 krajów. Najwięcej turystów zagranicznych było z Wielkiej Brytanii, Rosji, Korei, Francji, Włoch, Ukrainy, Hiszpanii, Niemiec, Ameryki, Izraela.

Wielka atrakcja jest nowo powstała tzw. Trasa Górnicza. Zwiedzanie tej trasy polega na tym, że uczestnicy przebierają się w robocze ubrania górnicze ich zadaniem jest zawsze wydobycie i obróbka w minimalny sposób ciosów solnych. Na tej nowej trasie turyści mogą czynnie zapoznać się w jaki sposób wydobywano i obrabiano sól.

Zadaniem tego tematu jest czynny udział w wydobywaniu soli. Od otwarcia tj. sierpnia 2012 roku tej nowej atrakcji tzw. szlify górnicze zdobyło kilka tysięcy osób.

Kolejnymi propozycjami nie tylko dla turystów są Warsztaty kulinarne jak też Warsztaty rzeźbiarskie. Pod ziemią znajduje się zaplecze kuchenno - gastronomiczne na wysokim standardzie i światowym poziomie serwuje posiłki nawet dla najbardziej wybrednych smakoszy.

W ubiegłym roku było duże zainteresowanie działającym Podziemnym Uzdrowiskiem, które leczy nie tylko krajowych chorych ale też z zagranicy.

W podziemiach kopalni co roku jest realizowane kilka filmów prze polskich i zagranicznych realizatorów jak też liczne imprezy artystyczne z corocznym słynnym KONCERTEM NOWOROCZNYM.

Dyplom Kopalni Soli Wieliczka dla Polska Presse. / Fot. Fot.Henryk Czechowski BINFO Kraków Uruchomiony został po remoncie kolejny szyb, który nazywa się REGIS i znajduje się w centrum miasta Wieliczki.

Na zakończenie uroczystości wręczono przyznane dyplomy dla biur podróży, mediów i firm, które w ubiegłym roku odniosły sukcesy w promocji i sprowadzaniu turystów do Kopalni Soli w Wieliczce.

Z mediów dyplomy otrzymały między innymi Polska Press, Radio Kraków, TVN, TVP i inni.

Kopalnie warto odwiedzać. Posiada łatwy dojazd komunikacją publiczną, jako przykład istnieje końcowa stacja kolejowa Wieliczka kopalnia z Krakowa dojeżdżają trzy autobusy komunikacji miejskiej MPK w tym jeden 304 z pod dworca PKP Krakow - Główny.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.